14 października 2021r. zostało stwierdzone pierwsze ognisko ASF-u świń na terenie województwa świętokrzyskiego.
Jest to pierwsze ognisko, w którym utrzymywano świnie w pełnym cyklu produkcyjnym. Ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Czarzyzna w gminie Łubnice, powiat staszowski.
Choroba nie stwarza zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, jednakże kraj, w którym występuje ASF, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane upadkami świń, kosztami likwidacji ognisk choroby a także wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń.
W związku z koniecznością intensyfikacji działań związanych z dostosowaniem do wymogów bioasekuracji, wynikających z przepisów załącznika II rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania ASF zwany RWK 2021/605, w szczególności w zakresie posiadania ogrodzeń oraz wdrożenia planu bezpieczeństwa biologicznego przekazujemy hodowcom świń następujące dokumenty:
1. Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie 300 sztuk średniorocznie, nie zatrudniających pracowników do obsługi zwierząt i produkcji pasz spoza gospodarstwa.
1.-Plan-dla-gospodarstwa-DO-300-sztuk-średniorocznie-RWK2021-6052. Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie powyżej 300 sztuk średniorocznie.
2.-Plan-dla-gospodarstwa-POWYŻEJ-300-sztuk-średniorocznie-RWK2021-6053.Wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii dotyczące praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie zgodnie z wymaganiami załącznika II RWK 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
3.-Wytyczne-praktyczne-wdrożenie-zasad-spełniania-wymagań-bioasekuracji-RWK2021-6054. Informacja Głównego Lekarza Weterynarii dla rolników utrzymujących świnie w sprawie planu bezpieczeństwa biologicznego.
4.-Informacja-Głównego-lekarza-WeterynnariiWszystkie gospodarstwa znajdujące się w strefie objętej ograniczeniami I, II, III (w tym gmina Mirzec), nie spełniające wymagań bioasekuracji zawartych w załączonych wytycznych oraz nie posiadające zatwierdzonego przez lekarza weterynarii planu bezpieczeństwa biologicznego od 1 listopada br. nie będą mogły przemieszczać świń poza obszary objęte ograniczeniami, na których są hodowane.