Podsumowanie działalności za 2022 rok oraz plany na 2023 rok były głównymi tematami zebrania sprawozdawczego Zarządu i druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Tychowie Starym.
W zebraniu uczestniczyli także wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Pyzik, wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski, radny Mirosław Niewczas. Zebranie otworzył druh Tadeusz Sobczyk prezes jednostki OSP w Tychowie Starym. Spotkanie poprowadził Władysław Zając zastępca prezesa OSP Tychów Stary. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego w zeszłym roku druha Wiesława Pastuszki.
Sprawozdanie z działalności przedstawił druh Tadeusz Sobczyk. Jednostka OSP Tychów Stary liczy 44 członków. W 2022 roku strażacy z Tychowa Starego uczestniczyli w 14 akcjach ratowniczo-gaśniczych, w tym trzech poza terenem gminy. W powiatowych zawodach pożarniczych reprezentanci OSP Tychów Stary zajęli trzecie miejsce. Ważnym wydarzeniem były obchody jubileuszu 90-lecia istnienia straży pożarnej w Tychowie Starym i otrzymanie sztandaru ufundowanego z funduszu sołeckiego. Strażacy zaangażowali się w zbiórkę darów dla obywateli Ukrainy oraz przekazali część swojego wyposażenia na rzecz strażaków na Ukrainie. W 2022 roku przeprowadzono remont pomieszczeń wraz z wymianą oświetlenia w remizie.
Sprawozdanie finansowe przedstawił zastępca prezesa Władysław Zając. Sprawozdanie z działalności komisji rewizyjnej wraz z wnioskiem o udzielenie absolutorium Zarządowi OSP w Tychowie Starym odczytał Karol Bonio. Protokół komisji mandatowej przedstawiła Halina Pomorska. Zebrani druhowie jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi OSP Tychów Stary. Plan działalności na 2023 rok oraz plan finansowy przedstawił prezes OSP Tychów Stary Tadeusz Sobczyk. W planach jest podjęcie próby reaktywacji Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz zakup umundurowania i drobnego sprzętu. Obydwa plany zostały jednogłośnie przyjęte przez druhów.
Wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn podziękował druhom za dotychczasową służbę i przedstawił działania, które na rzecz ochotników podejmuje gmina. Są to sukcesywne doposażanie jednostek OSP w sprzęt, w tym w nowe samochody ratowniczo-gaśnicze, podniesienie ekwiwalentu dla strażaków ochotników do maksymalnego poziomu, pozyskiwania środków spoza budżetu na zakupy sprzętu i wyposażenia dla jednostek.
Podsumowanie działań Państwowej Straży Pożarnej w powiecie starachowickim przedstawił zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Pyzik, który poinformował o planach dotyczących kursów i szkoleń dla ochotników oraz podziękował za gotowość do udziału w akcjach ratowniczych. Za pracę na rzecz bezpieczeństwa strażakom podziękował także wicestarosta Dariusz Dąbrowski.