Prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tychowie Nowym.
Narodowe Czytanie
Narodowe Czytanie to akcja organizowana pod patronatem pary prezydenckiej. W 2022 roku zaproszono do wspólnego czytania ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. We wrześniu uczniowie kl. VIII wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu. Na początku spotkania nauczycielka języka polskiego przypomniała twórczość wieszcza narodowego oraz odczytała utwór ,,Romantyczność”. Następnie kilka utworów odczytali uczniowie. Były to miedzy innymi: ,,Świtezianka” ,,Powrót taty”, ,,Pani Twardowska”. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury oraz wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej.
Święto Pieczonego Ziemniaka
Niezwykle smaczna impreza odbyła się 26 września. Mowa o „Święcie Pieczonego Ziemniaka” – świetnej okazji do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. W oczekiwaniu na pieczone w ognisku ziemniaki przypomniano historię ziemniaka. Każda klasa zaprezentowała przygotowaną przez siebie rymowankę lub piosenkę. Atrakcjami imprezy były m.in. malowanie portretu Pana Ziemniaka, foto- budka, degustacja przygotowanych przez każdą klasę potraw z ziemniaka, rzucanie ziemniakiem do celu, bieg z ziemniakiem oraz wiele innych konkurencji sportowych. Wspólne rozgrywki były okazją do integracji społeczności szkolnej i propagowania zdrowego stylu życia.
Wyjazd na przedstawienie teatralne
28 września dzieci z klas 0-IV pojechały do Starachowic na przedstawienie teatralne „Plastusiowy Pamiętnik” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Uczniowie mieli okazję obejrzeć treści mówiące o przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze i mądrości oraz przenieść się w kolorowy świat pełen radości, gdzie wszystko jest możliwe. Po spektaklu dzieci udały się na warsztaty kulinarne do pizzerii Gruby Benek. Tam miały okazję samodzielnie przygotować pizzę z wybranych składników, a następnie skosztować własnego dania.
Diecezjalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę” Opoczno 2022
27 września w Miejskim Domu Kultury w Opocznie odbył się etap diecezjalny XVII Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham Moją Ojczyznę”. W gronie zdolnych recytatorów znalazł się Patryk Łęcki, który reprezentował powiat starachowicki w kategorii kl. V – VIII. Przed jury zaprezentował swoje umiejętności recytując wiersz Władysława Bełzy ,,Do polskiego chłopięcia”. Patryk do występu przygotowywał się pod kierunkiem Ewy Derlatki. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
W ramach obchodów Święta Niepodległości 10 listopada w murach szkoły odbyła się uroczysta akademia. W przygotowanie zaangażowali się uczniowie klas II, III i IV wraz z wychowawczyniami. Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie zebrali się na korytarzu szkolnym, aby wysłuchać montażu słowno-muzycznego „Czcimy pamięć tamtych dni…”. Przeniósł on zgromadzonych w klimat zadumy i patriotycznej refleksji. Poprzez poezję i muzykę organizatorzy przypomnieli przepełnioną bólem i cierpieniem historię narodu polskiego oraz uczcili pamięć tych, którym Polacy zawdzięczają własne państwo.
,,BohaterON w Twojej Szkole”
W listopadzie uczniowie wzięli udział w projekcie ,,BohaterON w Twojej Szkole”, którego celem jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego a także promocja postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku. Starsi uczniowie wykorzystując sprzęty projektu Laboratoria Przyszłości stworzyli unikatowe kartki dla powstańców. Dzieci z klas 0 –II obejrzały spektakl ,,Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, po którym przeprowadzono pogadankę na temat bohaterstwa powstańców. W podziękowaniu za patriotyczną postawę uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas II i VIII pod kierunkiem Anety Borowskiej i Moniki Tomkowskiej przygotowali filmy dla bohaterów. Wychowankowie dziękowali w nich za heroiczną walkę o niepodległość oraz recytowali wiersze.
I Gminny Konkurs Fotograficzny „Moja jesienna okolica w obiektywie”
18 listopada rozstrzygnięto I Gminny Konkurs Fotograficzny „Moja jesienna okolica w obiektywie”. Wzięło w nim udział 43 uczniów z gminy Mirzec – 12 w kategorii klas I – III i 31 w kategorii klas IV – VIII. Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno przyrody najbliższej okolicy oraz dostrzeganie niezwykłych detali przyrody. Po obejrzeniu i wnikliwym przeanalizowaniu prac wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach: kl. I- III i kl. IV-VIII. Otrzymali oni nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Mirzec, który objął konkurs patronatem. Prace konkursowe zostały zaprezentowane na wystawie w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tychowie Nowym.
Dzień Patrona
18 listopad to niezwykła data dla społeczności szkolnej w Tychowie Nowym. Tego dnia obchodzony jest Dzień Patrona Janusza Korczaka. Od 4 czerwca 2022r. szkoła nosi imię tego wybitnego pisarza, pedagoga i lekarza. Świętowanie rozpoczęło się od programu artystycznego w wykonaniu uczniów kl. IV-VIII. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przypominającą najważniejsze fakty z życia i działalności Korczaka, jego dorobek literacki i naukowy. Później nauczyciele i uczniowie czytali fragmenty „Króla Maciusia Pierwszego”. Z okazji obchodów Dnia Patrona Szkoły został również ogłoszony konkurs wiedzy „Janusz Korczak – Patron Naszej Szkoły”. Wszyscy wykazali się dużą znajomością sylwetki patrona, a najlepsi uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.
,,Umiem pływać”
2 grudnia w Szkole Podstawowej w Tychowie Nowym podsumowano projekt „Umiem pływać”. W spotkaniu uczestniczył wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, który pogratulował dzieciom sukcesów w nauce pływania oraz wręczył okolicznościowe dyplomy i naklejki. Instruktor Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego Paweł Borek poprowadził zajęcia z zakresu bezpieczeństwa nad różnymi akwenami wodnymi. Od 20 września do 29 listopada 2022 roku dzieci z klas I-III ze szkół w Małyszynie i w Tychowie Nowym uczestniczyły w Programie ,,Umiem Pływać” i uczyły się pływać na pływalni w Skarżysku-Kamiennej. Gmina Mirzec sfinansowała dowóz na zajęcia.
Teatr KURTYNA w szkole!
1 grudnia szkołę odwiedził krakowski teatr Kurtyna z dwoma przedstawieniami profilaktycznymi. Dzieci z klas 0-III obejrzały spektakl „Czarodziejski eliksir” opowiadający o przygodach niesfornej małpka Gapcia oraz łatwowiernego pieska Dyzia, którzy podczas wędrówki poznają tajniki zdrowego odżywiania oraz dobrych manier. Uczniowie klas IV- VIII obejrzeli przedstawienie „Przesłuchanie”, którego tematem była cyberprzemoc. Przedstawienie w przystępny sposób ukazało wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób.
Mikołajkowa wycieczka
Uczniowie spędzili dzień mikołajkowy łącząc efektywną edukację ze wspaniałą zabawą. Wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Skarżyska – Kamiennej do Kombinatu Formy. Starsi wzięli udział w rozgrywkach zespołowych na kręgielni, a młodsi spędzili czas w bawialni. Celem wycieczki było propagowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego i rekreacji, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, wdrożenie do współdziałania w zespole oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich. Podczas zabaw dzieci odwiedził Święty Mikołaj. Zajęcia zakończyły się wspólnym posiłkiem.
Tekst: Ewa Derlatka, Monika Tomkowska, Jolanta Węgrzyn, Renata Błędzińska
Foto: Ewa Derlatka, Monika Tomkowska