Na stronie internetowej Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w piątym okresie raportowania obejmującym okres od 1 maja 2022r. do 30 czerwca 2022r. na terenie gminy Mirzec została stwierdzona susza rolnicza.
Susza rolnicza obejmuje uprawy:
na kategorii gleby I:
– zboża ozime i jare,
– kukurydza na ziarno i kiszonkę,
– rzepak i rzepik, krzewy owocowe,
– truskawki,
– rośliny strączkowe;
na kategorii gleby II:
– zboża jare i ozime,
– rzepak i rzepik,
– krzewy owocowe,
– truskawki,
– rośliny strączkowe.
Według kategorii podatności gleb na suszę :
kategoria I to gleby bardzo podatne na suszę oraz kategoria II to gleby podatne na suszę. Gatunkiem takich gleb jest piasek luźny, luźny pylasty, gliniasty.
Na dzień udostępnienia raportu obowiązuje Rozporządzenie Nr 84/2021 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 22 czerwca 2021 roku wraz z procedurą szacowania strat w gospodarstwach rolnych i działach specjalnej produkcji rolnej, według której w przypadku SUSZY zgłaszanie przez producentów rolnych wniosków o szacowanie strat w uprawach rolnych i sporządzenie protokołu dokonuje się poprzez aplikację publiczną. Jeżeli straty zgłoszone przez rolnika wyniosą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej aplikacja wygeneruje protokół i przekaże go do Wojewody w celu zatwierdzenia. W dalszej kolejności Komisja Gminna po otrzymaniu informacji od Komisji Wojewódzkiej będzie zobowiązana przeprowadzić weryfikację na miejscu w zakresie prawdziwości danych wprowadzonych przez producenta rolnego do wniosku o szacownie strat.
W chwili obecnej aplikacja nie obsługuje jeszcze 2022 roku. W związku z tym, aby móc złożyć wniosek należy poczekać do udostępnienia przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informacji o zaktualizowaniu aplikacji i możliwości składania wniosków.
W chwili ogłoszenia możliwości składania wniosków lub o ewentualnych zmianach w aplikowaniu- Urząd Gminy w Mircu niezwłocznie wyda komunikat na stronie internetowej www.mirzec.pl w zakładce aktualności z informacją w jaki sposób należy aplikować.