Złożenie ślubowania przez radnych IX kadencji Rady Gminy w Mircu i wójta Gminy Mirzec, wybory przewodniczącej i wiceprzewodniczącego Rady Gminy w Mircu, wybory przewodniczących stałych komisji Rady Gminy to najważniejsze ustalenia pierwszych obrad nowej Rady Gminy w Mircu.
Początek obrad poprowadził radny senior Mieczysław Strycharski, który na sekretarza I sesji Rady Gminy w Mircu powołał radnego Mirosława Niewczasa. W sesji uczestniczyli także sołtysi, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Mirzec, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, kierownicy Referatów Urzędu Gminy w Mircu. Radni obejmujący mandaty w Radzie Gminy w Mircu odebrali z rąk urzędnik wyborczej Magdaleny Pawlik zaświadczenia o wyborze na radnego. Zaświadczenie oraz gratulacje od urzędnik wyborczej odebrał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, który w ostatnich wyborach na wójta gminy uzyskał piąty najwyższy wynik w Polsce oraz pierwszy w województwie świętokrzyskim.
Radni złożyli ślubowanie przysięgając że sprawować obowiązki radnego godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców. Ślubowało 15 radnych: Sylwia Błach, Ryszard Błach, Marcin Drabik, Radosław Gralec, Marcin Gwóźdź, Anna Kawalec, Mirosław Niewczas, Maciej Rokita, Iwona Seweryn, Teresa Sieczka, Sylwester Spadło, Jarosław Stompor, Mieczysław Strycharski, Rafał Zacharski i Wojciech Zając. Nazwiska ślubujących radnych odczytał najmłodszy radny Wojciech Zając.
Regulamin głosowania w wyborach przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Gminy w Mircu przedstawiła sekretarz Gminy Anna Piątek. Przewodniczący i wiceprzewodniczący wybrani zostali w sposób tajny, a nad przebiegiem głosowania czuwała komisja skrutacyjna, w skład której weszli Anna Kawalec, Iwona Seweryn oraz Jarosław Stompor. Kandydaturę Sylwii Błach na przewodniczącą Rady Gminy w Mircu zgłosił radny Radosław Gralec. W uzasadnieniu radny Radosław Gralec powiedział, że Sylwia Błach w poprzedniej kadencji dała się poznać jako osoba odpowiedzialna, solidna, pracowita, bardzo dynamiczna i skuteczna. Sylwia Błach posiada wykształcenie wyższe zarządzanie w biznesie i sektorze publicznym, ciągle też podnosi swoje kwalifikacje poprzez kursy i szkolenia. Warto dodać, że Sylwia Błach w ostatnich wyborach nie miała kontrkandydata, co świadczy o jej skutecznym działaniu w poprzedniej kadencji Rady Gminy w Mircu. W tajnym głosowaniu Sylwia Błach uzyskała 100 procent głosów i objęła stanowisko przewodniczącej Rady Gminy w Mircu. Gratulacje i kwiaty nowej przewodniczącej przekazał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.
Sylwia Błach po zajęciu miejsca za stołem prezydialnym zgasiła wniosek o dokonanie wyboru jednego wiceprzewodniczącego po czym zgłosiła kandydaturę radnego Radosława Gralca, który w Radzie Gminy w Mircu zasiada nieprzerwanie szóstą kadencję. Radosław Gralec prowadzi działalność gospodarczą, jest myśliwym, od lat dba o sprawy mieszkańców sołectwa Ostrożanka. W tajnym głosowaniu Radosław Gralec uzyskał 15 głosów poparcia (100 procent).
Kolejnym punktem I sesji Rady Gminy w Mircu było złożenie ślubowania przez wójta Gminy Mirzec. Mirosław Seweryn ślubował, że dochowa wierności prawu, a powierzony mu urząd sprawować będzie dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy Mirzec. Po ślubowaniu wójt podkreślił, że w kolejnej kadencji zamierza równie ciężko i solidnie pracować, aby kontynuować dobre zmiany w gminie Mirzec, dbając o równomierny rozwój wszystkich sołectw w każdej dziedzinie życia.
Program sesji został rozszerzony o kolejnej punkty jakimi było powołanie komisji stałych Rady Gminy w Mircu oraz wybór przewodniczących komisji. Powołane zostały następujące komisje:
- Komisja rewizyjna w składzie: Marcin Gwóźdź – przewodniczący, Marcin Drabik i Jarosław Stompor
- Komisja budżetu w składzie: Sylwester Spadło – przewodniczący, Radosław Gralec, Rafał Zacharski, Maciej Rokita, Mieczysław Strycharski i Jaroslaw Stompor
- Komisja zdrowia, oświaty i kultury w składzie: Anna Kawalec – przewodnicząca, Mirosław Niewczas, Iwona Seweryn, Teresa Sieczka, Sylwia Błach i Wojciech Zając
- Komisja rozwoju gospodarczego, rolnictwa i bezpieczeństwa publicznego w składzie: Marcin Drabik – przewodniczący, Ryszard Błach, Marcin Gwóźdź, Maciej Rokita i Wojciech Zając
- Komisja skarg, wniosków i petycji w składzie: Teresa Sieczka – przewodnicząca, Iwona Seweryn i Ryszard Błach.
Radni ustalili także wysokość wynagrodzenia dla wójta gminy. Sekretarz gminy Anna Piątek przedstawiła wyniki konsultacji przeprowadzonych wśród mieszkańców Gadki w sprawie likwidacji dwóch progów zwalniających na drodze gminnej w Gadce-Majoracie. Większość uczestników konsultacji opowiedziała się za likwidacją progów zwalniających.