Wnioski na stypendia szkolne można składać do 15 września w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mircu.
Wniosek o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego należy złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mircu (na parterze w Punkcie Informacyjnym), w terminie od 1 do 15 września 2023r. Wyjątkiem są słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych, którzy wniosek składają do dnia 15 października danego roku szkolnego.
Prawo do ubiegania się o stypendium szkolne przysługuje jeżeli miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia nie przekracza kwoty kryterium dochodowego 600 zł oraz gdy w rodzinie występuje chociaż jedna przesłanka: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Kto może złożyć wniosek?
– rodzice, opiekunowie prawni niepełnoletniego ucznia,
– pełnoletni uczeń,
– dyrektor szkoły,
– stypendium szkolne może być także przyznane z urzędu.
Kto może otrzymać stypendium szkolne?
– Uczniowie i słuchacze szkół publicznych i niepublicznych dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych, o uprawnieniach szkół publicznych – zaliczanych do systemu oświaty (SIO) – do ukończenia 24 roku życia.
– Słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
– Wychowankowie ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Do wniosku o przyznanie stypendium należy dołączyć zaświadczenia lub oświadczenia złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, o wysokości dochodów członków rodziny zamieszkujących wspólnie z uczniem z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania.
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
– miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
– koszty uzyskania przychodu;
– składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
– kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Do dochodu rodziny ustalonego w powyższy sposób nie wlicza się:
– jednorazowych pieniężnych świadczeń socjalnych;
– wartości świadczeń w naturze;
– świadczeń na rzecz osób bezrobotnych z tytułu wykonywania przez nie prac społecznie użytecznych;
– zasiłków celowych;
– dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego;
– świadczenia wychowawczego (tzw. „500+”), rodzinnego kapitału opiekuńczego;
Stypendium nie przysługuje:
– dzieciom odbywającym wychowanie przedszkolne,
– uczniom klas zerowych,
– uczniom, którzy nie mieszkają na terenie gminy Mirzec,
– studentom szkół wyższych i licencjackich,
– uczniom, którzy otrzymują inne stypendium ze środków publicznych z wyjątkiem sytuacji, kiedy łączna kwota otrzymywanych stypendiów nie przekracza dwudziestokrotności kwoty o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych w przypadku uczniów, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych osiemnastokrotności kwoty o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Dokumentowanie wydatków:
Stypendium szkolne realizowane jest poprzez refundację poniesionych przez wnioskodawcę wydatków za udział ucznia w zajęciach edukacyjnych lub wydatków na cele edukacyjne dla uczniów po przedłożeniu dowodu potwierdzającego poniesione wydatki wystawionego na wnioskodawcę, w formie gotówkowej, do wysokości przyznanego stypendium szkolnego.
Wniosek o przyznanie stypendium