Dzięki hojności osób, które odwiedziły wsparły zbiórkę na renowację zabytkowych nagrobków na starym cmentarzu w Mircu mamy kolejny rekord. W ciągu dwóch dni zebrano 15 450,99 złotych i 8 euro!
Zbiórkę od 2015 roku organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda w Mircu. W tym roku członkowie stowarzyszenia i wolontariusze kwestowali w niedzielę 29 października i w środę 1 listopada. Po podliczeniu zebranych datków po raz kolejny okazało się, że na odwiedzających stary cmentarz w Mircu można liczyć. W tym roku rekordowo wiele osób otworzyło serca i portfele. Efekt? Zeszłoroczny rekord wynoszący 13 074,20 zł , 1 $, 100 forintów węgierskich został pobity o ponad dwa tysiące złotych. Zebrano 15 450,99 złotych i 8 euro. Jak podkreślali kwestujący, w tym roku do puszek trafiło bardzo dużo banknotów, a w połowie zbiórki w Dniu Wszystkich Świętych trzeba było wymienić puszki, bo datki przestały się mieścić.
W charytatywnej kweście wzięło udział 60 osób:
– wójt Mirosław Seweryn;
– przewodniczący Rady Gminy Jan Zawisza;
– sekretarz Gminy Mirzec Anna Piątek;
– prezes Stowarzyszenia na rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda w Mircu Anna Kawalec;
– radni gminni: Teresa Sieczka, Stanisław Seweryn, Sylwia Błach, Piotr Kruk, Marcin Drabik, Marcin Gwoźdź, Mirosław Niewczas, Agnieszka Idzik – Napiórkowska, Sylwester Spadło,
– radni powiatowi: wicestarosta Dariusz Dąbrowski, Dariusz Stachowicz, Ryszard Nowak;
– prezes wodociągów Jerzy Miśkiewicz;
– dyrektor Ośrodka Zdrowia w Mircu: Anna Rokita;
– kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Ewelina Strycharska;
– dyrektorzy szkół i przedszkoli: Joanna Serafin-Sieczka, Edyta Drożdżał, Aneta Borowska, Tomasz Kuźdub, Marlena Bonio;
– sołtysi: Jan Myszka, Joanna Stępień, Bernadeta Kalista;
– strażacy: Zygmunt Sołtykiewicz, Rafał Dudek, Mariusz Wiśnios, Maksymilian Wiśnios, Sławomir Paszkowski, Anna Rosińska, Kacper Derlatka, Dominik Serafin, Adam Dróżdż, Mirosław Bućko;
– członkinie mirzeckiego KGW: Alicja Dudek, Celina Seweryn, Zofia Pacek i Zofia Lipiec;
– członkinie KGW Gadka : Zofia Derlatka i Danuta Sieczka;
– wolontariusze: Jarosław Stompor, Iwona Seweryn i Katarzyna Bąk;
– Członkowie Młodzieżowej Rady Gminy: Anna Zięba, Dawid Figiel, Krzysztof Figiel i Adam Spadło;
– członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda w Mircu: Irena Tarabasz, Halina Pomorska, Wioletta Wasil -Rusiecka, Dariusz Majewski, Justyna Derlatka, Marek Stachowicz, Ewa Surdy, Agnieszka Kiełek i Dorota Szot.
Wszystkim ofiarodawcom oraz tym, którzy poświęcili swój świąteczny czas na dyżurowanie z puszkami u wrót cmentarza, władze Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda w Mircu składają serdeczne podziękowania. Władze stowarzyszenia dziękują także księdzu proboszczowi Danielowi Kobierskiemu i księdzu wikariuszowi Pawłowi Bańkowskiemu za wspieranie corocznych zbiórek na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków.
Co zostało zrobione?
W poprzednich latach dzięki datkom przekazanym przez ofiarodawców Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda w Mircu odnowiło dziewięć najstarszych zabytków mirzeckiego cmentarza. W ostatnich dniach odnowione zostały dwie płyty nagrobne: Katarzyny Kleczajowej z 1871 roku oraz Stanisława Piętaka z 1862 roku. Nagrobki znajdują się zachodniej alejce w ostatniej kwaterze cmentarza. W 2022 roku do świetności powrócił nagrobek proboszcza Parafii Św. Leonarda w Mircu Adama Ćwiklińskiego znajdujący się na górce koło kaplicy, po prawej stronie od wejścia na cmentarz. W 2021 roku został odnowiony nagrobek Józefa Hollaka z 1876r. znajdujący się przy wejściu na cmentarz po lewej stronie. W 2020 roku odnowiony został nagrobek z połowy XIX wieku zwieńczony figurą Chrystusa Frasobliwego, którego fundatorem był Benedikt Kolvdzki (Benedykt Kołudzki). W 2019 roku renowacji poddano kamienny nagrobek Ludwika Prendowskiego z 1862 roku. Także w 2019 roku odnowione zostały trzy żeliwne krzyże. Koszt ich konserwacji został pokryty ze środków z kwesty w 2018 roku oraz z dotacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach. W 2018 roku odnowiono płytę nagrobną Emilii Krauze w zachodniej części cmentarza na końcu alejki biegnącej wzdłuż muru cmentarnego. W 2017 roku odnowiono nagrobek ks. proboszcza Mikołaja Stachowskiego, który znajduje się na cmentarnym wzniesieniu obok figurki Chrystusa Frasobliwego. W 2016 roku renowacji poddano nagrobek księdza Józefa Postka, który znajduje się w centralnej części cmentarza tuż przy głównej alei.