Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 1 sierpnia 2024 r. do 30 sierpnia 2024 r., hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie. Wsparcie to realizowane jest w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
- Warunki i tryb przyznawania pomocy
Pomoc finansowa będzie mogła być przyznana hodowcom drobiu, bydła i świń, którzy mają zarejestrowaną działalność produkcyjną i ubezpieczyli zwierzęta od zachorowania na salmonellozę. Muszą oni również posiadać prawo do nieruchomości, na terenie której prowadzą chów, a umowa ubezpieczenia powinna obejmować co najmniej: 1000 sztuk rzeźnych kurcząt, gęsi, indyków i drobiu nieśnego; 14 sztuk świń; 4 sztuk bydła. Nie mogą mieć zadłużenia w opłatach składek lub rat składek
- Forma i wysokość przyznawanej pomocy
Pomoc przyznawana będzie w formie 70 proc. dopłaty do składki, pod warunkiem że z polisy wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc. wartości produkcji. Istotne jest też to, że okres objęty umową ubezpieczenia nie może rozpoczynać się przed 1 kwietnia 2022 r., a zainteresowany dofinansowaniem nie może korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia.
- Sposób składania wniosków
Wnioski o udzielenie pomocy finansowej należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na jej stronie internetowej:
- osobiście w kancelarii Biura Powiatowego,
- za pośrednictwem formularza udostępnionego na PUE ARiMR, na stronie internetowej Agencji pod adresem www.gov.pl/web/arimr
- listownie za pośrednictwem operatora pocztowego (najlepiej rejestrowaną przesyłką pocztową).
Informacja: Igor Klar – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Starachowicach