Zapraszamy do odwiedzenia ciekawych miejsc w gminie Mirzec
Miniskansen „Domek wspomnień”
Skansen „Domek wspomnień” to inicjatywa prowadzona przez Alicję Dudek, pasjonatkę historii i tradycji ziemi mirzeckiej. W starym domu rodzinnym zgromadzono setki przedmiotów codziennego użytku kolekcjonowanych przez lata przez właścicielkę: garnuszków, sztućców, nożyc, kłódek, żelazek na duszę, koronkowych serwetek i pięknie haftowanych obrusów, butelek i słoiczków o niespotykanych dziś kształtach, tekturowych walizek, prawideł do butów, magielnic, ręcznych wiertarek, kołowrotków i wielu innych rzeczy. Jest też spora kolekcja laleczek w ludowych ubraniach, kobiecych przyborów do włosów, starych monet, banknotów i znaczków. Ale są też przedmioty młodsze: popularna pralka „Frania”, potężne radioodbiorniki i telewizor z 1968 roku z zachowanym dowodem zakupu.
Zwiedzanie domku wspomnień jest bezpłatne. Kto zechce, może wpisać się do pamiątkowego zeszytu oraz wrzucić do skarbonki symboliczny datek.
Adres: Mirzec-Majorat 68, tel. 783 536 923
Muzeum w Centrum Twórczości Ludowej
Centrum Twórczości Ludowej w Osinach to połączenie galerii zbiorów folklorystycznych z domem kultury i świetlicą rekreacyjną. CTL mieści się w budynku starej szkoły w Osinach, zbudowanym w 1933 roku. Warto odwiedzić Muzeum Pamiątek Regionalnych mieszczące się w dwóch izbach na parterze budynku, gdzie pod okiem inicjatora powstania placówki Jacka Królaka zgromadzono wiele eksponatów używanych kiedyś w każdym domu w okolicy. W placówce znajduje się stała wystawa „Stąd nasz ród” prezentująca fotografie ukazujące życie rodzinne, społeczne i kulturalne gminy Mirzec do 1945 roku oraz stare dokumenty. Odbywają się tu także lekcje poświęcone zapomnianemu rękodziełu, prowadzone przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich przy wykorzystaniu zgromadzonych eksponatów. W budynku znajduje się również duża świetlica pełniąca funkcję sali teatralnej oraz miejsca wiejskich zebrań, a na piętrze kafejka internetowa oraz sala rekreacyjno-sportowa, gdzie można zagrać w bilard, tenis stołowy, piłkarzyki i gry planszowe.
Zwiedzanie Muzeum Pamiątek Regionalnych jest bezpłatne.
Adres: Osiny 101, tel. (41) 252-70-90
„W krainie alpaki”
W Tychowie Starym pod lasem znajduje się niezwykłe gospodarstwo, w którym królują alpaki. Alpaki do Polski przyjechały kilka lat temu z Chile z Ameryki Południowej. Dobrze zaaklimatyzowały się w gminie Mirzec, są towarzyskie, uwielbiają obecność ludzi.
Gospodarstwo oferuje wypoczynek w formie agroturystyki, alpakoterapię oraz zaprasza na pokazy edukacyjne z alpakami. Dodatkowe usługi to możliwość zakupu pościeli z wełny alpak oraz wyjątkowo ciepłych zimowych czapek.
Adres: Tychów Stary 155a, tel. 503 101 087, www. wkrainiealpaki.pl
Modrzewiowy Dworek
Historia tego urokliwego budynku sięga czasów Powstania Styczniowego. W 1863 roku w miejscu obecnego dworku stał inny budynek, dworek polski, wybudowany około 1839 roku przez naddzierżawcę folwarku Ludwika Prendowskiego. Budynek i funkcję naddzierżawcy po ojcu przejął jego syn Józef Prendowski, gorliwy polski patriota. W czasie Powstania Styczniowego Józef Prendowski organizował pomoc dla powstańców, a jego żona Jadwiga była kurierem Rządu Narodowego. Za patriotyzm Jadwiga i Józef Prendowscy zapłacili bardzo wysoką cenę. Zostali aresztowani jeszcze w 1863 roku. Jadwigę skazano na zesłanie do Kunguru w Guberni Permskiej. Józef pojechał razem z żoną. Folwark z dworkiem natomiast w uznaniu zasług podczas tłumienia powstania otrzymał rosyjski generał Konstanty Eggier. Nowy właściciel wyburzył polski dworek i na jego fundamentach kazał zbudować modrzewiowy dworek w stylu alpejskim. Ten budynek zachował się do dzisiaj.
W okresie I wojny światowej w dworku urzędował komendant austriackich wojsk okupacyjnych. W 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, majątek przejęła Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. W 1921 roku zaczął tu funkcjonować Zakład Wychowawczy dla Sierot. Zamieszkały tu dzieci, których rodzice zginęli w czasie działań wojennych lub zmarli w czasie zarazy. Sierociniec prowadziły Franciszkanki Rodziny Maryi, które odbudowały majątek. Dom dla sierot pod ich opieką przetrwał okres między wojenny i czasy II Wojny Światowej. W 1950 roku sierociniec został przekształcony w Państwowy Dom Dziecka w Mircu, który funkcjonował do 1981 roku. Obecnie budynek i jego otoczenie stanowią własność prywatną. Właściciel wyremontował budynek pod nadzorem konserwatora, tworząc stylową salę bankietową i miejsca noclegowe. Co ważne, zachowany został pierwotny wygląd budynku.
Odwiedzając Modrzewiowy Dworek warto zwrócić uwagę na zabytkowy spichlerz z I połowy XIX wieku oraz najgrubszy w Polsce wiąz rosnący w urokliwym parku otaczającym dworek. Obwód drzewa mierzony na wysokości 130 centymetrów wynosi aż 655 centymetrów. Pod wiązem, w 150. rocznicę Powstania Styczniowego umieszczono głaz narzutowy z tablicą upamiętniającą wydarzenia 1863 roku.
Adres: Mirzec-Majorat 2, tel. 41 271 20 10, www. modrzewiowydworek.pl