Najstarszym zabytkiem jest mirzecki trójnawowy kościół pod wezwaniem świętego Leonarda wybudowany w latach 1844 – 1850 na miejscu starego kościoła powstałego w XIV wieku. Świątynia zbudowana w stylu klasycystycznym skrywa w sobie znacznie starsze zabytki. Najcenniejszym z nich jest obraz przedstawiający świętego Leonarda, namalowany na desce około 1500 roku, umieszczony w bocznej nawie kościoła. Święty przedstawiony jest w towarzystwie czterech aniołów. W rękach trzyma pastorał oraz – jako patron więźniów, jeńców i niewolników – kajdany. W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający Matkę Boską, małego Jezusa, świętą Annę, świętego Józefa i świętego Joachima. W ołtarzu na północnej ścianie umieszczono rzeźbę przedstawiającą opłakiwanie Chrystusa po ukrzyżowaniu. W nawie bocznej znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w srebrnej sukience, a ponad nim malowidło przedstawiające świętą Barbarę, patronkę górników. Skąd wizerunek świętej Barbary w na pozór nie górniczej gminie? To jedno ze świadectw wpisujących się w historię gminy. Na przełomie XIX i XX wieku w północnej części gminy funkcjonowało kilka kopalń, głównie odkrywkowych, w których wydobywano rudę żelaza. Śladów po dawnych mirzeckich górnikach w świątyni jest więcej. To oni ufundowali w 1904 roku monstrancję oraz dwie stacje drogi krzyżowej dla mirzeckiego kościoła.
Będąc w kościele w Mircu warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden obraz, znacznie młodszy od pozostałych. To wizerunek Jezusa Miłosiernego, namalowany na podstawie zapisków świętej Faustyny Kowalskiej przez pochodzącą z Wilna malarkę Halinę Hermanowicz (1905-1983). Obraz ten początkowo znajdował się w kościele świętego Jakuba w Wilnie. Do Mirca trafił dzięki temu, że malarka po II Wojnie Światowej osiedliła się w Radomiu.
W prawej nawie znajduje się oryginalny krzyż z 1861 roku, który do 2020 roku stał na placu przed kościołem. Krzyż ufundowała wraz z okolicznymi chłopami Jadwiga Prendowska, żona naddzierżawcy mirzeckiego folwarku. Po 159 latach krzyż został podany renowacji i przniesiony do wnętrza świątyni. Na zewnątrz, na przykościelnym placu od lipca 2020 roku stoi jego wierna replika. Przed głównym wejściem na plac kościelny ustawiona została rzeźba przedstawiająca świętego Leonarda, patrona parafii w Mircu, ufundowana przez młodzież z parafii w Roku Maryjnym 1954. Naprzeciwko, po drugiej stronie biegnącej przez Mirzec drogi wojewódzkiej 744 znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanej wzniesiona w 1905 roku. W tym właśnie miejscu miał stać pierwszy drewniany mirzecki kościółek. Co znamienne, figurę Matki Bożej Niepokalanej ufundowali górnicy z kopalń: Czerwona, Dziewiętniki i Mikołaj.