60-lecie działalności świętowały w czwartek 1 maja panie zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich „Jutrzenka” z Ostrożanki.
Jubileusz obchodzono wyjątkowo uroczyście. Członkinie KGW „Jutrzenka” oraz ich goście spotkali się w sali konferencyjnej w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrożance, gdzie znajduje się siedziba koła. Zaproszenie na uroczystość przyjęli posłanka na Sejm RP Agata Wojtyszek, poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, ksiądz Grzegorz Murawski proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Leonarda w Mircu, wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, dyrektor Biura Poselskiego posła Krzysztofa Lipca Małgorzata Pruś, dyrektor biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Igor Klar, przewodnicząca Rady Gminy w Mircu Sylwia Błach wraz z radnymi Iwoną Seweryn, Radosławem Gralcem, Ryszardem Błachem, Rafałem Zacharskim i Wojciechem Zającem, sołtys sołectwa Ostrożanka Tadeusz Chojnacki wraz z przedstawicielami Rady Sołeckiej, Łukasz Przygoda prezes OSP w Ostrożance, Dorota Tomaszewska dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec, przedstawicielki innych Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy Mirzec.
Zgromadzonych przywitała Elżbieta Pałys wieloletnia doświadczona przewodnicząca KGW „Jutrzenka”, która zaprosiła do wysłuchania przygotowanych specjalnie na tę okazję utworów – piosenek ludowych oraz wierszy. Poezję wyrecytowały Zofia Karczewska, Maria Rokita oraz Krystyna Dudek.
Po występie przyszedł czas na gratulacje i życzenia. Członkinie zespołu Jutrzenka” usłyszały wiele ciepłych słów od posłanki Agaty Wojtyszek wraz z którą upominki przekazali radni Ryszard Błach i Rafał Zacharski, posła Krzysztofa Lipca, członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Prusia. Igor Klar kierownik starachowickiego biura ARMiR odczytał list gratulacyjny od Piotra Żołądka kierownika oddziału świętokrzyskiego ARMIiR, a ksiądz Grzegorz Murawski życzył paniom błogosławieństwa bożego na wiele kolejnych lat działalności. Szczególne życzenia wielu lat w zdrowiu oraz podziękowania za wkład pracy usłyszała najstarsza członkini KGW „Jutrzenka” Helena Barszcz. Słowa uznania, gratulacje z szeregu odniesionych sukcesów oraz kultywowania tradycji a także życzenia przekazali wójt Mirosław Seweryn, przewodnicząca Rady Gminy Sylwia Błach wraz z wiceprzewodniczącym Radosławem Gralcem, sołtys Ostrożanki Tadeusz Chojnacki oraz dyrektor BiOK Dorota Tomaszewska. Jubilatki otrzymały także wiele gratulacji i życzeń od swoich koleżanek z pozostałych zespołów folklorystycznych działających w gminie Mirzec. Był tort, lampka szampana, gromkie „Sto lat” oraz poczęstunek. Chętni mogli wpisać się do pamiątkowej księgi oraz powspominać historię 60-lecia działalności „Jutrzenki” przeglądając kronikę KGW.
Koło Gospodyń Wiejskich „Jutrzenka” powstało w 1965 roku między innymi z inicjatywy Zofii Myszki i Krystyny Tomczyk. Pierwszą przewodniczącą była Maria Zatorska, a po niej funkcję tę pełniły kolejno Janina Derlatka i Teresa Kalista. Od 2000 roku do dziś przewodniczącą jest Elżbieta Pałys. Na początku istnienia KGW próby odbywały się w prywatnych mieszkaniach, do czasu wybudowania budynku remizy. Zespół śpiewaczy „Jutrzenka” ma na swoim koncie szereg tytułów, między innymi odznakę „Za Zasługi dla Kielecczyzny”. Przez lata instruktorem muzycznym zespołu był Piotr Gąsowski, którego niedawno zastąpił Wojciech Zając. W ciągu 60 lat działalności zespół występował na licznych konkursach i przeglądach gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich, na których otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia. Panie z „Jutrzenki” śpiewały w Sejmie RP, programie „Swojskie klimaty” Telewizji Polskiej, na sopockim molo, w Busku, Iłży, Włoszczowie, Pińczowie, Opatowie, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach oraz niezliczoną ilość razy występowały przed rodzimą publicznością na Ziemi Mirzeckiej. W 2014 i 2000 roku zespół nagrał swoje własne płyty muzyczne.
Członkinie KGW „Jutrzenka” zapraszają do zespołu nowe, młode osoby, którym bliskie jest kultywowanie tradycji. Jak mówią, chętnie podzielą się wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, bo ich marzeniem jest żeby „Jutrzenka” z sukcesami funkcjonowała przynajmniej kolejne 60 lat.