Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego można składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mircu od 1 do 15 września 2024 roku.
Podajemy najważniejsze informacje na temat stypendiów szkolnych w roku szkolnym 2024/2025.
Termin i miejsce składania wniosków:
Wniosek o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego należy złożyć wGminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mircu (na parterze), w terminie od 1 do 15 września 2024r.
Wyjątkiem są słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych, którzy wniosek składają do dnia 15 października danego roku szkolnego.
Prawo do ubiegania się o stypendium szkolne przysługuje jeżeli:
- miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia nie przekracza kwoty kryterium dochodowego 600 zł netto zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej,
- w rodzinie występuje chociaż jedna przesłanka:bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Kto może złożyć wniosek?
– rodzice, opiekunowie prawni niepełnoletniego ucznia,
– pełnoletni uczeń,
– dyrektor szkoły,
– stypendium szkolne może być także przyznane z urzędu.
Kto może otrzymać stypendium szkolne?
– uczniowie i słuchacze szkół publicznych i niepublicznych dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych, o uprawnieniach szkół publicznych – zaliczanych do systemu oświaty (SIO) – do ukończenia 24 roku życia.
– słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
– wychowankowie ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Stypendium nie przysługuje:
– dzieciom odbywającym wychowanie przedszkolne,
– uczniom klas zerowych,
– uczniom, którzy nie mieszkają na terenie gminy Mirzec,
– studentom szkół wyższych i licencjackich,
– uczniom, którzy otrzymują inne stypendium ze środków publicznych z wyjątkiem sytuacji, kiedy łączna kwota otrzymywanych stypendiów nie przekracza dwudziestokrotności kwoty o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych w przypadku uczniów, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych osiemnastokrotności kwoty o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Lista przykładowych wydatków na rok szkolny 2024/2025:
- – podręczniki szkolne, lektury szkolne, opracowania szkolne, encyklopedie, słowniki, tablice matematyczne, chemiczne, fizyczne i astronomiczne, mapy, atlasy, globusy, edukacyjne programy komputerowe itp.)
- – przybory szkolne (kalkulator, długopisy, ołówki, kredki, linijki, piórnik, farby, plastelina, bloki, pędzle, gumki, temperówki, taśma klejąca, klej, nożyczki, korektor, bibuły, zeszyty, papier ksero, przybory geometryczne i inne przybory związane z zajęciami szkolnymi.)
- – tornister (jeden w ciągu roku szkolnego)
- – strój gimnastyczny na zajęcia wychowania fizycznego jak: bluza sportowa, spodnie sportowe, koszulka sportowa, dres, spodnie sportowe itp., (maksymalnie dwie sztuki na semestr),
- – obuwie sportowe (maksymalnie dwie pary w ciągu roku szkolnego, istotne jest by na fakturze miały adnotację „sportowe” ),
- – inne artykuły niezbędne do nauki w poszczególnych rodzajach i typach szkół związane ze specyfiką szkoły;
- – komputer/laptop/tablet, oprogramowanie, części do komputera, akcesoria komputerowe (mysz, pendrive, nośnik danych) drukarka, papier do drukarki, tusze, tonery, serwis komputerowy, części do komputera,
- – biurko szkolne, krzesło do biurka, lampa do biurka (biurowa),
- – mundurki szkolne i stroje galowe (koszula, spodnie, spódniczka) wymagane przez szkołę,
- – uczestnictwo w organizowanych przez szkołę wyjściach/wyjazdach do instytucji kultury, wyjazdach na zieloną szkołę, wycieczki szkolne, obozy sportowe, itp. (koszt wycieczek szkolnych – przedłożenie zaświadczenia ze szkoły o poniesionym wydatku).
- – koszt udziału w pozaszkolnych zajęciach edukacyjnych (opłata za dodatkową naukę języka obcego, korepetycje, zajęcia sportowe – szkolne, jeśli uczeń bierze czynny udział w zajęciach sportowych i reprezentuje szkołę na zawodach sportowych itp.)
- – całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (np. zakwaterowanie w bursie/internacie, przejazd środkami komunikacji publicznej z i do szkoły,
- – abonament internetowy