Uczniowie siódmej klasy Szkoły Podstawowej w Mircu oraz harcerze ze 103 Drużyny Harcerskiej „Mirzecka Wataha” uczestniczyli w XXI Złazie Szlakiem Powstańców Styczniowych.
Rajd jak co roku zorganizowało Staropolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Leśne „Kotyzka”. Uczniowie pod opieką nauczycieli Anity Staszałek, Anny Dudek i Anny Luszowskiej, Eweliny Rafalik przybocznej 103 DH „Mirzecka Wataha” oraz Radosława Koniarza spotkali się w piątkowy (7 lutego) poranek w Mircu, gdzie przy rzeźbie upamiętniającej Jadwigę Prendowską złożyli zapalone znicze. Znicz złożył także wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, który podziękował uczniom i ich opiekunom za kultywowanie pamięci o bohaterach zrywu narodowego.
Uczniowie wraz z opiekunami przeszli powstańczymi szlakami z Ostrożanki do Lipia Podłazisk na Polanę Karola Kality Rębajło. Po drodze w Lipiu zatrzymali się na ognisko zorganizowane przez kierownika trasy Radosława Koniarza, by po krótkim odpoczynku dotrzeć na miejsce zbiórki rajdu. Delegacja ze szkół w gminie Mirzec złożyła zapalone znicze przed krzyżem powstańczym. Na polanie na uczestników wędrówki czekał zrekonstruowany obóz powstańczy, ognisko oraz gawęda historyczna Grzegorza Bernaciaka z Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach, który mówił o roli kobiet w Powstaniu Styczniowym. Rekonstrukcją obozu zajęli się członkowie Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego GROT Oddział Powstańczy 1863, którzy 21. rocznicę złazu uczcili strzałami z broni czarnoprochowej. Zabrzmiała powstańcza pieśń zaintonowana przez Piotra Mrózka i Jacka Andrzeja Tarnowskiego. O ciepły posiłek zadbały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Lipianki” z Lipia.