Podniosły charakter miała uroczystość z okazji 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która odbyła się w Mircu w sobotę 2 maja 2026 roku.
Patriotyczny charakter tego wyjątkowego dnia podkreślały kotyliony i chorągiewki rozdawane przez harcerzy ze 103 Drużyny Harcerskiej „Mirzecka Wataha”.
Uczestnicy uroczystości zebrali się przy Pomniku Niepodległości w Mircu. Uroczystość uświetniały swoją obecnością poczty sztandarowe z poszczególnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej działających na terenie gminy Mirzec, poczty sztandarowe szkół podstawowych z terenu gminy, przedstawiciele zespołów folklorystycznych, harcerze ze 104 Artystycznej Drużyny Harcerskiej z drużynowa Małgorzatą Spadło, harcerze ze 103 Drużyny Harcerskiej „Mirzecka Wataha” z drużynową Eweliną Rafalik i zuchy ze 106 Gromady Zuchowej „Dzielne Wilczki” z drużynową Katarzyną Sokół. Wartę honorową przy Pomniku Niepodległości pełnili harcerze ze 103 Drużyny Harcerskiej „Mirzecka Wataha” i druhowie z OPS w Gadce.
Uroczystość przy Pomniku Niepodległości poprowadziła Karolina Nosowicz-Kijewska kierownik Referatu Ogólnoorganizacyjnego. Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał gospodarz uroczystości wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, który przywitał zaproszonych gości. Byli wśród nich posłanka na Sejm RP Agata Wojtyszek, poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Starachowicach Piotr Kruk wraz z radnym Dariuszem Stachowiczem, radni Rady Gminy w Mircu z przewodniczącą Sylwią Blach, sekretarz Gminy Mirzec Anna Piątek, sołtysi, prezesi, kierownik starachowickiej placówki Agencji Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa Igor Klar, dyrektor biura poselskiego posła Krzysztofa Lipca Małgorzata Pruś, naczelnicy oraz członkowie pocztów sztandarowych poszczególnych jednostek OSP w gminie Mirzec, aspirant Marek Wojteczek kierownik Posterunku Policji w Mircu, członkowie zespołów folklorystycznych z gminy Mirzec, seniorzy, harcerze i mieszkańcy gminy Mirzec.
W przemówieniu wójt Mirosław Seweryn podkreślił znaczenie Konstytucji 3 Maja dla polskiej państwowości i niepodległościowych dążeń w czasie 123 lat zaborów oraz zwrócił uwagę na często niedocenianą wartość wolności, z której obecnie możemy korzystać na co dzień. Nawiązując do przypadającego na 4 maja Międzynarodowego Dnia Strażaka wójt Mirosław Seweryn podziękował za służbę i działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa strażakom ochotnikom z jednostek OSP w gminie Mirzec i strażakom z Państwowej Straży Pożarnej za gotowość niesienia pomocy ludziom, nierzadko z narażeniem własnego bezpieczeństwa, zdrowia i życia.
Wójt Mirosław Seweryn podziękował także wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości patriotycznych oraz Mirzeckiej Majówki: pocztom sztandarowym z jednostek OSP oraz poszczególnych szkół w gminie, członkom Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, chórowi kościelnemu Adaggio pod kierownictwem Wojciecha Zająca, ministrantom za asystę podczas mszy, uczniom ze Szkoły Podstawowej im. Gustawa Kwiecińskiego w Osinach wraz z dyrektor Zofią Siwiec oraz opiekunami młodzieży za przygotowanie patriotycznej inscenizacji, zespołom śpiewaczym, które zaprezentowały się podczas Mirzeckiej Majówki, członkom Młodzieżowej Rady Gminy Mirzec, dyrektor Dorocie Tomaszewskiej i pracownikom Biblioteki i Ośrodka Kultury oraz mieszkańcom gminy Mirzec za przybycie na uroczystość.
Głos zabrali także posłanka na Sejm RP Agata Wojtyszek, poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Starachowicach Piotr Kruk oraz przewodnicząca Rady Gminy w Mircu Sylwia Błach.
Wiązanki kwiatów i znicze przed Pomnikiem Niepodległości złożyli posłanka na Sejm RP Agata Wojtyszek, poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec wraz z członkiem Zarządu Sejmiku Wojewódzkiego Andrzejem Prusiem, radnym Dariuszem Stachowiczem i członkiem Rady Krajowej NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Janem Zawiszą, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Starachowicach Piotr Kruk wraz z radnym Dariuszem Stachowiczem, wójt Gminy Mirzec Mirosław Seweryn i przewodnicząca Rady Gminy Sylwia Błach, kierownik starachowickiej placówki ARMiR Igor Klar, delegacja sołtysów z gminy Mirzec, zarząd Stowarzyszenia „Mirzecka Akademia Emerytów i Rencistów”, Zarząd Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, delegacja Młodzieżowej Rady Gminy Mirzec, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Mirzec, delegacja Młodzieżowego Koła „Roztańczone Nutki”, delegacja harcerzy oraz zuchów.
Uroczystości przy Pomniku Niepodległości zakończyły się odśpiewaniem „Roty”, po czym poczty sztandarowe, harcerze, zuchy oraz uczestnicy uroczystości prowadzeni przez dowódcę uroczystości Pawła Staszałka komendanta gminnego ZOSP RP przeszli do kościoła pod wezwaniem Św. Leonarda w Mircu, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Tegoroczny przemarsz miał wyjątkową oprawę. Uczestnicy nieśli flagę biało-czerwoną flagę, co podkreśliło patriotyczny wymiar święta.
Mszę koncelebrował ksiądz Grzegorz Murawski proboszcz mirzeckiej parafii pod wezwaniem świętego Leonarda. W homilii ksiądz Grzegorz Murawski mówił o symbolicznym znaczeniu pojęcia matka w życiu każdego człowieka. Podczas mszy ksiądz Grzegorz Murawski odczytał akt zamierzenia mirzeckiej parafii Matce Bożej. O oprawę muzyczną mszy zadbał chór kościelny Adaggio z dyrygentem Wojciechem Zającem. Psalm zaśpiewał Zygmunt Sołtykiewicz prezes OSP w Mircu. Czytania podczas mszy odczytali Antoni Podsiadło i Jan Rafalik harcerze 103 Drużyny Harcerskiej „Mirzecka Wataha”. Modlitwę wiernych odczytała Małgorzata Nosowicz skarbnik OSP w Tychowie Starym.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli z kościoła do mirzeckiego amfiteatru, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Na zakończenie patriotycznej części święta uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Gustawa Kwiecińskiego w Osinach przedstawili program artystyczny, który powstał pod kierunkiem Iwony Ankurowskiej, Iwony Cholewińskiej, Ilony Nowak i Anety Gwóźdź. O oprawę muzyczną zadbała dyrektor szkoły Zofia Siwiec. Zgromadzeni na widowni prześledzili historię obrad Sejmu Czteroletniego zakończonego uchwaleniem Konstytucji 3-go Maja oraz obejrzeli taniec z flagami wykonaniu uczennic tej szkoły. Młodzi aktorzy otrzymali wielkie barwa oraz słodki upominek do wójta Gminy Mirzec Mirosława Seweryna i przewodniczącej Rady Gminy w Mircu Sylwii Błach.








