Poniedziałek, 25 maja 2020
imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

Strona główna

Popłynęły wianki

26.06.2013 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

W świętojański wieczór, 23 czerwca, nad Iłżanką w Osinach Mokrej Niwie zapłonęło ognisko. Zgromadziło się wokół niego wielu mieszkańców wsi, którzy śpiewali, tańczyli, puszczali wianki i oglądali niezwykłe przedstawienie zagrane przez rodziców dla dzieci.

 

 

Nic w niedzielny poranek nie zapowiadało tak spokojnego i pogodnego zmierzchu. O siódmej przeszła nad gminą potężna ulewa, w południe słońce nieśmiało wyjrzało zza chmur, a pod wieczór żywioły uspokoiły się i na niebie pojawił się superksiężyc, największa tegoroczna pełnia. Wtedy właśnie strażacy z osińskiej jednostki OSP zaczęli rozpalać ognisko, a panie z "Osinianek" zaśpiewały pierwsze ludowe piosenki wybrane specjalnie na ten niezwykły czas. Tłum na moście w Mokrej Niwie pod lasem, gdzie tradycyjnie odbywa się sobótka, gęstniał z każdą chwilą. Na ognisko szły całe rodziny. Wieść niosła, że będą cygańskie tańce i wyrywanie rzepki.

O jak najlepszy przebieg imprezy najbardziej niepokoiła się jej inicjatorka Irena Zakrzewska, która nie tylko śpiewa w "Osiniankach", ale również pisze wiersze i scenariusze przedstawień. Jak się okazało obawy pani Ireny były daremne, bo dziewczęta, które od roku wcielają się w cygański zespół i towarzyszący im panowie "cyganie", porwali widzów do wspólnej zabawy, zamieniając most w taneczny parkiet.

Nim do tego jednak doszło, wszyscy obejrzeli wspaniały występ teatrzyku złożonego z rodziców uczniów osińskiej podstawówki. Powtórzyli oni przedstawienie prezentowane przed dwoma tygodniami na rodzinnym festynie. Wyrywanie rzepki rodem z bajki Juliana Tuwima najbardziej rozbawiło najmłodszych, ale i dorośli mieli nie lada gratkę. Zobaczyli oni pełen profesjonalizmu, ciepła i humoru spektakl, jakiego w gminie Mirzec nie było. Żywić należy nadzieję, że rodzicielski teatr nie okaże się jedynie epizodem i zaprezentuje się szerszej publiczności.

Gdy upiekły się kiełbaski, gdy wianki popłynęły ku morzu, gdy zgasło ognisko, a strażakom w agregacie prądotwórczym zabrakło paliwa, znad łąk wstała mgła, pośród której słychać było przepiórki, derkacze i miłosne szepty, wszak była to kupałnocka - słowiańskie walentynki.

Tekst i foto: J.R.

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl