Środa, 8 lipca 2020
imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Strona główna

Jadą dzieci do teatru

12.05.2013 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

8 maja mirzeckie przedszkolaki i uczniowie Szkoły Podstawowej w Małyszynie wyjechali do teatru. Dzień później w kieleckim teatrze byli również uczniowie Szkoły Podstawowej w Tychowie Nowym.

 

 

 


Szkoła Podstawowa w Małyszynie
8 maja 2013r. uczniowie klas IV- VI Szkoły Podstawowej w Małyszynie odbyli wycieczkę do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na sztukę Renaty Głasek- Kęskiej ,,Cyrograf” napisanej  na kanwie legend świętokrzyskich w reżyserii Marii Wójcikowskiej.

Spektakl jest oparty na średniowiecznych podaniach rodem z Gór Świętokrzyskich, które od stuleci inspirowały autorów baśni i legend. Odkrywa przed widzem pierwotną istotę baśni: daje wartości moralne, jest bezpiecznym pomostem, z którego można „oswoić” zło, nad którym prędzej czy później i tak zatriumfuje dobro. Przekonuje, że dzięki wewnętrznej sile, prawości i determinacji można pokonać „demony”, przechytrzyć zły los.

Akcja sztuki rozgrywa się na przełomie XI/XII wieku. Wątki zaczerpnięte z wielu przypowieści spięto w dziejach dwóch zaprzyjaźnionych rodzin. W ich perypetiach widzowie z łatwością rozpoznają historię zbója Madeja, wędrującego pielgrzyma Emeryka, sabat czarownic na Łysej Górze, świętojańskie harce w noc Kupały, jaskinię „Piekło” i cudowne źródełko uczynione pastorałem świętego Wojciecha.

Zwyczajni ludzie mieszają się na scenie z Lucyferem i jego Diabłami, księciem Mieszkiem otoczonym świtą Dworzan, i okrutnym Madejem, cudownie nawróconym przez młodego Bożydara.

Przedstawienie zawiera ciekawą, wartką fabułę, współczesny język, bajeczną scenografię i kostiumy, które przenoszą widza na blisko dwie godziny w świat mitu uniwersalnego, ale nam szczególnie bliskiego, bo umieszczonego w świętokrzyskiej puszczy. Polecamy ją wszystkim.

Tekst i foto: SP Małyszyn

Szkoła Podstawowa w Tychowie Nowym
Uczniowie klas: IV, V i VI Szkoły Podstawowej w Tychowie Nowym byli na przedstawieniu "Cyrgraf" 9 maja. Wyjazd zorganizowała nauczycielka języka polskiego Ewa Derlatka. 

Tekst i foto: Szkoła Podstawowa w Tychowie Nowym

Przedszkole w Mircu
W ramach programu ”Wychowanie poprzez zabawę w teatr", realizowanego w mirzeckim przedszkolu, 8 maja 2013r. najmłodsi wyruszyli autokarem na kolejne spotkanie z teatrem do Miejskiego Domu Kultury w Starachowicach, gdzie obejrzeli  spektakl oparty na motywach znanej rosyjskiej bajki pt. ”Ja cię jeszcze złapię", czyli  przygody wilka i zająca.

Ten niezwykle interesujący spektakl pełen humoru, a jednocześnie i grozy wystawiony przez aktorów-lalkarzy z Teatru Młodego Widza z Wolimierza, pozwolił przedszkolakom  przenieść się choć na chwilę w zabawny świat dobrze znanych im bajkowych postaci. Obok dwóch odwiecznych wrogów groźnego Wilka i  rezolutnego Zająca pojawiły się również na scenie: przebiegły Kot, wróżka - Koza, policjant- Niedźwiedź, chytry Lis oraz waleczny hipopotam.

Młodzi widzowie dowiedzieli się, że o prawdziwej sile nie zawsze decydują wzrost i siła, znacznie więcej korzyści daje bowiem bystry umysł w połączeniu z wiedzą i kulturą osobistą. Ta lekka, łagodna i niesamowicie zabawna opowieść zachęca do przyjaźni i przestrzegania ogólnie przyjętych norm etycznych, bo tylko szlachetne zachowanie godne jest naśladowania i zasługuje na nagrodę. Dodatkowo najmłodsi dowiedzieli się, że warto zdrowo się odżywiać i wbrew opiniom wszystkich łakomczuchów, zastąpić niezdrowe fastwoody potrawami z warzyw i owoców. Są one bowiem niezastąpionym źródłem witamin.

Barwna bajkowa scenografia, wspaniała oprawa muzyczna, profesjonalizm artystów oraz efekty specjalne wpływały na atrakcyjność spektaklu. Najmłodsi z zainteresowaniem śledzili perypetie bohaterów, chętnie również brali udział w przedstawieniu, spontanicznie reagowali, nie szczędząc braw aktorom w podziękowaniu za wspaniały występ.

Po tym jakże bogatym spotkaniu z teatrem uczestnicy wycieczki wrócili bezpiecznie do przedszkola, gdzie czekał na nich dobry obiad. Pozostały tylko miłe wspomnienia i nadzieja, że może kiedyś...

Dyrekcja i pedagodzy z mirzeckiego przedszkola serdecznie dziękują wszystkim rodzicom przedszkolaków za ich finansowe wsparcie, bez którego spotkanie z teatrem nie byłoby możliwe.

Tekst i foto: Publiczne Gimnazjum w Mircu

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl