Środa, 8 lipca 2020
imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Strona główna

Świątecznie w Osinach

29.03.2013 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

W Szkole Podstawowej w Osinach ostatnie dni upłynęły pod znakiem przygotowań do zbliżających się świąt. Uczniowie klas starszych z ogromnym zaangażowaniem wykonywali przepiękne ozdoby wielkanocne, którymi następnie udekorowali szkołę. Na holu urządzono wystawę prac, która cieszy oko każdego, kto zawita do Osin.

 

 

Szkolną tradycją jest także robienie przez dzieci z poszczególnych klas dużych wielkanocnych palm, nad czym czuwa katechetka Dorota Fituch. Nie inaczej było i w tym roku. W Niedzielę Palmową sprzed szkoły wyruszyła barwna procesja. Przed parafialnym kościołem powitał ją ksiądz proboszcz Dariusz Maciejczyk, który poświęcił przyniesione przez dzieci palmy. Następnie wszyscy wzięli udział w uroczystej liturgii Męki Pańskiej. Pełne uroku palmy pozostały w świątyni i będą zdobić Grób Pański.

W środę – ostatni dzień nauki przed świętami, cała szkoła już od rana „żyła” ich atmosferą. Zawitali do niej zaproszeni goście: miejscowy radny Roman Stompór, sekretarz gminy Marta Ziomek, ksiądz proboszcz oraz przedstawiciel Banku PKO BP zajmujący się SKO Artur Wzorek. Nie mogli być z nami: przewodniczący rady gminy Mirosław Seweryn i przewodniczący komisji oświaty Jan Raczyński, którzy jednak przekazali wszystkim serdeczne życzenia telefonicznie. Dzieci z „zerówki” i uczniowie klas młodszych (pod opieką Aliny Dudek, Ewy Nowak i Małgorzaty Cichockiej oraz przy wsparciu dyrektor Zofii Siwiec) zaprezentowali program artystyczny „Idą święta”. Przybliżyli w nim dawne polskie tradycje i zwyczaje towarzyszące nadejściu wiosny i Wielkanocy – m.in. topienie Marzanny, chodzenie z gaikiem, robienie palm, wykonywanie pisanek, przygotowywanie koszyczków ze „święconym”, śmigus-dyngus. Uwagę widzów zwracała wspaniała plastyczna i muzyczna oprawa występu najmłodszych szkolnych aktorów.

Szkolne dekoracje dzieci wykonały pod kierunkiem Iwony Ankurowskiej i Anety Stasiak.

Na zakończenie dyrektor Zofia Siwiec złożyła gościom i całej szkolnej społeczności życzenia radosnych, zdrowych i pełnych rodzinnego ciepła świąt Wielkiej Nocy.

Po przedstawieniu uczniowie udali się do klas na przedświąteczne spotkania z wychowawcami przy przysłowiowym „jajeczku”.
Tekst i foto: SP Osiny


W trosce o przyszłych uczniów

W ubiegłym tygodniu w Szkole Podstawowej w Osinach odbyły się zebrania z rodzicami. Przy tej okazji szkołę odwiedzili również zaproszeni rodzice dzieci w wieku 3 – 6 lat, z którymi spotkały się panie psycholog i pedagog, pracownice Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Starachowicach.

Pani psycholog przekonywująco opowiadała, jak czuwać nad rozwojem dzieci, aby były jak najlepiej przygotowane do roli ucznia, zarówno pod względem emocjonalnym i poznawczym, jak i społecznym. Rodzice dowiedzieli się też, jak postępować wychowując dziecko, aby było ono jak najbardziej samodzielne i wykazywało się dobrze ukierunkowaną aktywnością.

Omawiane podczas prelekcji problemy znajdowały swoje odzwierciedlenie w konkretnych, z życia wziętych przykładach, co powodowało, że słuchacze chętnie włączali się do dyskusji.

Okazało się, że tego typu spotkania są bardzo potrzebne i odpowiadają oczekiwaniom rodziców, którzy liczą na wsparcie szkoły w trudnym procesie rozwoju, wychowania i kształtowania osobowości najmłodszych dzieci, które już niedługo staną się uczniami. W Szkole Podstawowej w Osinach tego typu spotkanie odbyło się po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni.
Tekst i foto: SP Osiny

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl