Czwartek, 2 lipca 2020
imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

Strona główna

Mirzec - moja mała ojczyzna

13.02.2013 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

W ramach projektu edukacyjnego przebiegającego pod wyżej wymienionym hasłem, przedszkolaki z Mirca przez trzy dni uczestniczyły w niezwykle atrakcyjnych zajęciach, spotkaniach i wycieczkach mających na celu poznanie ich rodzinnej miejscowości, szczególnie zaś: instytucji, zabytków i lokalnego folkloru.

 

Mirzec to wieś będąca centrum gminy, to również jedna z najstarszych miejscowości w powiecie starachowickim. Przodkowie pozostawili nam niezwykłe dziedzictwo. Naszym zadaniem jest nie tylko ochrona i kultywowanie tradycji, lecz także rozwijanie i pomnażanie dorobku minionych pokoleń. Każdy z mieszkańców naszej miejscowości powinien znać jej bogatą historycznie przeszłość, umieć dostrzec piękno jej krajobrazu i czuć, że „ta ziemia od innych jest droższa".

Z takim przesłaniem grupa ,,Biedronek" z przedszkola w Mircu wyruszyła w miniony piątek 8 lutego do gimnazjum na niezwykłą lekcję historii, by dowiedzieć się, skąd pochodzi nazwa naszej miejscowości, czym zajmowali się przed laty jej mieszkańcy, jakie zabytki i ważne historycznie miejsca znajdują się na terenie gminy Mirzec. Wielką atrakcją dla najmłodszych było zwiedzanie izby regionalnej. Znajdują się w niej bowiem dawne meble i sprzęty codziennego użytku zupełnie dzieciom nieznane. Niektórzy z niedowierzaniem zastanawiali się, jak można było żyć i funkcjonować przed laty bez telewizji i komputera.

W poniedziałek 4 lutego przedszkole odwiedził zaprzyjaźniony ludowy zespół "Gromada" z Tychowa Starego, który przybliżył maluchom kulturę ludową naszego regionu. Muzycy zaprezentowali się w regionalnych strojach, grali i śpiewali znane ludowe piosenki, tańczyli oberka, zaś dzieci z grupy ,,Biedronek"- kujawiaka. Mali uczestnicy spotkania poznali dawny sposób  produkcji masła w oryginalnej maselnicy oraz wysłuchali, ile gospodynie musiały się natrudzić, żeby upiec chleb.Taki właśnie chleb pieczony w piecu opalanym sosnowym drewnem według starej receptury, ze świeżo zrobionym specjalnie na tę okazję  masłem, smakował wybornie. Każdy przedszkolak miał okazję się o tym przekonać i spróbować tego specjału. Wspólny taniec przy dźwiękach skocznej muzyki zakończył interesujące spotkanie z folklorem.

Wtorek był dniem zwiedzania budynku Urzędu Gminy w Mircu. Przedszkolaki z grupy "Biedronek" zwiedziły między innymi salę konferencyjną, pomieszczenia Gminnej Pomocy Społecznej, Urzędu Stanu Cywilnego, kasę gminną oraz gabinet wójta gminy. Miały okazję osobiście poznać włodarza gminy i chwilę z nim porozmawiać.Ciasteczka w tak miłym towarzystwie smakowały wyjątkowo, w zamian zaś przedszkolaki zostawiły na pamiątkę swoje autografy. Na pożegnanie wszyscy dostali znaczki i opaski odblaskowe z adresem gminnej strony internetowej oraz słodycze.

Trzydniowy cykl atrakcyjnych zajęć edukacyjnych związany z przyswojeniem przez dzieci regionalnej i lokalnej historii oraz  kultury cieszył się niezwykłym zainteresowaniem ze strony maluchów, dostarczył im wielu miłych wrażeń i zachęcił do poszerzania wiedzy w wyżej wymienionym zakresie. Warto pielęgnować tradycję.

Serdecznie dziękujemy Edycie Drożdżał, Marcie Ziomek, Katarzynie Tomczak, Annie Piątek, Joannie Płanecie oraz artystom z zespołu "Gromada" za pomoc w realizacji naszego przedsięwzięcia.

Tekst i foto: Regina Stachowicz

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl