Piątek, 10 lipca 2020
imieniny: Amelii, Filipa, Witalisa

Strona główna

Teatr jak żywy

01.02.2013 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

W ostatni dzień stycznia w mirzeckim gimnazjum ponad setka uczniów uczestniczyła w spektaklu transmitowanym przez Internet z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Teresa Gach – dyrektor Gimnazjum Publicznego w Mircu i zarazem pomysłodawczyni włączenia się szkoły do akcji TVP nie kryje satysfakcji z powodzenia całego przedsięwzięcia. O Mircu usłyszano w całej Polsce.

„Internetowy Teatr TVP dla szkół” to projekt Telewizji Polskiej mający na celu tworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych. Telewizja Polska traktuje to przedsięwzięcie jako wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć, ale także jako ważny element edukacji artystycznej i jednocześnie wypełnianie misji publicznej.

A cała akcja polega na tym, że szkoły mające dostęp do szerokopasmowej sieci internetowej mogą oglądać na żywo i bezpłatnie spektakle z różnych polskich teatrów w czasie zajęć lekcyjnych. Program adresowany jest w szczególności do szkół leżących z dala od ośrodków kultury.

Współczesną wersję powieści dla młodzieży „Stawiam na Tolka Banana” autorstwa Adama Bahdaja wystawił olsztyński teatr. I tę właśnie adaptację zatytułowaną „Przygody Tolka Banana” oglądano w 130 szkołach na terenie całego kraju. Było wśród nich 11 szkół z województwa świętokrzyskiego w tym i Gimnazjum Publiczne w Mircu, do którego przyjechali reporterzy z kieleckiego ośrodka TVP.

Okazało się, że gimnazjaliści przygotowali się do spektaklu jakby chodziło o prawdziwe przedstawienie. Były najprawdziwsze bilety i prawdziwi bileterzy (Jakub Gralec i Bartosz Niewczas), ponumerowane krzesła i rzędy, kotary i kurtyna oraz wieczorowe stroje. Pomysłodawczynią takiego odświętnego wyglądu „sali teatralnej” i widowni była szkolna pani plastyk Anna Kawalec. Krótkich wywiadów udzielili: Ania Potrzeszcz, Jakub Gralec, Adrian Gregorczyk i dyrektor Teresa Gach.

Reportaż z tego, co działo się w Mircu, zrealizowała absolwentka mirzeckiego gimnazjum Karolina Ziewiecka, która śpiewając parę lat temu w 104 Artystycznej Drużynie Harcerskiej, nie przypuszczała zapewne, że za parę lat występować będzie w roli wschodzącej gwiazdy polskiego dziennikarstwa. Jej wczorajszy materiał trafił do najważniejszych wydań wiadomości TVP. Zamieściły go Teleexpress, Panorama i TVP Info. Widać, że Karolina, przywykła od dzieciństwa do sceny, czuje się równie dobrze w roli pani redaktor. Gratulujemy !
Tekst i foto: J.R.

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl