Piątek, 18 września 2020
imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

Strona główna

Przedszkolaki z wizytą u strażaków

27.06.2012 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Prawie każdy mały chłopiec marzy, by zostać w przyszłości strażakiem. Wielu marzenia mogą się spełnić, a to za sprawą wizyty mirzeckich przedszkolaków w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach, gdzie udały się z wycieczką 22 czerwca 2012r.

 

Zawód strażaka wymaga odpowiednich predyspozycji: wyjątkowej sprawności, dobrej organizacji i niezwykłego poświęcenia, uczy szacunku do drugiego człowieka i niesienia pomocy nie rzadko z narażeniem własnego życia. Zatem w bractwie strażackim pracują  najlepsi, najsprawniejsi, najodważniejsi. Wzorują się przecież na jednym z najstarszych oddziałów wyspecjalizowanych w gaszeniu pożarów o nazwie Vigiles, utworzonym w Rzymie  przez samego cesarza Oktawiana w 6r. naszej ery. Zainteresowanie tym zawodem  w dzieciństwie jest ogromne i głównie od dorosłych zależy, czy owa fascynacja będzie zalążkiem, który po wielu latach da nam nowych dzielnych strażaków.

Właśnie w tym celu maluchy z przedszkola w Mircu udały się autokarem na wycieczkę do siedziby Miejskiej Straży Pożarnej w Starachowicach. Wspaniała pogoda pozwoliła im dokładnie obejrzeć sprzęt pożarniczy oraz ten do ratowania ludzi a także różne wozy strażackie z całym ekwipunkiem. Strażacy   zaprezentowali  także pokaz wydobywania rannego z samochodu i dokładnie omówili przeznaczenie wszystkich potrzebnych  do tego przedmiotów i urządzeń.  Opowiadali o swojej pracy, omówili również zadania realizowane przez Straż Pożarną, sposoby alarmowania oraz zachowanie się w przypadku zagrożenia. Przedszkolaki słuchały bardzo uważnie i nie mogły oderwać wzroku od prezentowanego sprzętu. Dużym zainteresowaniem cieszył się strój strażacki, a zwłaszcza hełm, który każdy obowiązkowo musiał przymierzyć.

Wielką atrakcją była podróż w koszu unoszonym przez podnośnik na niewielką, bezpieczną wysokość. Widok miasta i Gór Świętokrzyskich był nagrodą za strach towarzyszący podniebnej podróży.

Nagle po krótkim sygnale okazało się, że strażacy dostali wezwanie do wyruszenia akcję. Trzeba było widzieć, jak szybko i sprawnie, w kilka sekund byli  gotowi do kolejnego niesienia pomocy potrzebującym. Dzieci patrzyły jak urzeczone i jestem pewna, że nie jedno z nich właśnie wtedy pomyślało: ,,Będę strażakiem". Wracaliśmy podekscytowani, bogatsi o wiedzę z zakresu pożarnictwa, bezpieczeństwa i tę dotyczącą  zawodu strażaka. Może za kilkanaście lat któryś z przedszkolaków zostanie strażakiem ?

Serdecznie dziękujemy strażakom ze KP PSP w Starachowicach za miłe przyjęcie, ciekawe opowieści o swojej pracy oraz wspaniały pokaz umiejętności.

PS
Składamy podziękowania panu Marcinowi Driańskiemu za pomoc w realizacji wycieczki.

Tekst: Regina Stachowicz
Foto: Iwona Strzelec

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl