Sobota, 19 września 2020
imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

Strona główna

Poświęcenie kopii krzyża Jadwigi Prendowskiej

27.07.2020 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

26 lipca 2020 r. w odpust św. Anny, patronki mirzeckiej parafii, poświęcona została uroczyście kopia krzyża Jadwigi Prendowskiej.

 

 

 

26 lipca w Kościele katolickim wspomina się świętych Annę i Joachima, rodziców Najświętszej Maryi Panny i zarazem dziadków Pana Jezusa. W mirzeckiej parafii jest to dzień szczególny, bo św. Anna jest jedną z patronek wspólnoty przynajmniej od drugiej połowy XVI w. (czasy Jana Kochanowskiego), kiedy to powstał obraz „Świętej Rodziny” umieszczony w ołtarzu głównym świątyni.

Uroczystą sumę poprzedziła ceremonia poświęcenia kopii krzyża wzniesionego przed 159 laty przez Jadwigę Prendowską, jej rodzinę i miejscowych chłopów, ustawionego w sierpniu 1861 r. przed wielkimi drzwiami kościoła w hołdzie dla pięciu poległych w czasie patriotycznej manifestacji, jaka odbyła się w lutym tegoż roku w Warszawie. Oryginalny krzyż, jeden z najstarszych w Polsce krzyży sosnowych stojących w ziemi  pod gołym niebem, odrestaurowano i przeniesiono do wnętrza kościoła. Na jego miejscu wzniesiono kopię, którą poświęcił odprawiający sumę ks. prałat Stanisław Szczerek w asyście ks. kan. Daniela Kobierskiego. Księża poświęcili także znajdujący się w kościele oryginał.

Na uroczystość przybyli inicjatorzy ratowania niezwykłego zabytku: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn z pracownikami Urzędu Gminy w Mircu, radni z przewodniczącą komisji kultury Anną Kawalec, wykonawca kopii krzyża prezes miejscowej OSP Zygmunt Sołtykiewicz, wykonawca renowacji oryginalnego krzyża Jan Goliński oraz osoby zaangażowane w jego ratowanie. Całe przedsięwzięcie było sfinansowane ze środków budżetu gminy Mirzec. Wszystkim osobom uczestnicącym w tym niezwykłym dla parafii oraz gminy projekcie podziękował ks. proboszcz Daniel Kobierski.

Po sumie wierni uczestniczyli w odpustowej procesji.

Tekst i foto: Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl