Wtorek, 11 sierpnia 2020
imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji

Strona główna

Aplikacja „Kwarantanna domowa” obowiązkowa od 1 kwietnia

02.04.2020 | Napisał: Urzad Gminy Mirzec | Kategoria: Informacje

Od 1 kwietnia 2020 roku osoby przebywające w kwarantannie domowej muszą obowiązkowo mieć w swoim telefonie aplikację „Kwarantanna domowa”.

Obowiązek posiadania w telefonie aplikacji wprowadza podpisana  31 marca 2020 roku przez Prezydenta specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (art.7e ust.1). Aplikacja jest dostępna od połowy marca, ale do tej pory była dobrowolna. Główny cel aplikacji to usprawnienie odbywania kwarantanny domowej poprzez złożenie zapotrzebowania na zaopatrzenie, posiłek, kontakt z psychologiem czy bezpośredni kontakt ze służbami. To także narzędzie kontrolne, umożliwiające sprawdzenie czy dana osoba nie łamie zasad kwarantanny.

Aplikację należy zainstalować po dotarciu na miejsce kwarantanny. Pierwszym zadaniem po zainstalowaniu apki będzie zrobienie sobie zdjęcia. W czasie trwania kwarantanny kilka razy dziennie na telefon będzie przychodził sms z poleceniem ponownego zrobienia sobie zdjęcia. Aplikacja wykorzystuje geolokalizację i system porównywania twarzy. Dzięki temu będzie wiadomo, że dana osoba przebywa w zadeklarowanym miejscu odbywania kwarantanny. Na wykonanie zadania jest 20 minut. Niewywiązanie się z zadania to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie są łamane zasady kwarantanny. Wizyty służb można spodziewać się także niezależnie od kontroli poprzez aplikację. Przypominamy, że za złamanie zasady kwarantanny grozi kara do 30.000 złotych.

Z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.

O aplikacji pisaliśmy już wcześniej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia. Jak zainstalować aplikację? Kliknij tutaj.

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl