Środa, 5 sierpnia 2020
imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

Strona główna

Komunikat nr 1 Wójta Gminy Mirzec w sprawie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania koronawirusa

11.03.2020 | Napisał: Urzad Gminy Mirzec | Kategoria: Informacje

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego od poniedziałku 16 marca 2020 roku na okres dwóch tygodni prewencyjnie zostaną zamknięte wszystkie placówki oświatowe. W gminie Mirzec zamknięte będą szkoły, przedszkole w Mircu i oddziały przedszkolne.

 

Zamknięcie placówek oświatowych wynika z Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zamknięcie placówek oświatowych ma na celu minimalizowanie możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa. W dwa najbliższe dni: czwartek i piątek (12 i 13 marca) szkoły będą organizować zajęcia opiekuńcze dla uczniów, których rodzice nie zdołają w tak krótkim czasie zorganizować opieki w domu. Od poniedziałku 16 marca do środy 25 marca wszystkie placówki oświatowe będą zamknięte. Decyzja nie wpłynie na terminarz roku szkolnego ani terminy przeprowadzania egzaminów.

Rodzice lub opiekunowie dzieci na mocy specustawy z 2 marca 2020 roku mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 14 dni. Nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie, wystarczy oświadczenie, którego wzór znajduje się na stronie ministerstwa. Zasiłek, który będzie wypłacany z budżetu państwa, może otrzymać ojciec lub matka dziecka.

Uwaga! Przerwa w zajęciach szkolnych nie oznacza, że jest to czas na dodatkowy wypoczynek. Dzieci w okresie najbliższych dwóch tygodni powinny unikać wychodzenia z domu, ponieważ mogą być nosicielami wirusa i nieświadomie zarażać innych. Zalecane jest ograniczenie kontaktów dzieci z dziadkami. Zdecydowanie niewskazane jest organizowanie w tym czasie wyjazdów turystycznych. To jest okres kwarantanny społeczeństwa. W tym czasie można wychodzić na spacery, ale zdecydowanie należy unikać większych skupisk ludzi.

Rząd zdecydował także o zamknięciu kin, sieci kinowych, muzeów, filharmonii, oper. W gminie Mirzec zawieszone na okres dwóch tygodni zostają zajęcia świetlicowe oraz zajęcia dla seniorów organizowane przez Bibliotekę i Ośrodek Kultury w Mircu oraz Centrum Twórczości Ludowej w Osinach. Wszelkie zajęcia i imprezy sportowe także zostały odwołane.

Osoby powracające z terenów występowania koronawirusa dla własnego bezpieczeństwa powinny skontaktować się z powiatową stacją sanitarno- epidemiologiczną w Starachowicach w celu ustalenia konieczności przeprowadzenia badań na obecność korona wirusa. Numer kontaktowy to 603-86-10-10 lub 41 274-62-67.

W przypadku nasilonych objawów należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego. Najbliższy oddział zakaźny znajduje się w Szpitalu Powiatowym w Starachowicach tel. 41 273-99-09 (pielęgniarki), 41 273-99-11 (oddział dzienny), 41 273-99-71 (oddział nocny).

Infolinia w sprawie koronawirusa 800-190-590.

Ważne!

W przypadku, kiedy istnieje podejrzenie zakażenia ale nie masz jeszcze objawów, pozostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa.

Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia wyjaśniaj telefonicznie lub innymi metodami zdalnej komunikacji.

Nie zgłaszaj się sam do przychodni POZ (chyba że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie), ani nie udawaj się do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia gdzie masz się zgłosić i czy to jest potrzebne.

Jeden chory pacjent (również Ty) może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni!

Jak zapobiec zakażeniu?

- myj często ręce wodą z mydłem lub środkiem odkażającym na bazie alkoholu;

- unikaj dotykania rękami oczu, nosa, ust;

- zasłaniaj usta i nos zgiętym ramieniem lub jednorazową chusteczką kiedy kaszlesz lub kichasz;

- nie zbliżaj się do chorych. Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl