Sobota, 19 września 2020
imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

Strona główna

Sprzeciw w sprawie koncepcji budowy linii kolejowej przez teren gminy Mirzec

10.03.2020 | Napisał: Urzad Gminy Mirzec | Kategoria: Informacje

Wójt gminy Mirzec, radni Rady Gminy w Mircu, sołtysi sołectw gminy Mirzec i licznie reprezentowani mieszkańcy gminy Mirzec obecni na spotkaniu w dniu 9 marca 2020 roku w hali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Mircu wyrazili swój sprzeciw w sprawie orientacyjnego przebiegu nowej linii kolejowej przez teren gminy Mirzec oznaczonej jako „wariant jasnoniebieski linii 84” tzw. ciągu nr 6 ujętej w planach przebiegu linii kolejowych w ramach korytarza Kolejowych Liniowych Inwestycji Towarzyszących Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu.

Oprotestowana koncepcja budowy linii kolejowej przez teren gminy Mirzec to jedno z prawdopodobnych założeń rządowego programu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zgodnie z założeniami rządowego programu wszystkie rejony Polski mają być połączone z Centralnym Portem Komunikacyjnym za pomocą nowowybudowanych linii kolejowych oraz dróg. Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące opracowywania projektu dokumentu Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W pierwszej koncepcji przebiegu tras kolejowych, poddanych konsultacjom jeszcze we wrześniu 2019 roku, na terenie województwa świętokrzyskiego przewiduje się budowę trzech nowych linii kolejowych, wśród nich linii Kunów – Radom przebiegającej w bliskim sąsiedztwie gminy Mirzec przez tereny Miasta i Gminy Iłża. Jako jedna z alternatyw dla tej linii pojawiła się również koncepcja budowy linii kolejowej przez teren gminy Mirzec oznaczona na stronie internetowej www.cpk.pl jako „wariant jasnoniebieski linii nr 84” tzw. ciągu nr 6.

Przebieg trasy został poddany pod ocenę opinii publicznej. Sugerowany przebieg linii kolejowej wzbudził obawy wójta gminy Mirzec, mirzeckich samorządowców i mieszkańców gminy Mirzec, chociaż jest to jeden z trzech wariantów przebiegu linii kolejowej od Radomia do Kunowa. Dlatego też z inicjatywy wójta gminy Mirzec Mirosława Seweryna już na tym wczesnym etapie przygotowań do rządowej inwestycji w poniedziałek w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Mircu zostało zorganizowane spotkanie z radnymi, sołtysami i mieszkańcami gminy.

Wójt Mirosław Seweryn omówił koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i siatki połączeń kolejowych w szczególności na terenie gminy Mirzec oraz podkreślił, że władze gminy Mirzec sprzeciwiają się koncepcji przebiegu linii kolejowej przez teren gminy. Obecni na spotkaniu otrzymali dokładną instrukcję w jaki sposób mogą skutecznie wypowiedzieć się na ten temat w ankiecie lokalizacyjnej zamieszczonej na stronie www.cpk.pl. Dodatkowo obecni złożyli podpisy pod negatywnym stanowiskiem gminy Mirzec w sprawie przebiegu linii kolejowej nr 84. Stanowisko gminy oraz podpisy mieszkańców zostały przesłane do Centralnego Portu Komunikacyjnego a także przekazane do wiadomości świętokrzyskim parlamentarzystom. Poniżej prezentujemy treść stanowiska.

Tekst i fot. UG Mirzec

Stanowisko Gminy Mirzec

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl