Sobota, 19 września 2020
imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

Strona główna

Rusza giełda obrotu towarami rolno-spożywczymi Platforma Żywnościowa

20.02.2020 | Napisał: Urzad Gminy Mirzec | Kategoria: Informacje

W marcu rusza giełda obrotu towarami rolno–spożywczymi "Platforma Żywnościowa".

 

 

 

Opracowanie i wdrożenie Platformy Żywnościowej jest wynikiem innowacyjnego projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i ujętego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030r.). Celem projektu jest utworzenie platformy handlu (giełdy), która umożliwi uczestnikom rynku rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT, a w dalszej perspektywie kontraktów terminowych.

Przygotowanie nowego narzędzia handlu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powierzył konsorcjum, którego liderem jest Giełda Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Uruchomienie przez profesjonalny podmiot rynku kapitałowego, jakim jest grupa GPW S.A., elektronicznej platformy sprzedażowej umożliwi koncentrację podaży krajowych towarów rolno-spożywczych poprzez tworzenie dużych, jednorodnych partii oraz ograniczenie kosztów transakcyjnych i ryzyka handlowego, a co za tym idzie także ograniczenia ryzyka cenowego.

W pierwszej fazie działania Platformy, tj. w okresie od marca do sierpnia 2020r. przeprowadzony zostanie pilotaż projektu. W tym czasie do obrotu zostanie wprowadzona pszenica w trzech klasach jakościowych (A, B, C) określonych przez Giełdę Papierów Wartościowych S.A. na podstawie konsultacji z rynkiem, a uczestnicy będą mogli zawierać rzeczywiste transakcje kupna-sprzedaży z wykorzystaniem systemu magazynów autoryzowanych i domów maklerskich.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował szereg działań informacyjno-edukacyjnych, w tym cykl spotkań informacyjnych o funkcjonowaniu giełdy. Spotkania te w pierwszej kolejności przeznaczone były dla doradców rolnych (grudzień 2019r. i styczeń 2020r.), a obecnie (od stycznia do maja 2020r.) są organizowane dla zainteresowanych grup m.in.: producentów rolnych, przetwórców, ekspertów. Uruchomiono także stronę internetową poświęconą projektowi pod adresem: www.platformazywnosciowa.com.pl na której zamieszczono szereg przydatnych informacji, w tym harmonogram szkoleń stacjonarnych i moduł szkoleń elektronicznych (e-learning). Ponadto opracowano materiały i broszury informacyjne, które w przystępny sposób przedstawiają zasady funkcjonowania giełdy oraz korzyści i perspektywy rozwoju tej formy obrotu produktami rolno- spożywczymi.

Tekst: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Ulotka nt. Platformy Żywnościowej

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl