Czwartek, 6 sierpnia 2020
imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

Aktualności

IV Gminny Koncert Kolęd Mirzec 2020

07.01.2020 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

5 stycznia 2020 roku  sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Mircu rozbrzmiewała kolędami.

 

 

 

Gminny Koncert Kolęd wszedł na stałe do cyklu imprez kulturalnych organizowanych przez Bibliotekę i Ośrodek Kultury Gminy Mirzec pod patronatem Wójta Gminy Mirzec. W tym roku otworzyła go dyrektor BiOKGM Dorota Tomaszewska, a poprowadziła Iwona Seweryn.

Na koncert, który odbył się po raz czwarty, przybyli: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn z małżonką, ksiądz proboszcz mirzeckiej parafii Daniel Kobierski, poseł Krzysztof Lipiec, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, dyrektor Biura Poselskiego Krzysztofa Lipca w Starachowicach Małgorzata Pruś, dyrektor szkoły w Mircu Alicja Raczyńska, radny powiatowy Mirosław Wojciechowski, radni i sołtysi z gminy Mirzec oraz liczni mieszkańcy gminy.

W koncercie wystąpili kolejno następujący wykonawcy:
- schola parafialna z Mirca kierowana przez Wojciecha Zająca;
- mirzecki chór parafialny „Adagio” kierowany przez Piotra Zająca;
- zespół „Happy” przygotowany przez Małgorzatę i Piotra Spadłów;
- 104. Artystyczna Drużyna Harcerska przygotowana przez Małgorzatę i Piotra Spadłów;
- „Ziemia Mirzecka” z akompaniamentem Piotra Gąsowskiego;
- „Małyska Dolina” z Małyszyna;
- „Kumosie” z Gadki;
- „Gromada” i „Sąsiedzi” z Tychowa Starego;
- Koło Gospodyń Wiejskich z Mirca;
- „Jutrzenka” z Ostrożanki;
- „Trębolanki” z Trębowca;
- „Tychowianie” z Tychowa Nowego;
- „Osinianki” z Osin.

Zespołami folklorystycznymi kieruje i akompaniuje im na akordeonie Piotr Gąsowski. Każdy z wykonawców przedstawił po dwa utwory. Koncert zakończyło wspólne wykonanie kolędy „Nowy rok bieży”.

Za wspaniale przygotowaną imprezę podziękował jako pierwszy poseł Krzysztof Lipiec:
- Chciałem wam serdecznie podziękować za tę wspaniałą patriotyczną postawę przepełnioną chrześcijańskimi wartościami. Koncert był świadectwem przywiązania do polskiej tradycji. (…) Święta Bożego Narodzenia zawsze nas jednoczyły.(…) Świadectwo, które dzisiaj daliście, jest kierunkowskazem tego, że Polska wie, jak należy obchodzić święta Bożego Narodzenia. Jesteśmy winni naszym przodkom to, że w święta Bożego Narodzenia trzeba iść na pasterkę, przełamać się opłatkiem, trzeba śpiewać kolędy i dać tym samym świadectwo przywiązania do chrześcijańskiej tradycji, dzięki której możemy dziś żyć wolnym kraju i nie możemy od tego odstąpić. Zawsze małe miejscowości tak się zachowywały, stając na wysokości zadania i za to wam dziś dziękuję. (…) Dziękuję wszystkim wykonawcom za pielęgnowanie tradycji, dziękuję wójtowi Mirosławowi Sewerynowi, na ręce którego składam noworoczne życzenia tego, by nadchodzący rok był jeszcze lepszy od dobrego 2019, byście doznali w nim jak najwięcej Bożej łaski.(…)

Na zakończenie wystąpienia poseł Krzysztof Lipiec zainicjował odśpiewaną wspólnie kolędę „Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą”.

Kolejnym przemawiającym był przewodniczący Andrzej Pruś:
- Dziękuję, panie wójcie, że mogę być w takim czasie i w takim miejscu. Kolejny raz przekonuję się, że gmina Mirzec stoi nie tylko wspaniałymi mieszkańcami i dobrymi gospodarzami - wspaniałymi samorządowcami, ale prezentuje się bardzo dobrze na mapie kulturowej naszego województwa.(…) Serce rośnie, gdy widzi się ludzi kultywujących tradycyjne polskie wartości w takich miejscowościach jak Mirzec, jak wszystkie miejscowości w gminie Mirzec i za to wam serdecznie dziękuję. (…) Szczęść Boże gminie Mirzec.

Ostatnim zabierającym głos był wójt Mirosław Seweryn. Podziękował on kolejno wszystkim organizatorom i wykonawcom za stworzenie świątecznej atmosfery w przeddzień Objawienia Pańskiego, widzom zaś i szanownym gościom za przybycie na koncert. Na koniec złożył wszystkim noworoczne życzenia

Spotkanie zakończył świąteczny poczęstunek przygotowany tradycyjnie przez restaurację „Wiktoria” z Mirca.

Tekst i foto: Jacek Rafalski


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl