Niedziela, 9 sierpnia 2020
imieniny: Romualda, Romana, Ireny

Aktualności

IV Gminny Przegląd Solistów Pieśni Ludowej w Gadce

25.11.2019 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

Od 2015 roku w Świetlicy Środowiskowej w Gadce soliści z zespołów folklorystycznych działających na terenie gminy Mirzec śpiewają ludowe piosenki. W sobotę 23 listopada 2019 r. spotkali się po raz czwarty.

 

 

Organizatorami przeglądów są: Koło Gospodyń Wiejskich w Gadce i Świetlica Środowiskowa w Gadce wspierane przez mirzecki dom kultury.

Sobotni przegląd rozpoczęła przewodnicząca miejscowego KGW Elżbieta Zagajna wierszem „Pastereczka”, zaś przybyłych gości powitała Zofia Derlatka, a byli wśród nich: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn z małżonką Aliną, przewodniczący Rady Gminy w Mircu Jan Zawisza, przewodnicząca komisji kultury Anna Kawalec, radni Gadki Sylwia Błach i Marcin Drabik, radna z Jagodnego Teresa Sieczka, dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec Dorota Tomaszewska, pracownik biblioteki w Gadce Marzena Bednarczyk, sołtys Gadki Alicja Górska, prezes OSP w Gadce Ireneusz Zagajny.

Ludowe piosenki kolejno zaprezentowali:
Krystyna Rafalska z KGW w Gadce, Dominika Potrzeszcz, Krystyna Kozieł i Krystyna Dolega z KGW w Mircu, Leokadia Jagodzińska, Jacek Zając, Kazimiera Marlica, Tadeusz Niewczas i Genowefa Sobuta z KGW w Tychowie Nowym, Zofia Myszka, Leokadia Stachowicz i Jadwiga Bębas z KGW w Ostrożance, Irena Zakrzewska, Anna Janikowska, Lucyna Minda i  Anna Piętak z KGW w Osinach, Elżbieta Strycharska, Alina Rokita i Renata Wolińska z KGW w Trębowcu, Maria Rokita, Danuta Zaborska, Józef Pacek z KGW w Małyszynie oraz Agnieszka Wiśnios z KGW w Tychowie Starym.

Wszystkim solistom akompaniował na akordeonie przygotowujący je do występów opiekun artystyczny Piotr Gąsowski.

Występy solistów podzielone zostały na trzy części. W przerwach między nimi zabawne autorskie monologi zaprezentowały: Maria Rokita z KGW w Małyszynie, Kazimiera Marlica z KGW w Tychowie Nowym i Zofia Karczewska z KGW w Ostrożance.

Na zakończenie porywające publiczność do tańca oberki i polki zagrała Kapela „Sąsiedzi” z Tychowa Starego w składzie: Mieczysław Kurek, Ryszard Niewczas i Władysław Ziewiecki.

Wszystkim występującym podziękowali Elżbieta Zagajna i wójt Mirosław Seweryn.
- Cieszę się, że po raz czwarty mogę już być na przeglądzie solistów, który cały czas się rozrasta i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ludowych zespołów z gminy Mirzec. Jestem bardzo zadowolony, że nie ma on charakteru konkursu, bo bardzo trudno byłoby wybrać najlepszych śpiewaków, gdyż wszyscy państwo nas zachwyciliście. (…) Gratuluję wszystkim wykonawcom piosenek oraz autorkom nie tylko zabawnych, ale także bardzo pouczających monologów.(…) Dziękuję organizatorom, dziękuję prowadzącym i Kapeli „Sąsiedzi” z Tychowa Starego. Jestem pod ogromnym wrażeniem państwa występów. Myślę, że ta artystyczna impreza będzie organizowana także w przyszłych latach, bo warto do Gadki przyjechać i posłuchać ludowych piosenek w interpretacji wspaniałych artystów.
Jak widać gmina Mirzec kulturą stoi, z czego jestem bardzo dumny. Widzę również, jak dużo na to państwo pracujecie, za co wam bardzo serdecznie dziękuję – powiedział w swym wystąpieniu wójt Mirosław Seweryn, po czym z dyrektor BiOKGM Dorotą Tomaszewską wręczył indywidualne podziękowania każdemu z solistów.

Przegląd poprowadziły Zofia Derlatka i Elżbieta Bidzińska.
Oprawę akustyczną zapewnił Wojciech Derlatka.

Część artystyczną zakończyła niespodzianka zgotowana przez członkinie KGW z Gadki seniorce „Kumosi” Mariannie Rafalskiej, która zamierza ze względów zdrowotnych przejść na artystyczną emeryturę. Prezes Elżbieta Zagajna podziękowała koleżance za długoletnią pracę w „Kumosiach” i wyraziła nadzieję, że w dalszym ciągu Marianna Rafalska będzie pisała dla KGW swe wiersze. Jeden z nich przygotowany na tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości zatytułowany „Dobrze wychowałaś mnie mamo” zgromadzeni w świetlicy usłyszeli w autorskim wykonaniu pani Marianny, za co nagrodzili artystkę brawami i gromkim „Sto lat”.

Spotkanie podsumowała artystyczna biesiada przy muzyce „Sąsiadów” i smakołykach domowej kuchni – apetycznym dziele „Kumosi” i kuchmistrzyni Jadwigi Kozieł.

Tekst i foto: Jacek Rafalski


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl