Czwartek, 6 sierpnia 2020
imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

Strona główna

Wieczór wspomnień o Kamili i Józefie Spytkach

20.10.2019 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

18 października br. do Szkoły Podstawowej im. Kamili i Józefa Spytków w Mircu przyjechała rodzina patronów placówki.

 

 

 

Wieczór rozpoczął się od przedwojennej piosenki „Powróćmy jak za dawnych lat”  w wykonaniu Zuzanny Stompor, która przeniosła uczestników spotkania w lata trzydzieste XX w., kiedy to Kamila i Józef Spytkowie wraz z synami przybyli do Mirca, by objąć posady nauczycieli. Następnie uczniowie zaprezentowali przedstawienie wg scenariusza przygotowanego przez Anitę Staszałek oraz Iwonę Grzesik-Kleczaj na podstawie informacji zawartych w szkolnej kronice oraz w „Pamiętniku wychowawcy” autorstwa Kamili Spytek. Inscenizacja ukazywała najważniejsze wydarzenia z życia rodziny Spytków od przybycia do Mirca w 1935 roku do momentu powrotu pana Józefa z obozu w Oranienburgu i rozpoczęcia pracy w powojennej Polsce.
W sztuce zagrali:
Krzysztof Borowiec  – Józef Spytek,
Roksana Derlatka – Kamila Spytek,
Krzysztof Duś – Jerzy Spytek,
Antoni Dudek – Zygmunt Spytek,
Maria Tyszczuk, Celina Szwagierek, Aleksander Młudziński, Dominik Gawlas – uczniowie,
Gabriel Lewandowski, Wiktor Borek – niemieccy żołnierze.

Przedstawienie ozdobiły wspaniale wykonane piosenki przez solistki Zuzannę Stompor, Paulinę Gralec i Oliwię Pisarską oraz ich koleżanki ze szkolnego chóru: Laurę Nobis, Lenę Spadło, Aleksandrę Maletę, Oliwię Dolegę, Aleksandrę Stompor, Wiktorię Rokitę, Aleksandrę Stąpor i Aleksandrę Stępień. Szkolny chór prowadzi Piotr Spadło.

Po części artystycznej o dziadkach i swoim dzieciństwie opowiedziały wnuczki Kamili i Józefa Spytków – Anna Pisarska oraz Izabela Spytek-Świostek. Głos zabrali także uczniowie państwa Spytków: Krystyna Derlatka (długoletnia dyrektor szkoły), Kazimierz Staszałek, Teresa Grzesik, Wiesława Witkowska i Kazimiera Dziarmaga, która z państwem Spytkami pracowała.

Znalazł się również czas na pytania zadawane przez młodzież. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mircu Alicja Raczyńska podziękowała wszystkim za przybycie na spotkanie, szczególnie zaś rodzinie patronów szkoły. Osobne podziękowania skierowała pod adresem nauczycieli i uczniów, którzy uroczystość przygotowali.

Wieczór zakończyło wspólne zdjęcie młodzieży z rodziną państwa Spytków. Uroczystość poprowadziły Zuzanna Stompor i Maja Małek. Oprawę graficzną wykonała Anna Kawalec.

W przedsionku i na korytarzach mirzeckiej szkoły można podziwiać szereg zdjęć i pamiątek związanych z Kamilą i Józefem Spytkami.

Tekst: Anita Staszałek, Jacek Rafalski
Foto: Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl