Wtorek, 21 stycznia 2020
imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

Strona główna

Wieczór z historią

29.09.2019 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

W sobotnie popołudnie 28 września 2019 r. plac przy remizie OSP w Tychowie Nowym zamienił się w prehistoryczną osadę z epoki kamienia.

 

 


Obok remizy pojawiły się namioty – domy ze starszej epok kamienia łupanego. Przed nimi ludzie odziani w skóry rozłożyli swe miniwarsztaty, w których powstawały paleolityczne dzieła sztuki, broń i przedmioty codziennego użytku. Autorami tej niecodziennej scenografii byli pasjonaci historii i popularyzatorzy początków osadnictwa w dolinie rzeki Kamiennej z grup rekonstrukcyjnych działających w: Stowarzyszeniu „PraOsada Rydno”, grupie rekonstrukcyjnej „Rydno”  ze Starachowic, grupie rekonstrukcyjnej „Trzy Epoki” oraz w Świętokrzyskim Stowarzyszeniu Dziedzictwa Przemysłowego.

Każdy, kto przybył na „Wieczór z Historią” zorganizowany przez Osińskie Stowarzyszenie Pasjonatów Rękodzieła „Kuźnia Arcydzieł”, Bibliotekę i Ośrodek Kultury Gminy Mirzec, radnego z Tychowa Nowego, sołtysa i Radę Sołecką Tychowa Nowego oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Tychowa Nowego w ramach spotkań „Poznajemy Naszą Lokalną Przeszłość”, mógł zadawać rekonstruktorom pytania dotyczące różnorodnych dziedzin życia sprzed kilku tysięcy lat i otrzymywał wyczerpujące, fachowe odpowiedzi.

Wieczorem zwinięto niezwykły obóz i przeniesiono się do wnętrza Klubu Wiejskiego „Niwy”, gdzie przewodnik świętokrzyski Michał Surma wspomagany przez autorską prezentację zabrał przybyłych do klubu na wycieczkę po Rezerwacie Archeologicznym „Rydno” położonym na południowych obrzeżach gminy Mirzec w dolinie rzeki Kamiennej. Rezerwat stanowi niezwykły zespół resztek osad i pracowni związanych z wydobywaniem i przeróbką hematytu. Kilkanaście tysięcy lat temu wyrabiano z rudy żelaza czerwony barwnik i eksportowano go w odległe rejony współczesnej Polski oraz na południową stronę Karpat. Nad Kamienną znajdowały się także warsztaty, w których wytwarzano krzemienne narzędzia. Do dziś na naszych polach i w lasach można znaleźć wyroby prehistorycznej kultury. Nie do uwierzenia, ale w rzecznej dolinie pomiędzy  Łyżwami a Wąchockiem znajdowało się tysiące osad. Ich mieszkańcy w starszej epoce kamienia zajmowali się pozyskiwaniem krwistoczerwonej ochry. W tamtym czasie była to jedna z największych tego typu „metropolii” w Europie. Pozostały po niej jedynie czerwone plamy na piaszczystej glebie i ziemne jamy strzegące zazdrośnie krzemiennych buł ukrytych przez pradawnych rzemieślników.

Kolejna prelekcja poprowadzona przez archeolog Monikę Bajkę była podróżą przez odległą historię i prezentacją zabytków, jakie znaleziono w naszej okolicy od czasów ustąpienia lodowca aż do epoki żelaza, która odcisnęła swe piętno na polach gminy Mirzec rdzeniami dymarek ukrytymi pod orną warstwą ziemi. Wykładowi towarzyszyła multimedialna prezentacja.

Spotkanie zakończył występ „Tychowian” – folklorystycznego zespołu z Tychowa Nowego i spotkanie przy kawie.

Na „Wieczór z Historią” przybyli do Klubu Wiejskiego „Niwy”:  wójt Mirosław Seweryn, radni Piotr Kruk, Marian Stompor, Sylwester Spadło, dyrektor BiOKGM Dorota Tomaszewska,  sołtysi Jadwiga Matysek i Roman Stompór oraz mieszkańcy gminy Mirzec.

Tekst i foto: Jacek Rafalski

 

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171 wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 marta.ziomek@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174 wanda.wegrzyn@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl