Czwartek, 6 sierpnia 2020
imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

Strona główna

Dożynki 2019 - część rozrywkowa

26.08.2019 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

Jak bawić się, to tylko na dożynkach w Mircu.

 

 

 

Po mszy świętej dziękczynnej dożynkowy korowód udał się do amfiteatru, gdzie nastąpiło ośpiewanie wieńców przez wszystkie zespoły ludowe, po czym wójt Mirosław Seweryn przedstawił starostów dożynek, a byli nimi przedstawiciele wsi, które w tym roku dożynki współorganizowały. Starościna Anna Rosińska mieszka w Trębowcu, gdzie z mężem prowadzi gospodarstwo specjalizujące się w produkcji zboża. Starosta Łukasz Michalczak to mieszkaniec Osin. Z żoną prowadzi gospodarstwo, w którym uprawia zboża, rzepak i hoduje bydło mięsne.

Następnie wójt Mirosław Seweryn wraz z przewodniczącym Rady Gminy w Mircu Janem Zawiszą i starostami dożynek powitali wszystkich gości: rolników z terenu gminy, poczty sztandarowe jednostek OSP, księdza kanonika Daniela Kobierskiego, księdza Dariusza Maciejczyka, księdza Pawła Bańkowskiego, przewodniczącego Sejmiku Świętokrzyskiego Andrzeja Prusia, wicestarostę powiatu starachowickiego Dariusza Dąbrowskiego, członka Zarządu Powiatu w Starachowicach Ryszarda Nowaka, radnych powiatowych Danutę Krępę, Agnieszkę Kuś, Dariusza Stachowicza i Mirosława Wojciechowskiego, radnych Rady Gminy w Mircu wraz z przewodniczącym rady Janem Zawiszą, byłych samorządowców Rady Gminy w Mircu, sołtysów i przewodniczących rad sołeckich z poszczególnych wsi, przewodniczącego Rady Powiatu Starachowickiego Świętokrzyskiej Izby Rolniczej  Tomasza Kotowicza oraz członków Izby Rolniczej Powiatu Starachowickiego z terenu gminy Mirzec Krzysztofa Kawałka i Damiana Niedzielę, kierownik Powiatowego Zespołu Doradczego w Starachowicach Świętokrzyskiego ODR w Modliszewicach Dorotę Bolko, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Starachowicach Agnieszkę Buras,  prezesa PWiK w Starachowicach Jerzego Miśkiewicza, zastępcę komendanta PSP w Starachowicach Sławomira Ziębę, prezesa ZG ZOSP RP w Mircu druha Tadeusza Sobczyka, przedstawicieli poszczególnych jednostek OSP z terenu gminy Mirzec, dyrektorów szkół i przedszkoli, kierowników referatów i pracowników Urzędu Gminy w Mircu, prezes Banku Spółdzielczego w Wąchocku Annę Latałę, przewodniczącą Oddziału Gminnego ZNP w Mircu Teresę Gach, członków Klubu Seniora w Mircu, przewodniczącego Koła Emerytów w Mircu Andrzeja Serafina, przedstawicieli kół łowieckich oraz wszystkich stowarzyszeń działających na terenie gminy, zespoły folklorystyczne z terenu gminy Mirzec, członków chóru kościelnego "Adaggio", przedstawicieli pszczelarzy i przedsiębiorców, lokalne media oraz wszystkich przybyłych na dożynki. Osobno powitani zostali wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która przybyła nieco później do Mirca i poseł Krzysztof Lipiec przybyły do Mirca wieczorem.

Wójt Mirosław Seweryn podkreślił, że dożynki to czas zabawy, ale przede wszystkim czas podziękowań dla wszystkich rolników za ich codzienny trud i ogrom pracy na roli. "Życzymy wam, aby kolejne lata były lepsze, aby ziemia dawała obfitsze plony. Życzymy wam dużo zdrowia wytrwałości i radości z waszej pracy na roli". Wójt pamietał również o wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości. Podziękował: księżom za odprawienie mszy, chórowi parafialnemu za jej uświetnienie wspaniałym śpiewem, pocztom sztandarowym, strażakom,  panom i paniom ubranym w stroje ludowe, wszystkim wijącym wieńce, starostom dożynek, dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec Dorocie Tomaszewskiej oraz wszystkim pracownikom domu kultury, pracownikom Urzędu Gminy w Mircu, służbom porządkowym, artystom i wszystkim gościom za przybycie do Mirca. "Niech te dożynki będą naszym wspólnym świętem. Życzę państwu udanej zabawy" - zakończył swe wystąpienie wójt.

Następnie do rolników i samorządowców zwrócił się przewodniczący Rady Gminy w Mircu Jan Zawisza, który powiedział miedzy innymi, że to polscy rolnicy, zabezpieczając wyżywienie narodu, przyczyniają się do zachowania niezależności i tożsamości narodowej. Stwierdził też, że nie ma drugiej dziedziny gospodarki tak bardzo uzależnionej od pogody i dlatego rolnictwo nie może podlegać klasycznym regułom rynkowym, a bez rozwoju rolnictwa nie będzie zrównoważonego rozwoju kraju. Na wsi buduje się narodową tożsamość. Przewodniczący w imieniu Rady Gminy w Mircu podziękował wszystkim za przygotowanie święta.


Następnie odprowadzone zostały poczty sztandarowe jednostek OSP i rozpoczęła się pierwsza część bloku folklorystycznego. W ludowych piosenkach śpiewanych przy akompaniamencie Piotra Gąsowskiego wystąpiły kolejno następujące zespoły: "Gromada" i "Sąsiedzi" z Tychowa Starego, "Osinianki" z Osin, "Trębolanki" z Trębowca, Zespół KGW z Mirca, "Tychowianie" z Tychowa Nowego, "Kumosie" z Gadki, "Małyska Dolina" z Małyszyna oraz "Jutrzenka" z Ostrożanki.

W przerwie ludowych występów podsumowane zostały dwa konkursy. Wójt Mirosław Seweryn i przewodniczący Jan Zawisza wręczyli nagrodę Anicie i Tomaszowi Bilskim z Ostrożanki laureatom konkursu XXI edycji "Piękna i Bezpieczna Zagroda Przyjazna Środowisku", a następnie przewodniczący Andrzej Pruś wręczył puchar i dyplom Renacie Abram "Świętokrzyskiemu Rolnikowi Roku 2019". Podobny tytuł uzyskał także Mateusz Lech.


Po nagrodach przyszedł czas na przemówienia przybyłych gości. Głos zabrali kolejno: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która odczytała list ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego skierowany do polskich rolników, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, radna powiatowa Danuta Krępa, która odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego do rolników oraz wicedyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Kielcach i jednocześnie rady powiatowy Dariusz Stachowicz.


Po oficjalnych przemówieniach przybyli do amfiteatru zobaczyli drugą część bloku folklorystycznego. Zaprezentowały się w niej ponownie zespoły z terenu gminy Mirzec, ale oprócz ludowych piosenek "Trębolanki" pokazały wraz z młodzieżą przygotowaną przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Trębowcu przedstawienie autorstwa dyrektor Krystyny Tomkowskiej zatytułowane "Dożynki", a "Małyska Dolina" wystąpiła w przedstawieniu "Żniwa jak co roku" autorstwa Marii Rokity.


W bloku artystycznym dzieci i młodzieży z gminy Mirzec jako pierwsze wystąpiły laureatki tegorocznego Gminnego Międzyszkolnego Konkursu Piosenki "Szukamy Talentów": Zuzanna Gwóźdź, Julia Jabłońska, Amelia Ślawska, Lena Spadło, Aleksandra Stompor, Karolina Niewczas, Julia Gwóźdź i Natalia Jaśkiewicz, a po nich trio absolwentek mirzeckiego gimnazjum: Monika Duś, Zuzanna Surdy oraz Emilia Piętak. Zaśpiewała także solistka mirzeckiego domu kultury Wioletta Kwapisz, po której wystąpił zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Mircu, zespół taneczny z tejże szkoły, solistka Oliwia Pisarska, 104 Artystyczna Drużyna Harcerska (Diana Romanowska, Karolina Szara, Klaudia Seweryn, Diana Obara, Emilia Piętak, Zuzanna Surdy, Zuzanna Stompor, Wioletta Kwapisz, Monika Duś) i zespół "Happy" (Alicja Kukla, Oliwia Pisarska, Oliwia Dolega, Laura Nobis, Karolina Niewczas, Lena Spadło, Julia Gwóźdź, Zuzanna Gwóźdź i Aleksandra Stompor). Śpiewającymi i tańczącymi dziewczętami opiekują się Małgorzata i Piotr Spadłowie. Wioletta Kwapisz, 104 ADH i "Happy" to tegoroczni laureaci Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, z którego dziewczęta przywiozły aż 4 "Jodły" w tym jedną złotą.


Za wspaniałe reprezentowanie i promocje gminy podziękował zespołom 104 ADH, "Happy" i "Wichrom" oraz ich instruktorom Małgorzacie i Piotrowi Spadłom wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn. Podobne podziękowania wójt złożył na ręce Przemysława Strabanika i jego młodych siatkarzy (Adama Rafalika, Macieja Piątka, Igora i Olafa Serafinów, Gabriela Lewandowskiego, Kacpra Matyska, Maksymiliana Wiśniosa, Piotra Węgrzyna, Wiktora Kosterny, Aleksandra Młudzińskiego i Jakuba Rokity), którzy zdobywają najważniejsze ogólnopolskie laury w siatkówce dziecięcej i młodzieżowej. Nagrody odebrali siatkarze oraz ich bliscy.


Pod wieczór na scenie pojawili się zawodowi aktorzy z bajkami dla najmłodszych. Po nich przyszedł czas na gwiazdy dożynek. Jako pierwszy zaprezentował się "Kabaret Ławeczka" z najpopularniejszego polskiego serialu "Ranczo". Znakomici aktorzy Pietrek (Piotr Pręgowski), Hadziuk (Bogdan Kalus) oraz Solejuk (Sylwester Maciejewski) przenieśli ławeczkę z „Rancza” na scenę kabaretową, a widzowie mieli ulubiony serial na wyciągnięcie ręki. Autorem programu przeznaczonego i dla dużych, i dla małych jest scenarzysta „Ranczo” Robert Brutter.  Końcową częścią programu był blok muzyczny „Pietrek śpiewa”. Można było usłyszeć popularne piosenki w wykonaniu Piotra Pręgowskiego, który zaprosił na scenę widzów.
Po kabarecie sympatycy disco polo bawili się w szalonym rytmie piosenek "After Party" (Patryk Pegza, dj Marisz Pawlak oraz tancerze Maciej Nowak i Erwin Świątecki). Komu mało było tanecznych rytmów, ten kontynuował zabawę na niezwykle udanych dożynkach przy dźwiękach muzyki zespołu "Agamian".


Dożynkom towarzyszyła wspaniała pogoda. Bezchmurne niebo, niezwykle atrakcyjny program dożynek, przeróżne stoiska z lokalnymi smakołykami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich, wesołe miasteczko i świetna organizacja imprezy przyciagnęły do Mirca tłumy widzów z całej okolicy.

Część artystyczną dożynek poprowadził Marcin Janaszek.

Tekst i foto: Jacek RafalskiPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl