Czwartek, 6 sierpnia 2020
imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

Strona główna

Dożynki 2019 - część religijna

26.08.2019 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

W mirzeckim kościele odprawona została msza święta dziękczynna za tegoroczne plony.

 

 


Dożynki rozpoczął korowód, który wyruszył w samo południe spod remizy OSP w centrum Mirca. Sygnał do wymarszu dał koordynujący działania jednostek OSP w gminie inspektor Andrzej Kutwin. Na czele korowodu szły poczty sztandarowe strażaków, następnie panie z kół gospodyń wiejskich niosące dożynkowe wieńce, za którymi podążali zaproszeni gośce i mieszkańcy gminy.

Przed kościołem barwny i pachnący zbożem pochód powitali: ksiądz Dariusz Maciejczyk proboszcz z Osin, ksiądz kanonik Daniel Kobierski proboszcz z Mirca oraz ksiądz wikary Paweł Bańkowski, po czym wprowadzili wszystkich do kościoła, gdzie odprawiona została dziękczynna msza święta za tegoroczne zbiory. Przed jej rozpoczęciem starości dożynkowi Anna Rosińska z Trębowca i Łukasz Michalczak z Osin wręczyli wójtowi Mirosławowi Sewerynowi bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów. Wójt przekazał go księdzu kanonikowi Dariuszowi Maciejczykowi będącemu głównym celebransem i poprosił księży o odprawienie mszy świętej dziękczynnej za zebrane plony w intencji wszystkich rolników gminy Mirzec.

Przybyłych na mszę powitał ksiądz kanonik Daniel Kobierski, a byli wśród nich m.in.: przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski, członkowie Zarządu Powiatu w Starachowicach Jerzy Materek i Ryszard Nowak, radni powiatowi: Danuta Krępa, Agnieszka Kuś, Dariusz Stachowicz i Mirosław Wojciechowski, przewodnicząy Rady Gminy w Mircu Jan Zawisza z mirzeckimi radnymi, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach Jerzy Miśkiewicz, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach st. kap. Sławomir Zięba, dyrektorzy szkół, sołtysi i mieszkańcy gminy Mirzec.

Homilię wygłosił ksiądz Dariusz Maciejczyk. Lektorami mszalnych czytań byli Anna Rosińska i Łukasz Michalczak. Psalm zaśpiewał Wojciech Zając. "Modlitwę powszechną" odczytała sołtys Iwona Stępień z Małyszyna. Dary mszalne w postaci chleba, wina, kwiatów, warzyw i owoców przynieśli do stóp ołtarza radni Marcin Gwóźdź i Piotr Kruk oraz sołtysi: Alicja Górska, Bernadeta Kalista, Joanna Stępień i Tadeusz Chojnacki. Swoim śpiewem mszę świętą uświetnił mirzecki chór parafialny "Adaggio" kierowany przez Piotra Zająca.

Po homilii ksiądz Dariusz Maciejczyk poświęcił dożynkowe wieńce w asyście księdza kanonika Daniela Kobierskiego, wikarego Pawła Bańkowskiego, wójta Mirosława Seweryna oraz starostów dożynek.

Po mszy wójt Mirosław Seweryn podziękował rolnikom za tegoroczny chleb i życzył im oraz ich rodzinom, "aby kolejny rok przyniósł wiele radości z wykonywanej pracy, a ziemia wydała obfite plony". Po czym pokroił bochen chleba i podzielił się nim z przybyłymi do świątyni. Chlebem częstowali wiernych również starostowie dożynek. Następnie przed kościołem uformowano korowód, który podążył do amfiteatru.

Tekst i foto: Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl