Poniedziałek, 3 sierpnia 2020
imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

Strona główna

Mamy kolejny produkt tradycyjny w gminie Mirzec!

04.07.2019 | Napisał: Urzad Gminy Mirzec | Kategoria: Informacje

„Miód wielokwiatowy z Mirca” z Gospodarstwa Pasiecznego „Mirsa” Sławomira Surdego został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 

To pierwszy produkt z mirzeckiej pasieki „Mirsa”, który został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych i trzeci taki produkt z gminy Mirzec. Wcześniej trafiły tam karp małszyński i farsz z kaszy gryczanej zgłoszone przez gospodarstwo agroturystyczne „Małyszyński zakątek”.

Aby produkt został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, musi spełnić kilka rygorystycznych warunków. Jednym z najważniejszych jest przedstawienie wiarygodnych informacji dotyczących tradycji, pochodzenia oraz historii produktu, które pozwolą ocenić, że jest on wytwarzany przynajmniej od 25 lat.

- Miód u nas w rodzinie był od zawsze. Pszczoły hodował mój tata, dziadek i pradziadkowie. Jako dziecko jeździłem do pasieki w gospodarstwie pradziadków w Mircu-Podkowalowie. Ule miał też mój wujek. Pierwsze ule dostałem właśnie od niego jakieś 40 lat temu – wspomina Sławomir Surdy, właściciel pasieki „Mirsa” – Mój wujek gospodarował jeszcze w barciach, ja głównie w ulach, które sam zrobiłem.

Wiedzę na temat pszczół i ich zwyczajów pan Sławomir chłonął od dziecka. Uczył się praktyki i wiedzy od starszych i doświadczonych pszczelarzy w rodzinie, później dla usystematyzowania i pogłębienia wiedzy ukończył Studium Pszczelarskie w Pszczelej Woli. Dziś prowadzi trzy pasieki stacjonarne, w których ma 80 uli. Jak mówi, pszczoły i dostarczane przez nie produkty stały się jego sposobem na życie, choć jest to praca niemal na cały rok. W sezonie zajmuje cały dzień. Pod koniec lata pan Sławomir zwykle może pochwalić się wieloma rodzajami miodu od wielokwiatowego przez rzepakowy, lipowy, gryczany, spadziowy, do spadziowo – wrzosowego.

- Tak naprawdę wszystko zależy od natury, od pogody. Dobra pogoda oznacza lepsze zbiory. Miód wielokwiatowy wczesny wiosenny z Mirca, który został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych powstaje wiosną. Wyczuwa się w nim zapach majowej łąki: mniszka, kwiatu wierzby, klonów i innych wczesnych kwiatów. Miód ma kolor jasnego bursztynu i pachnie bukietem z łąki. Teraz, w lecie powstaje inny miód wielokwiatowy. Dodatek kwiatów chabrów sprawia, że miód nabiera ciemnobursztynowej barwy. Liczymy też jak co roku na miód spadziowy, a jeśli będzie ładna jesień – na miód wrzosowo – spadziowy. Miody typowo wrzosowe w naszym regionie nie powstają. Za mało tu wrzosów. Ale inne nasze miody to też prawdziwe rarytasy – mówi pan Sławomir.

Miody i produkty na ich bazie nie raz zostały docenione w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Nagrody w tym konkursie zdobyły już „Stary piernik Mikołajowej z Mirca” – piernik zagniatany na miodzie, który wyjątkowo długo zachowuje świeżość i smak, „Miód pitny trójniak” oraz ”Miód wielokwiatowy z Mirca”, który pierwsze miejsce w kategorii miody zdobył w 2018 roku. Ten ostatni miód został doceniony jeszcze raz w maju 2019 roku wpisem na Listę Produktów Tradycyjnych.

- Wniosek został złożony do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świetokrzyskiego w ubiegłym roku. Bardzo dużo pomogła mi przy jego sformułowaniu pani Justyna Gulba z Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Pomocą służyła mi też pani Agnieszka Idzik – Napiórkowska, wiceprezes Lokalnej Grupy Działania „Razem na Piaskowcu”. Przyznam, że trochę o tym wniosku zapomniałem i kiedy otrzymałem list z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi byłem zaskoczony. Wpisanie mojego produktu na Listę Produktów Tradycyjnych to dla mnie docenienie wieloletnich starań o jak najwyższą jakość produktów oferowanych przez nasze gospodarstwo, a jednocześnie mobilizacja, aby jeszcze bardziej podnosić ich jakość – podkreśla pan Sławomir.

Miody powstające w gospodarstwie Mirsa można kupić na piknikach i festynach kulinarnych lub na miejscu u producenta. Warto odwiedzić to miejsce z jeszcze jednego powodu. Można tu zobaczyć unikalne stare ule i barcie, podobne do tych które można już spotkać tylko w muzeach i skansenach.

Jeśli chcesz udać się na wirtualną wycieczkę do pasieki Mirsa wejdź tu, a potem wybierz z rozwijanego menu w lewym górnym rogu ekranu Mirzec-Malcówki pasieka lub Mirzec pasieka.

Tekst i foo: Urząd Gminy w Mircu

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl