Piątek, 17 stycznia 2020
imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

Strona główna

Muzeum pełne Sahelu

10.06.2019 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem gościło w sobotni wieczór 8 czerwca 2019 r. profesora dr. hab. n. med. Mirosława Kowalskiego.

 

 

 

Profesor Mirosław Kowalski pochodzi ze Starachowic, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Dziś jest wybitnym polskim kardiologiem, autorem ponad stu prac naukowych opublikowanych w prestiżowych pismach naukowych w Polsce i za granicą. Należy do pionierów nowoczesnych technik diagnostyki ultradźwiękowej serca. W 2016 r. otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy tytuł profesora. Od 1988 r. pracuje w Instytucie Kardiologii w Warszawie – Aninie. W Warszawie prowadzi Gabinet Lekarski „Nasze serce”.

W sobotni wieczór opowiadał przybyłym do Muzeum Pamiątek Regionalnych o swoich pasjach: największej z nich - muzyce (pan profesor ukończył szkołę muzyczną i na co dzień gra na pianinie; w Jagodnem przed spotkaniem zagrał kilka znanych dzieł muzyki klasycznej i rozrywkowej) oraz sztuce, podróżach i fotografii, ilustrując barwną opowieść zdjęciami z podróży po Afryce, która stała się inspiracją do napisania znakomitej książki „Szkatułka pełna Sahelu. Subsaharyjska ballada”. Można ją było nabyć po spotkaniu i otrzymać autograf.

Na spotkanie do Jagodnego prof. Mirosław Kowalski przybył w towarzystwie żony Anny, synka Mateusza, rodziców Eulalii i Józefa Kowalskich. W spotkaniu uczestniczyli: szefowa komisji kultury Rady Gminy w Mircu Anna Kawalec, radna Jagodnego Teresa Sieczka, pacjenci profesora,  mieszkańcy gminy Mirzec i Starachowic.

Organizatorzy piętnastego sezonu „Spotkań z Niezwykłymi Ludźmi” serdecznie dziękują wszystkim, którzy zechcieli gościć na przestrzeni minionego roku w Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem. Podziękowania składają także wójtowi Mirosławowi Sewerynowi za patronat honorowy, zaś Tygodnikowi Starachowickiemu, Echu Dnia, Portalowi Informacji Kulturalnej i WDK w Kielcach, TV Starachowice, Radiu Kielce za patronat medialny, a Teresie Łukomskiej i Annie Rymarczyk za fotorelacje.

Posłuchaj
Audycja "O pasji podróżowania" z udziałem prof. Mirosława Kowalskiego

Tekst i foto: Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171 wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 marta.ziomek@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174 wanda.wegrzyn@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl