Poniedziałek, 20 stycznia 2020
imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

Strona główna

Kochaj bliźniego jak siebie samego. Festyn charytatywny w Gadce

28.05.2019 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

25 maja 2019 r. w Gadce miał miejsce Festyn Charytatywny "Dla Piotrka" połączony z Dniem Matki i Dniem Dziecka.

 

 

 

Pomysł festynu zrodził się spontanicznie z inicjatywy ludzi, którym nie był obojętny los Piotrka Derlatki. Jeszcze miesiąc temu kilkoro zapaleńców, którym przewodził wikary miejscowej parafii ksiądz Rafał Kosowski, nie wiedziało za co, gdzie i jak zrobią dobroczynną imprezę. Mieli jednak pomysł i otwarte na innych ludzi serca oraz wiarę, że się uda, a ta jak wiadomo przenosi góry, góry mniejszych i większych problemów, przeszkód i wątpliwości.

Wszystko to jednak udało się przezwyciężyć i w sobotę na placu obok remizy OSP w Gadce, służącym niegdyś za boisko, na przeciwko kościoła stanęła scena zbudowana z dwóch naczep, obok niej trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie, basen z wodnymi kulami, a bliżej strażnicy stoiska gastronomiczne i stragan z zabawkami. W garażu remizy urządzono loterię, a na drodze obok kościoła strażacy prezentowali sprzęt do ratownictwa wodnego.

Punktualnie o 15.00 na scenie pojawił się w roli prowadzącego imprezę znany i lubiany DJ Gluza (Tomasz Gluza), by powitać przybyłych gości, a byli wśród nich: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, przewodniczący Rady Gminy w Mircu Jan Zawisza, poseł Krzysztof Lipiec wraz z dyrektor swego biura Małgorzatą Pruś, ksiądz proboszcz Henryk Kołaziński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gadce Lidia Drożdżał, dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec Dorota Tomaszewska, radni: Teresa Sieczka, Marcin Gwóźdź, Piotr Kruk, Marian Stompor, Mieczysław Strycharski, sołtys Gadki Alicja Górska, sołtys Małyszyna Iwona Stępień, całe rodziny z parafii Gadka oraz mieszkańcy okolicznych wsi i miast.

Po Tomaszu Gluzie na scenie pojawił się ksiądz Rafał Kosowski, by powiedzieć krótko o celu całego przedsięwzięcia, jakim miała być integracja lokalnej wspólnoty wokół pomocy Piotrkowi Derlatce – 34-letniemu, choremu od urodzenia, mieszkańcowi Gadki i jego Mamie. Artykuł o Piotrku ukazał się Tygodniku Starachowickim oraz w Tygodniku Skarżyskim. Ksiądz Rafał Kosowski przedstawił życie Piotrka i zaapelował o kupowanie małych i dużych cegiełek. Dochód z nich miał wesprzeć chorego mężczyznę. Wszystkie małe cegiełki nagradzane były pełnowartościowymi nagrodami (m.in.: przyborami kuchennymi, biurowymi, książkami, ubraniami, zabawkami, elektroniką), natomiast posiadacze dużych cegiełek mogli być pewni, że połowa z nich wylosuje wartościowe nagrody (kosmetyki, darmowe usługi, sprzęt AGD i RTV). Trzy najcenniejsze z nich to rower, drukarka i tablet. Jeśli nawet komuś nie sprzyjała fortuna, to mógł on liczyć na upominek przygotowany przez organizatorów, których wsparło ponad trzydziestu lokalnych dobrodziejów.

W trakcie festynu przeprowadzono licytacje: piłki z podpisami piłkarzy Korony Kielce, teleskopu astronomicznego, roweru i wycieczki do Medjugorie. Największą kwotę uzyskano za piłkę – 1000 zł. Panna Emilia, która wylicytowała futbolówkę, przekazała ją Piotrkowi Derlatce. Pośród zgromadzonych na placu datki do puszek zbierali radni z Gadki Sylwia Błach i Marcin Drabik oraz Barbara Strzelec i Agnieszka Kukla. Każdy, kto dołożył się do zbożnego celu, obdarowywany był przez organizatorów festynu czerwonym serduszkiem.

Część artystyczną rozpoczął występ jednego z najlepszych w województwie dziecięcych zespołów wokalnych „Happy” z Mirca, który założyli i którym kierują Małgorzata i Piotr Spadłowie. Na dziewczęta oraz ich opiekunów mogą zawsze liczyć organizatorzy gminnych imprez.

Po występie mirzeckich słowików głos zabrał poseł Krzysztof Lipiec, który pochwalił pomysł zorganizowania charytatywnego festynu oraz jego pomysłodawców, zauważając przy tym, że na mieszkańców gminy Mirzec można zawsze liczyć, czego dowodem jest wsparcie, jakie udzielili ofiarom powodzi sprzed kilku lat z okolic Sandomierza. Dodał również, że być może i w tym roku trzeba będzie spieszyć z pomocą ludziom, którym obfite deszcze pozalewały pola.

Po Krzysztofie Lipcu głos zabrała przedstawicielka wolontariatu Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Mówiła o tym, w jaki sposób wolontariusze pomagają schorowanym ludziom godnie przeżyć ostatni etap ich ziemskiej pielgrzymki.

W dalszej kolejności na scenie pojawili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gadce. Najmłodsze dzieci wykonały taniec kwiatów, szóstoklasiści przedstawili kabaretowy skecz, a uczennice z klas VII-VIII wykonały nowoczesny taniec. Po młodzieży z Gadki opowieść o wyrywaniu rzepki zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Jagodnem.

Po solidnej porcji rozrywki nastąpiła licytacja piłki, a następnie wystąpiły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Gadce „Kumosie” w minikoncercie ludowych piosenek, przy akompaniamencie kierownika artystycznego Piotra Gąsowskiego.

Skocznymi dźwiękami oberków i polek porwała widownię do tańca Kapela „Sąsiedzi” z Tychowa Starego, przy muzyce której zaśpiewał Stanisław Pacek - laureat tegorocznych Buskich Spotkań z Folklorem.

Po lokalnych artystach przyszedł czas na pierwszą gwiazdę festynu – Orkiestrę Dętą „Boni Angeli” z Jedlni, łamiącą stereotypy związane z muzyką poważną, która nie musi być wcale nudna i szablonowa. Rozgrzaną skocznymi rytmami publiczność ochłodził nieco przelotny deszcz. Nie przeszkodził on jednak w licytacji roweru, po czym o swojej niełatwej drodze do Boga opowiedział Bartek Krakowiak, autor książki „Z buta do Maryi” – świadectwa jego życia naznaczonego cierpieniem, ale także nadzieją, odwagą i wiarą.

Po kilkunastu minutach covery znanych przebojów zaśpiewała Klaudia Drożdż z Sadku, a po niej wystąpiło wyjątkowe rodzeństwo z Radomia Agnieszka Mortka i jej brat Przemek znane jako zespół „Jagoda & Brylant”. W ostatnim czasie swoimi piosenkami podbijają rynek disco polo. Między występami odbywały się kolejne licytacje i losowanie nagród. Jako ostatni bawił widownię DJ Gluza.

Niezwykły festyn przypominający raczej powiatowe dożynki przygotowała grupa sześciu osób: ksiądz Rafał Kosowski, radni Gadki Sylwia Błach i Marcin Drabik oraz Barbara Strzelec, Agnieszka Kukla i Mirosława Surdy. Wspierało ich kilkudziesięciu wolontariuszy, wśród których znaleźli się druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gadce, członkinie KGW w Gadce, rodzice, nauczyciele, media, policja i liczni sponsorzy.

Wszyscy występujący na scenie uczynili to charytatywnie.

Festyn nie udałby się oczywiście bez otwartych na bliźniego serc wszystkich tych, którzy w sobotnie popołudnie i wieczór przybyli do Gadki, aby przez kilka godzin pobawić się wspólnie i wesprzeć Piotrka Derlatkę oraz jego Mamę, która za naszym pośrednictwem składa wszystkim Państwu serdeczne podziękowania.

Tekst i foto: Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171 wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 marta.ziomek@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174 wanda.wegrzyn@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl