Sobota, 19 września 2020
imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

Strona główna

Jubileusz "Małyskiej Doliny"

15.05.2019 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

14 maja 2019 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Małyszynie świętowało 5. rocznicę swego powstania.

 

 

 

Na jubileusz urządzony w Świetlicy Wiejskiej w Małyszynie przybyli: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, przewodniczący Rady Gminy w Mircu Jan Zawisza, dyrektor Szkoły Podstawowej w Małyszynie Katarzyna Rychlik oraz najstarsze w gminie Koło Gospodyń Wiejskich „Jutrzenka” z Ostrożanki działające nieprzerwanie od 59 lat.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych gości przez założycielkę „Małyskiej Doliny” Agnieszkę Idzik-Napiórkowską radną Małyszyna. Po niej prowadzenie spotkania przejęła Maria Rokita, autorka licznych monologów, inscenizacji oraz wierszy mówionych przez nią samą jak i przez członków zespołu. Wierszem przedstawiła krótką historię koła, po czym członkowie „Małyskiej Doliny” zaśpiewali piosenki, przedstawili skecze i zaprezentowali zabawne scenki. Maria Rokita wierszem przedstawiła każdego z czternastu członków koła. Zespołowi akompaniował na akordeonie kierownik muzyczny Piotr Gąsowski.

W przerwie występów zaproszeni goście podziękowali za zaproszenie, przekazali na ręce przewodniczącej koła drobne upominki i pogratulowali KGW w Małyszynie jubileuszu.

- Choć „Małyska Dolina” istnieje dopiero 5 lat, to już macie się państwo czym poszczycić. Cenię wasze zaangażowanie w to, co robicie, wasz profesjonalizm i umiłowanie ludowych piosenek oraz tradycji. Wspaniałą próbkę umiejętności daliście państwo w trakcie „Mirzeckiej Majówki”. Wasz obrzęd „Obśpiewania wianka” przejdzie zapewne do historii. Mogłem w nim wystąpić i ja, za co jestem wam wdzięczy, bo nie liczyłem, że jeszcze kiedyś zostanę ojcem chrzestnym, a tak się stało w amfiteatrze przed mirzecką widownią. Są wśród was niezwykłe osoby, które nie tylko śpiewają, ale i tworzą wiersze i monologi. Stanowicie państwo wspaniały zespół, czego wam z przewodniczącym Rady Gminy w Mircu Janem Zawiszą serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów – powiedział wójt Mirosław Seweryn.

- Jestem fanką państwa pracy – dodała dyrektor Katarzyna Rychlik, dołączając się do życzeń. – Gratuluję pomysłu zorganizowania zespołu i sprawności jego funkcjonowania. Dla uczniów naszej szkoły stanowicie państwo doskonały przykład, jak można w sposób aktywny i pożyteczny spędzać wolny czas oraz pielęgnować lokalną tradcję. Trzymam za państwa kciuki. Oby tych jubileuszy było jak najwięcej.

Wierszem ułożonym specjalnie na tę okazję pogratulowała jubileuszu  „Małyskiej Dolinie”  prezes „Jutrzenki” Elżbieta Pałys.

Wiesława Lach z "Małyskiej Doliny" podziękowała wszystkim, którzy wspierają zespół i powiedziała czym dla członków KGW są cotygodniowe spotkania na próbach.

W dalszej części spotkania głos zabrała na powrót „Małyska Dolina”. Były kolejne piosenki, skecze, monologi oraz wspaniały tort, lampka szampana i gromkie „Sto lat”.

Do KGW "Małyska Dolina" należą:
Agnieszka Idzik-Napiórkowska - przewodnicząca i radna,
Maria Rokita,
Iwona Stępień - sołtys,
Krystyna Sobczyk,
Leokadia Zarzycka,
Janina Minda,
Janina Zaborska,
Danuta Pońska,
Danuta Zaborska,
Kazimierz Kozieł - radny,
Tadeusz Rokita,
Józef Pacek,
Józef Bąk.

Posłuchaj
Wierszowana charakterystyka członków "Małyskiej Doliny" (Maria Rokita) >>
O Małyszynie wierszem i piosenką (Maria Rokita i "Małyska Dolina")>>
O tym, czym dla członków zespołu jest "Małyska Dolina" (Wiesława Lach) >>
Wiązanka piosenek ("Małyska Dolina") >>

Tekst, foto, fono: Jacek Rafalski

 

 

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl