Wtorek, 21 stycznia 2020
imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

Strona główna

Msza Święta za Ojczyznę

03.05.2019 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

3 maja o godzinie 10.00 w mirzeckim kościele pod wezwaniem św. Leonarda miała miejsce msza święta dla uczenia Najświętszej Marii Panny Królowej Polski i 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

 

 

Słowo wstępne przed mszą, której główną intencją była modlitwa za Polskę, wygłosił mirzecki ksiądz wikary Paweł Bańkowski. Powiedział między innymi:
- Przyszliśmy, bo jesteśmy Polakami, bo kochamy Polskę, bo mamy obowiązki wobec Polski, bo Polska jest naszą matką i naszą ojczyzną, a nie jak dla niektórych, w cudzysłowie „mądrych głów” jedynie: tym krajem. Przyszliśmy dziś na mszę świętą, aby podziękować Bożej Opatrzności za dotychczasową opiekę nad naszą ojczyzną i prosić dla niej o pokój wewnętrzny i zewnętrzny, o to, aby w naszej ojczyźnie zapanował wreszcie ład moralny i ekonomiczny.

Mszę odprawił ksiądz doktor Michał Krawczyk diecezjalny konserwator zabytków i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu specjalista z dziedzin: patrologii, historii kościoła i historii sztuki, prywatnie zaś przyjaciel księdza Pawła Bańkowskiego. On też wygłosił wspaniałe kazanie nagrodzone przez zgromadzonych w kościele oklaskami.

W liturgii aktywny udział wzięli harcerze ze 104 ADH Monika Duś i Zuzanna Surdy, uczeń Szkoły Podstawowej w Mircu Krzysztof Duś, chórzystka  Anna Pyzowska oraz chór Adaggio prowadzony przez organistę Piotra Zająca.

Po mszy głos zabrał wójt Mirosław Seweryn. Podziękował księdzu Michałowi za odprawienie Mszy Świętej za Ojczyznę i wygłoszenie kazania oraz tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości, po czym zaprosił zgromadzonych w kościele do wspólnego złożenia wieńcy pod Pomnikiem Niepodległości w centrum Mirca, gdzie wszyscy się udali i odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego.

We Mszy za Ojczyznę oprócz wójta z małżonką uczestniczyli: przewodniczący Rady Gminy w Mircu Jan Zawisza, radni, dyrektorzy szkół, sołtysi, nauczyciele, młodzież, liczna grupa wiernych oraz poczty sztandarowe szkół z terenu parafii i poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu gminy Mirzec
Po południu w mirzeckim amfiteatrze o godzinie 15.00 rozpoczęła się kolejna część „Mirzeckiej Majówki”. Jej program możesz zobaczyć tu >>

Posłuchaj
Kazanie ks. dra Michała Kraczyka >>
Wystąpienie wójta Mirosława Seweryna >>

Tekst, foto, fono: Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171 wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 marta.ziomek@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174 wanda.wegrzyn@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl