Sobota, 19 września 2020
imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

Strona główna

Po co te zabawy ?

26.04.2019 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje

W czwartkowe popołudnie przybyli do Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem spotkali się z pracownikiem Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie.

 

 

Muzeum w Jagodnem to miejsce niezwykłe, bo posiada unikalne zbiory i organizuje spotkania z niezwykłymi ludźmi. 25 kwietnia gościło jednego z najmłodszych „niezwykłych” pracownika  Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie Kacpra Łasochę.

Kacper Łasocha ukończył Międzywydziałowe Studia Matematyczno-Przyrodnicze z kierunkiem wiodącym matematyka stosowana na UJ. W trakcie studiów pracował jako programista w firmie COMARCH oraz statystyk w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie. Pełnił funkcję prezesa Koła Matematyków Studentów UJ. Po ukończeniu licencjatu odbył roczny staż w laboratorium CERN pod Genewą, gdzie w zeszłym roku rozpoczął studia doktoranckie dotyczące diagnostyki wiązki. CERN to Europejska Organizacja Badań Jądrowych założona w 1954r. Ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji pomiędzy Jeziorem Genewskim a górskim pasmem Jury. Obecnie do organizacji należą dwadzieścia trzy państwa.

Kacper Łasocha dał wykład „Po co zabawy w zderzanie hadronów ?”, w trakcie którego poprowadził słuchaczy do miejsca, gdzie znajduje się największa maszyna świata Wielki Zderzacz Hadronów – akcelerator (przyspieszacz) cząstek (hadronów). W umieszczonym ponad 100 m pod ziemią tunelu o kształcie torusa (obwarzanka) mającego 27 km długości zamontowano urządzenie rozpędzające do prędkości bliskiej prędkości światła dwie przeciwbieżne wiązki protonów i zderzające je po to, by badać powstające w trakcie tego procesu najmniejsze, elementarne cegiełki materii. Dotychczasowe badania pozwoliły potwierdzić w 2012 r. istnienie bozonu Higgsa - cząstki elementarnej, której istnienie przewidział w 1964 r. noblista Peter Ware Higgs.

Badania prowadzone w CERN-ie mają nie tylko wymiar teoretyczny. Dzięki nim powstało m.in. jedno z najnowocześniejszych urządzeń do leczenia nowotworów – cyklotron protonowy. W Polsce jest jeden taki przyrząd w Centrum Cyklotronowym Bronowice w Krakowie. Cyklotron ten kosztuje 300 mln zł i pozwala napromieniowywać nowotwór z niezwykłą precyzją, dzięki czemu można likwidować raka w oku lub mózgu, nie uszkadzając sąsiednich komórek.

14 i 15 września CERN organizuje Dni Otwarte, w trakcie których można zobaczyć z bliska Wielki Zderzacz Hadronów.

Spotkanie z Kacprem Łasochą poprowadziła Jagoda Rafalska-Kawalec. Odbyło się ono z okazji jubileuszowego Roku Matematyki ustanowianego przez Senat RP, który w ten sposób chciał uhonorować osiągnięcia polskich matematyków i upamiętnić niezwykły rozwój matematyki polskiej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Po wykładzie odbyła się dyskusja. Gość odpowiadał na liczne pytania.

Na spotkaniu z Kacprem Łasochą gościli na nim m.in. wójt Mirosław Seweryn – patron cyklu „Spotkań z Niezwykłymi Ludźmi”, znakomity matematyk i nauczyciel Barbara Janiec oraz pracownik biblioteki Pedagogicznej w Starachowicach Aldona Adamczyk.

Młodzi ludzie szukający możliwości odbycia stażu lub podjęcia pracy w CERN-ie powinni zajrzeć na następujące strony:
https://www.fuw.edu.pl/~ajduk/Public/opportunities.html

https://www.fuw.edu.pl/~ajduk/Public/Welcome.html

Tekst i foto: Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl