Wtorek, 21 stycznia 2020
imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

Strona główna

Zaproszenie na edukacyjny spacer po Mircu

09.04.2019 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Jagodnem wraz ze swym opiekunem zapraszają do wzięcia udziału w grze edukacyjnej "Z Jadwigą i Józefem w poszukiwaniu historii’’, która jest wynikiem ich pracy w ogólnopolskim projekcie "Questy - Wyprawy Odkrywców". Wszystko na temat gry oraz questów znajdziecie Państwo w dalszej części notatki.

 

Zapraszamy na wiosenny, wielkanocny spacer !

My, Jadwiga i Józef, w Mircu witamy serdecznie,
Dzięki temu questowi będziemy trwać tu wiecznie.
Opowieści mamy dla Ciebie bez liku,
Wyrusz z nami na spacer, Miły Podróżniku.

QUESTY - Wyprawy Odkrywców (z ang. quest – zadanie, zagadka) to gry terenowe polegające na poszukiwaniu skarbów. Nie wymagają one obsługi ani znakowania w terenie, dlatego można w nie grać niemal w każdej chwili. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja mobilna Questy – Wyprawy Odkrywców. Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża questem i poznaje sekrety danego miejsca. Na końcu drogi na odkrywców czeka skarb, a w nim pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie trasy.

Wyprawy Odkrywców są oparte na amerykańskiej metodyce Valley Quest, stworzonej przez Stevena Glazera, który w 2008 roku po raz pierwszy zaprezentował ją w Polsce. Od tego czasu powstało w Polsce kilkaset takich tras nazywanych questami.
Questy - Wyprawy Odkrywców są:
-promocją regionu, prezentują unikalne dziedzictwo miejsc, ich historię, kulturę i przyrodę;
-wygodne i tanie – do ich przejścia wystarczy ulotka lub aplikacja (nie wymagają infrastruktury ani ludzi do obsługi);
-atrakcyjne – zawierają zabawne rymowanki i zagadki, zachęcają do aktywnego odkrywania otoczenia, a na końcu znajduje się skarb  i pieczęć;                                                                                    
-nowoczesne – można z nich korzystać przy użyciu interaktywnej aplikacji mobilnej na smartfony i tablety;
-edukacyjne – mogą je współtworzyć i przemierzać nie tylko turyści, ale również mieszkańcy, dzięki czemu rośnie ich wiedza o regionie, wzmacnia się lokalna tożsamość.

Głównym celem questów jest atrakcyjne zaprezentowanie dziedzictwa danego regionu czy miejscowości, zwrócenie uwagi uczestnika tej gry terenowej na wyjątkowe elementy danego miejsca związane z lokalną przyrodą, historią i kulturą. Ważne przy tym jest odkrywanie niezwykłego, unikalnego charakteru przestrzeni (tzw. ducha miejsca). Istotne w wyprawach odkrywców jest zwrócenie uwagi na zwyczajne z pozoru miejsca, dostrzeżenie w nich wyjątkowości i atrakcyjności.

Tajemnica atrakcyjności i skuteczności Wypraw Odkrywców w odkrywaniu i promowaniu danego miejsca kryje się w bezpośrednim zaangażowaniu zarówno twórców, jak i uczestników gry. Od dawna bowiem wiadomo, że najskuteczniejsza edukacja i poznawanie odbywa się poprzez osobiste doświadczenie, jeśli dodać do tego elementy zabawy i poszukiwań skarbu, to mamy gotową receptę na uatrakcyjnienie oferty edukacyjno-turystycznej danego miejsca.

Wyprawy Odkrywców jako oferta edukacyjno-turystyczna są adresowane do:
-turystów i gości danej miejscowości;
-grup szkolnych, rodzin z dziećmi;                                                                                            -
-mieszkańców regionu (by lepiej poznali własną "małą ojczyznę").

Fundacja Mapa Pasji z Krakowa, we współpracy z organizacjami z innych części Polski, realizuje ogólnopolski program „QUESTY – Wyprawy Odkrywców”, dzięki któremu w całym kraju powstało już kilkaset tego typu gier edukacyjnych, https://questy.com.pl
SP z OI w Jagodnem została zakwalifikowana i wzięła udział w projekcie . Najpierw odbyło się seminarium dla nauczycieli w Krakowie Questy - „Wyprawy Odkrywców w poszukiwaniu historii”. W ramach ciekawego seminarium zaprezentowano:
–czym są Questy – Wyprawy Odkrywców,
–założenia projektu „Wyprawy Odkrywców w poszukiwaniu historii” – oferta współpracy dla instytucji edukacyjnych;
–prezentacje ciekawych questów w Polsce i za granicą;
–przejście questem "Śladem Ziuka po Krakowie - do niepodległości!".
Następnie dwukrotnie odbyły się warsztaty z uczniami w szkole w Jagodnem oraz w terenie, po Mircu pod  kierunkiem pana Krzysztofa Florysa doświadczonego trenera questów z Krakowa. Grupy uczniów wybrały ciekawe miejsca Mirca i opracowały wierszowane zagadki dotyczące lokalnej historii. Efektem pracy  w projekcie ,,Wyprawy Odkrywców w poszukiwaniu historii” jest quest historyczny "Z Jadwigą i Józefem w poszukiwaniu historii’’. Folder opisujący edukacyjną grę można zabrać z Urzędu Gminy w Mircu, Modrzewiowego Dworku lub z Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem.

Zawartość questu "Z Jadwigą i Józefem w poszukiwaniu historii’’

Tematyka
Spacerując questem po Mircu, poznasz historię miejscowości z przełomu XIX i XX wieku, zabytki oraz ciekawostki. Przewodnikami na trasie są lokalni bohaterowie Powstania Styczniowego – Jadwiga i Józef Prendowscy. Poświęcony im Salonik Wspomnień znajduje się w Dworku Modrzewiowym, który można zwiedzić po umówieniu się (tel. 725 805 100).

Jak szukać skarbu?
Quest jest trasą nieoznakowaną w terenie, którą można przejść w dogodnym czasie. Uważnie czytaj i rozwiązuj wierszowane zagadki, by rozszyfrować końcowe hasło, które doprowadzi Cię do skarbu.

Początek wyprawy
Spacer rozpoczynamy na parkingu w centrum Mirca, od zapoznania się z mapą informacyjno-turystyczną, obok wiaty przystankowej. GPS: 51.135109, 21.057811.

Czas przejścia
Ok. 1 godz. 30 min.

Quest powstał w ramach projektu pt. „Wyprawy Odkrywców w poszukiwaniu historii” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Autorzy questu
Opiekun: Jadwiga Rafalska-Kawalec
Uczniowie: Małgorzata Biernacka, Zuzanna Boros, Sebastian Dróżdż, Julia Działak, Julia Janiec, Emilia Kocia, Ola Kocia, Natalia Nowak, Kacper Potrzeszcz, Lena Sieczka, Norbert Szydełko, Oliwia Szydełko, Marcel Winiarski

Ilustracje
Małgorzata Biernacka, Julia Działak

Konsultacje i projekt graficzny
Krzysztof Florys, Anna Jarzębska, Fundacja Mapa Pasji

Opiekun questu
Jadwiga Rafalska-Kawalec, Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem

Aby odgadnąć zagadki  i hasło finałowe należy czytać tekst ze zrozumieniem i uważnie obserwować teren wędrówki. Spacer rozpoczynamy na parkingu w centrum Mirca, od zapoznania się z mapą informacyjno-turystyczną, obok wiaty przystankowej.
Spójrzcie na nowo i odkryjcie wartość i piękno miejsc lokalnej przyrody, historii i kultury.                            Udanej zabawy !

Tekst i foto: Jadwiga Rafalska-Kawalec

 

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171 wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 marta.ziomek@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174 wanda.wegrzyn@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl