Środa, 26 lutego 2020
imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Strona główna

Zebrania sprawozdawcze jednostek OSP w Tychowie Nowym i w Mircu

24.02.2019 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje

W kolejnych dwóch jednostkach OSP odbyły się zebrania sprawozdawcze.

 

 

 

Strażacy ochotnicy z Tychowa Nowego i Mirca spotkali się w sobotę 23 lutego br. na corocznych zebraniach sprawozdawczych.

W Tychowie Nowym zebranie odbyło się w szkole podstawowej, gdyż strażacka remiza przechodzi generalny remont i rozbudowę. Na zebranie oprócz miejscowych strażaków przybyli: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, przewodniczący Rady Gminy w Mircu Jan Zawisza, prezes gminny OSP Tadeusz Sobczyk, komendant gminny OSP Paweł Staszałek, komendant powiatowy PSP w Starachowicach Wiesław Ungier, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Edward Lipiec, radny Tychowa Nowego Sylwester Spadło, dyrektor Szkoły Podstawowej w Tychowie Nowym Aneta Borowska i sołtys wsi Jadwiga Matysek.

W szeregach OSP w Tychowie Nowym jest 41 druhów, w tym 9 honorowych i 10-osobowa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. W minionym roku strażacy z Tychowa Nowego wyjechali zaledwie 1 raz do likwidacji miejscowego zagrożenia i 1 raz na ćwiczenia obronne do Mirca. Tak mała aktywność jednostki jest związana z remontem i rozbudową strażnicy, w której ma mieścić się także Klub Aktywności Wiejskiej „Niwy”. Na cel ten wydano 1 268 219 zł. Na remont garażu przeznaczono kwotę 75 000 zł, a na zagospodarowanie terenu wokół strażnicy 71 426 zł. Wiele prac wokół remizy strażacy wykonali społecznie. Ochotnicy z Tychowa Nowego brali udział w uroczystościach państwowych i religijnych. Na zawodach powiatowych zajęli 5. miejsce. W kasie i na koncie jednostki jest 20 732,80 zł.

W trakcie zebrania komendant powiatowy PSP Wiesław Ungier przedstawił szereg danych statystycznych dotyczących poziomu bezpieczeństwa na terenie powiatu starachowickiego. W minionym roku strażacy interweniowali 980 razy, w tym 317 razy gasili pożary, 629 razy likwidowali miejscowe zagrożenia. 34 razy zgłoszono fałszywe alarmy. W gminie Mirzec odnotowano w minionym roku 63 zdarzenia (spadek o 14 w stosunku do roku 2017). 22 razy strażacy gasili pożary (spadek o 12), a 39 razy likwidowali miejscowe zagrożenia (spadek o 12). 2 razy odnotowano fałszywe alarmy. Jak widać z przytoczonych danych, straż staje się coraz bardziej służbą ratowniczą, co związane jest z rozwojem komunikacji i z doposażeniem jednostek w specjalistyczny sprzęt do likwidacji skutków wypadków drogowych i szkód czynionych przez ulewne deszcze i silne wiatry.

 

Dwie godziny po strażakach z Tychowa Nowego swoje zebranie mieli druhowie z jednostki OSP w Mircu.W spotkaniu uczestniczyli: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, prezes gminny OSP Tadeusz Sobczyk, komendant gminny OSP Paweł Staszałek, komendant powiatowy PSP w Starachowicach Wiesław Ungier, radni: Anna Kawalec, Piotr Kruk, Marcin Gwóźdź i Marian Stompor.

Sprawozdanie z działalności jednostki w ubiegłym roku przedstawił prezes Zygmunt Sołtykiewicz. Jednostka liczy 36 zwyczajnych członków, 9 wspierających i 2 honorowych; razem 47. W chwili obecnej przy jednostce działa Kobieca Drużyna Pożarnicza (10 osób) i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (10 chłopców). OSP w Mircu 33 razy uczestniczyła w akcjach ratowniczych, w tym: 12 razy gasiła pożary, 20 razy likwidowała miejscowe zagrożenia; 1 alarm był fałszywy. Druhowie 6 razy wyjeżdżali poza teren gminy.

W powiatowych zawodach MDP zarówno dziewczęta jak i chłopcy zajmowali 1. miejsca. Równie dobrze spisała się na zawodach powiatowych Kobieca Drużyna Pożarnicza. Mężczyźni zajęli 9. miejsce. Na zawodach wojewódzkich MDP dziewcząt została sklasyfikowana na 4. miejscu, MDP chłopców na 6. miejscu, a Kobieca Drużyna Pożarnicza na miejscu 9.

W minionym roku strażacy z Mirca pozyskali ze środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, z budżetu gminy i ze środków własnych sporo wartościowego sprzętu i materiały, m.in.: piłę do betonu i stali, ubrania koszarowe, koszulki strażackie, zbiornik wodny ze stelażem, defibrylator, torbę ratowniczą, telewizor, agregat prądotwórczy, oświetlenie LED-owe miejsc zdarzeń, materiały budowlane do remontu pomieszczeń remizy. Na koncie jednostki znajduje się 8 609, 09 zł.

Po przedstawieniu sprawozdań 22 druhów odznaczono za wysługę lat. Byli to:
Mirosław Seweryn – 30 lat, Mirosław Szot (30), Rafał Strzelec (25), Paweł Sobczyk (20), Paweł Staszałek (20), Rafał Dudek (20), Jarosław Zaborski (20), Paweł Rokita (15), Konrad Rokita (15), Wojciech Gralec (15), Piotr Miśkiewicz (10), Michał Sołtykiewicz (10), Adam Celuch, Piotr Kruk, Piotr Pastuszka, Karol Bilski, Michał Gralec, Piotr Węgrzyn, Dawid Węgrzyn, Kamil Idźkiewicz, Marcin Wojciechowski i Sebastian Stompor (wszyscy po 5 lat wysługi).

Zarówno strażakom z Mirca jak i z Tychowa Nowego podziękowali za ofiarna służbę wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, komendant PSP Wiesław Ungier oraz pozostali zaproszeni na zebrania goście.

Tekst i foto: Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171 wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 marta.ziomek@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174 wanda.wegrzyn@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl