Wtorek, 21 stycznia 2020
imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

Strona główna

Na powstańczym szlaku

21.01.2019 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

W Mircu obchodzono 156. rocznicę Powstania Styczniowego.

 

 

 

Rocznicowym obchodom od trzynastu już lat towarzyszy Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863r. Organizuje go Związek Strzelecki Oddział Szydłowiec. Komendantem marszu jest st. insp. ZS Roman Burek.

W drugim dniu marszu w PSP w Zbijowie Małym odbył się konkurs historyczny dla uczniów oraz strzelców. Startowali w nim uczniowie z Tychowa Starego, osiągając wspaniałe rezultaty. I miejsce zajęła Julia Barszcz, III Weronika Mirota. Karolina Podgórska otrzymała wyróżnienie.  W konkursie udział wzięło jeszcze dwoje uczniów Natalia Kozieł i Jakub Bilski.

Gdy strzelcy maszerowali do Mirca, w Modrzewiowym Dworku rozpoczęły się czterogodzinne uroczystości zorganizowane przez Wójta Gminy Mirzec, właścicieli Modrzewiowego Dworku państwa Żaczków, Bibliotekę i Ośrodek Kultury Gminy Mirzec oraz Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem kierowanym przez Jagodę Rafalską-Kawalec, która patriotyczne spotkanie poprowadziła, a przybyli na nie: wójt Mirosław Seweryn, radni, sołtysi i mieszkańcy gminy Mirzec.

Patriotyczne popołudnie rozpoczęła minuta ciszy poświęcona pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska oraz wszystkich poległych za ojczyznę. Poprosił o nią wójt Mirosław Seweryn. Następnie wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn Polski. Po nim Marta Blicharz i Ryszard Chrząstek ze Starachowic odtańczyli Poloneza Ogińskiego, po czym wójt Mirosław Seweryn oraz Bogusław Żaczek oficjalnie otworzyli uroczystość. Podziękowali przy tym za przybycie wszystkim zgromadzonym w dworku. Szczególne słowa podziękowań skierowali do Jadwigi Rafalskiej-Kawalec, głównej organizatorki patriotycznej imprezy, która od kilkudziesięciu lat propaguje pamięć o bohaterach powstania Jadwidze i Józefie Prendowskich. Jadwiga Rafalska-Kawalec przedstawiła program spotkania, zapraszając do gry polegającej na odkrywaniu historycznego dziedzictwa Mirca. Tego rodzaju poznawanie przeszłości zatytułowane „Z Jadwigą i Józefem w poszukiwaniu historii” nosiło z angielska miano questu i było nieoznakowaną trasą po Mircu, którą należało przejść, rozwiązując po drodze wierszowane zagadki, by rozszyfrować końcowe hasło. Miało ono doprowadzić do ukrytego skarbu. Najmłodsi kolorowali obrazki o tematyce patriotycznej.

Kolejnym punktem uroczystości była projekcja filmu "Rok 1863" zrealizowanego przez Muzeum Historii Polski oraz filmu produkcji TVP Kielce pt. "Emisariuszka Langiewicza".

Po bloku filmowym polonez Moniuszki wykonała na wiolonczeli Justyna Blicharz uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Kielcach przy akompaniamencie Anety Foremniakowskiej.

Prelekcję "Cieniom przodków naszych - Powstanie Styczniowe w zbiorach Archiwum Państwowego w Kielcach" połączone z prezentacją wygłosiła starszy kustosz archiwum Iwona Pogorzelska. Z kolei Wit Chamera - kustosz Dworu Starostów Chęcińskich zaprezentował gawędę historyczną "Kto przeżyje wolnym będzie, Kto umiera, wolnym już".Kazimiera Marlica z Tychowa Nowego wygłosiła własny tekst o pięknie mirzeckiej ziemi. Głos zabrał również Jacek Tarnowski ze Starachowic. Podziękował nauczycielom i uczniom z gminy Mirzec uczestniczącym w Złazie Szlakami Powstańców Styczniowych im. Karola Kality "Rębajły".

Organizatorzy patriotycznego spotkania podziękowali przedstawicielom placówek z naszego regionu, które przygotowały stoiska tematyczne, a były to: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Oddział Promocji, Archiwum Państwowe w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kielcach, Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzem" im. Jana Pazdura w Starachowicach, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Starachowicach, Koło Łowieckie nr 3 "Dzik" w Starachowicach, Fundacja "Kukułeczka” ze Starachowic, Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem.

Podziękowano także autorom stoisk artystycznych: dr Aleksandrze Potockiej-Kuc z Kielc, Świętokrzyskiemu Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Grażynie Gwóźdź z Jagodnego, Kazimierze Marlicy z Tychowa Nowego, Ewelinie Rafalik z Mirca, Monice Kamińskiej ze Skarżyska-Kamiennej, Annie Smorąg ze Skarżyska-Kamiennej i Sławomirowi Surdemu z Mirca.

Tu nastapiła półgodzinna przerwa, w trakcie której każdy mógł skosztować grochówki, ciasta i kawy. W tym czasie u stóp pamiątkowej tablicy znajdującej się przed Modrzewiowym Dworkiem Bogusław Żaczek i wójt Mirosław Sewern z radnymi: Sylwią Błach, Piotrem Krukiem, Marianem Stomporem i Mieczysławem Strycharskim złożyli wieniec i zapalili znicze.

Po przerwie zaprezentowali się w patriotycznych pieśniach Wojciech Zając z Mirca i parafialny chór "Adaggio" pod dyrekcją Piotra Zająca.

Patriotyczne spotkanie w Modrzewiowym Dworku zakończyło wręczenie nagród trójce uczniów kl. VIII Szkoły Podstawowej w Mircu, którzy jako pierwsi przeszli trasę questu, odszyfrowali hasło i odkryli skarb: Maciejowi Piątkowi, Kacprowi Stępniowi, Norbertowi Zaborskiemu i autorom patriotycznych kolorowanek Krzysztofowi Ziółczyńskiemu z Osin oraz Jakubowi Kawalcowi z Gadki.

W dworku można było zwiedzać "Salonik Wspomnień", a w nim wystawę garderoby dam z czasów Powstania Styczniowego, pamiątkowych rekwizytów i fotografii.

Organizatorzy tej części uroczystości dziękują: państwu Jolancie i Bogusławowi Żaczkom za zaproszenie w gościnne progi dworu, wójtowi Mirosławowi Sewerynowi za pielęgnowanie dziedzictwa historycznego gminy, Annie Piątek za wszelką pomoc w przygotowaniu imprezy, prelegentom, placówkom z naszego regionu, które uświetniły spotkanie i artystom dzielącym się swoją twórczością.

Wydawnictwa i materiały promocyjne na spotkanie przekazali: Urząd Gminy w Mircu, Świętokrzyski  Urząd Wojewódzki w Kielcach, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Wydział Promocji w Kielcach, Delegatura  Instytutu Pamięci Narodowej  w Kielcach, Fundacja "Mapa Pasji" w Krakowie i Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem.

Poczęstunek i sprzęt multimedialny zapewniła Biblioteka i Ośrodek Kultury Gminy Mirzec.

O godzinie 18.00 w Szkole Podstawowej w Mircu rozpoczęła się dalsza część obchodów 156. rocznicy Powstania Styczniowego. Przybyli na nią: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, przewodniczący Rady Gminy w Mircu Jan Zawisza, poseł Krzysztof Lipiec i dyrektor jego biura poselskiego Małgorzata Pruś, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, radny powiatowy Dariusz Stachowicz, mirzeccy radni, mieszkańcy gminy oraz strzelcy - uczestnicy marszu wraz z komendantem marszu Romanem Burkiem.

Przybyłych do szkoły powitała dyrektor Alicja Raczyńska.

Przed gośćmi w okolicznościowej akademii zaprezentowali się uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej. Do występu przygotowali ich: Wiesława Ziewiecka, Beata Kowalska, Teresa Gach i Piotr Spadło. Oprawę plastyczną wykonała Anna Kawalec.

Po części artystycznej krótko głos zabrali: poseł Krzysztof Lipiec, wicestarosta Dariusz Dąbrowski i st. insp. ZS Roman Burek, który wręczył nagrody najlepszym uczestnikom konkursu strzeleckiego i podziękował za gościnność władzom gminy i dyrekcji szkoły.

Po uroczystościach złożono kwiaty u stóp pomnika wzniesionego w centrum Mirca z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i na grobie Józefa Prendowskiego.

Rankiem 20 stycznia uczestnicy marszu udali się do Wąchocka na dalszą część uroczystości poświęconych Powstaniu Styczniowemu.

Tekst: Jacek Rafalski
Foto:
Jagoda Rafalska-Kawalec, Ala Bonio, Jacek Rafalski

 

 

 

 

 

 

 

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171 wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 marta.ziomek@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174 wanda.wegrzyn@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl