Wtorek, 26 maja 2020
imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

Strona główna

Podsumowanie projektu „Bezpieczny pieszy w bezpiecznej gminie”

21.12.2018 | Napisał: Urzad Gminy Mirzec | Kategoria: Informacje

Dwa bezpieczne przejścia dla pieszych, szkolenia z pierwszej pomocy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, szkolenie z samoobrony oraz propagowanie odpowiedzialnego korzystania z dróg to część efektów zakończonego właśnie programu „Bezpieczny pieszy w bezpiecznej gminie”.

 


Konferencja podsumowująca realizowany z dużym rozmachem projekt „Bezpieczny pieszy w bezpiecznej gminie” odbyła się w piątek 19 grudnia w Urzędzie Gminy w Mircu. W spotkaniu udział wzięła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, komendant powiatowy policji nadkomisarz Paweł Szczepaniak, komendant powiatowy straży pożarnej starszy brygadier Wiesław Ungier, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego starachowickiej komendy policji Mirosław Kusztal, prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki Elżbieta Pryciak, szef Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice Tomasz Łebek, przedstawiciel Zarządu Dróg Wojewódzkich Dariusz Mosiołek, radny powiatowy Ryszard Nowak, komendant mirzeckiego posterunku policji aspirant sztabowy Łukasz Grudniewski, prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP Tadeusz Sobczyk, członkowie komisji do spraw wdrażania projektu, dyrektorki szkół z terenu gminy Mirzec, skarbnik Wanda Węgrzyn, sekretarz Marta Ziomek, kierownicy referatów w Urzędzie Gminy w Mircu.

Gości przywitał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, który podziękował wojewodzie Agacie Wojtyszek za pomoc w realizacji programu, za otrzymane dofinansowanie z programu zapobiegania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej”, dzięki któremu zainstalowane zostały dwa bezpieczne przejścia w Mircu oraz przeprowadzone szkolenia na temat bezpieczeństwa.

Spotkanie poprowadził Andrzej Kutwin, inspektor ds. bezpieczeństwa w Urzędzie Gminy w Mircu oraz koordynator projektu „Bezpieczny pieszy w bezpiecznej gminie”. Andrzej Kutwin podkreślił bardzo dobrą koordynację działań podczas realizacji programu, dzięki której udało się sprawnie przeprowadzić wiele akcji przekładających się na poprawę bezpieczeństwa, a następnie omówił poszczególne zrealizowane zadania.

Głos zabrała wojewoda Agata Wojtyszek, która pogratulowała wójtowi Mirosławowi Sewerynowi i osobom pracującym przy wdrażaniu projektu efektywnego wykorzystania pieniędzy z programu, wzorowej współpracy z innymi służbami i organizacjami oraz zachęcała do składania wniosków na poprawę bezpieczeństwa w kolejnych edycjach programu. Wojewoda Agata Wojtyszek mówiła między innymi o możliwości pozyskania pieniędzy na budowę aktywnych przejść dla pieszych, miasteczek rowerowych przy szkołach, przeciwdziałanie mowie nienawiści.

Do gratulacji przyłączyli się także nadkomisarz Paweł Szczepaniak, Tomasz Łebek i Elżbieta Pryciak, a Alicja Raczyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mircu dziękowała za bezpieczne przejście koło szkoły, z którego korzystają uczniowie idący na zajęcia w obiektach sportowych znajdujących się po drugiej stronie drogi wojewódzkiej.

Wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn podziękował za pomoc w realizacji programu partnerom. Szklanymi statuetkami wyróżnił wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek, nadkomisarza Pawła Szczepaniaka, starszego brygadiera Wiesława Ungiera, Michała Cichockiego, dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego oraz Damiana Urbankowskiego, dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.

Niespodzianką na zakończenie spotkania był występ uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Gustawa Kwiecińskiego w Osinach. Uczniowie, przygotowani pod kierunkiem Zofii Siwiec, dyrektor szkoły oraz nauczycieli Iwony Ankurowskiej i Jacka Królaka, dali krótki spektakl na temat odpowiedzialnego zachowania się na drodze. Zgromadzeni ogromnymi brawami nagrodzili zwłaszcza finałową piosenkę, będącą przeróbką znanego utworu zespołu Lombard „Przeżyj to sam”. Na scenie wystąpili: Mateusz Sobczyk, Krzysztof Kosterna, Martyna Celuch, Weronika Nowak, Dominika Gwóźdź, Miłosz Gwóźdź, Krystian Kuźdub, Julia Jabłońska, Amelia Ślawska, Hanna Gibała i Weronika Cholewińska.

Efekty projektu „Bezpieczny pieszy w bezpiecznej gminie”

Gmina Mirzec otrzymała 50.000 złotych z rządowego programu zapobiegania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020 finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na realizację projektu „Bezpieczeństwo pieszych w bezpiecznej gminie”. Wkład własny gminy wyniósł 28.850 złotych, a koszt całkowity zadania to 78.850 złotych. Efekty to:

- Budowa aktywnego przejścia dla pieszych koło szkoły w Mircu. Przejście wyposażone jest w znak drogowy D-6 z zasilaniem fotowoltaicznym, pulsatory, światła w nawierzchni asfaltowej tak zwane kocie oczka, akustyczne pasy zwalniające oraz barierki ochronne o łącznej długości 28 metrów,
- Budowa aktywnego przejścia dla pieszych koło remizy OSP w centrum Mirca. Przejście wyposażone jest w znak D-6 z pulsatorem z zasilaniem fotowoltaicznym oraz z turbiny wiatrowej. Akumulatory gwarantują poprawne funkcjonowanie systemu nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych do 250 godzin. Znak dodatkowo rozświetla się, kiedy czujnik ruchu wykryje w rejonie przejścia pieszego,
-  Szkolenie instruktażowo–pokazowe. Przeprowadzone zostało szkolenie dla około 500 osób: dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów i osób niepełnosprawnych. Przeprowadzone zostały szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedyczej, samoobrony oraz zajęcia w miasteczku ruchu drogowego,
- Konkurs plastyczny i konkurs na prezentację multimedialną dla uczniów szkół z terenu gminy Mirzec. Na konkurs wpłynęły 33 prace plastyczne, 28 prezentacji multimedialnych i jeden film,
- Spotkania profilaktyczne w szkołach i przedszkolach. W spotkaniach w przedszkolach uczestniczyli policjanci i Tomasz Łebek z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, spotkania w szkołach przeprowadzili policjanci,
Wykonanie materiałów promujących projekt. Wykonane zostały plakat, tablica, indeks przejść dla pieszych na terenie gminy oraz długopisy.

Tekst i foto UG Mirzec

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl