Wtorek, 11 sierpnia 2020
imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji

Strona główna

„Stulecie nieoczywiste”. Drugie miejsce dla Julii

19.12.2018 | Napisał: Urzad Gminy Mirzec | Kategoria: Informacje

Praca Julii Barszcz, uczennicy klasy VIII Szkoły Podstawowej imienia Kazimierza Kupczyka w Tychowie Starym, zajęła drugie miejsce w konkursie „Stulecie nieoczywiste” organizowanym przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Mateusz Parszewski, uczeń Szkoły Podstawowej imienia Eugenii Staniewskiej w Małyszynie otrzymał wyróżnienie.

 

Podsumowanie projektu „Stulecie nieoczywiste” odbyło się w piątek 14 grudnia w hali lejniczej na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Poprowadziła go Wioletta Sobieraj, zastępca dyrektora muzeum i koordynator projektu, która wraz Tomaszem Kordeuszem, dyrektorem muzeum, przywitała zaproszonych gości. Był wśród nich wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.

Projekt „Stulecie nieoczywiste” rozpoczął się na przełomie 2017 i 2018 roku i miał na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do udziału w projekcie Muzeum Przyrody i Techniki zaprosiło uczniów ze wszystkich szkół w powiecie, których zadaniem było znalezienie i opisanie miejsc lub bohaterów nieoczywistych, którzy nie zapisali się w oficjalnej historii gminy, ale ich czyny żyją w rodzinnych opowieściach.

Na temat bohaterów z gminy Mirzec na konkurs nadeszło kilka prac, z całego powiatu było ich 33. Wszystkie eseje nadesłane drogą elektroniczną znalazły się w publikacji zatytułowanej „Stulecie nieoczywiste”. W książce przeczytać można prace Julii Barszcz, Weroniki Miroty i Wiktora Myszki ze Szkoły Podstawowej w Tychowie Starym, Pauliny Śpiewak ze Szkoły Podstawowej w Małyszynie, Dominiki Chmielewskiej, uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach oraz Pauliny Różalskiej ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach.

Komisja konkursowa wytypowała najlepsze prace. Praca Julii Barszcz „Niepodległa – tak ją czuję” zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych, a Mateusz Parszewski ze Szkoły Podstawowej w Małyszynie otrzymał wyróżnienie. Podziękowania otrzymali nauczyciele uczniów i przedstawiciele lokalnych samorządów. W imieniu gminy Mirzec podziękowanie wraz z książką „Stulecie nieoczywiste” odebrał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn. Podziękowania odebrały też nauczycielki: Ala Bonio ze szkoły w Tychowie Starym i Agnieszka Franczyk ze szkoły w Małyszynie.

Elementem projektu było również stworzenie mobilnej wystawy składającej się z plansz obrazujących najlepsze prace z poszczególnych gmin. Wystawę będzie można oglądać w 2019 roku w poszczególnych gminach powiatu starachowickiego. O tym, kiedy zawita do gminy Mirzec i gdzie będzie prezentowana, poinformujemy na stronie internetowej.

Tekst i foto UG Mirzec

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl