Sobota, 19 września 2020
imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

Strona główna

Pierwszy w gminie Mirzec Klub Seniora otwarty

13.12.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje

20 osób będzie korzystać z usług oferowanych przez Klub „Senior+”. Pierwsza tego typu placówka została otwarta we wtorek 11 grudnia w Mircu.

 

 

 

Klub „Senior+” mieści się na parterze byłego gimnazjum. Powstał dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach konkursu organizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej z Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015–2020. Gmina Mirzec otrzymała na ten cel od wojewody 148.818 złotych, zaś całkowity koszt inwestycji wyniósł 267.776 złotych. Z Klubu „Senior+” korzystać będą nieaktywni zawodowo mieszkańcy gminy Mirzec w wieku 60+.

Uroczystego otwarcia dokonano we wtorek 11 grudnia. Spotkanie zgromadziło znamienitych gości. Obecni byli senator Krzysztof Słoń i wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski, wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, przewodniczący Rady Gminy Jan Zawisza wraz z radnymi Rady Gminy w Mircu, sekretarz gminy Marta Ziomek, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Grażyna Potrzeszcz, dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Dorota Tomaszewska, kierownik Centrum Usług Wspólnych Agata Mundzik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mircu Alicja Raczyńska, kierownik posterunku w Mircu Łukasz Grudniewski, ksiądz wikariusz Paweł Bańkowski, Cezary Stanisławek właściciel firmy Czarbud, która zrealizowała inwestycję, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Mircu, członkowie tychowskiej Kapeli „Sąsiedzi” oraz seniorzy, którzy będą korzystać z usług placówki.

Uroczystość poprowadziła Anna Nowak z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, która przedstawiła tematykę spotkania i poprosiła wójta gminy Mirzec Mirosława Seweryna o zabranie głosu. Wójt przywitał zaproszonych gości, a po nim głos zabrała Grażyna Potrzeszcz, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, która przedstawiła etapy powstawania klubu „Senior+”. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: senator Krzysztof Słoń, wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski, wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, przewodniczący Rady Gminy w Mircu Jan Zawisza, kierownik GOPS Grażyna Potrzeszcz oraz Halina Rokita przedstawicielka seniorów. Nowy Klub ”Senior+” poświęcił i pobłogosławił ksiądz wikariusz Paweł Bańkowski.

Jako pierwszy głos zabrał senator Krzysztof Słoń. Podkreślił, że dzięki programowi „Senior+” w gminie Mirzec powstało miejsce wyjątkowe, miejsce spotkań, dzięki którym puste dotychczas pomieszczenia będą służyć integracji mieszkańców. Senator pogratulował wójtowi i Radzie Gminy w Mircu umiejętnego pozyskania rządowych środków i otwarcia placówki.
- Mam nadzieję, że wszyscy będą się tutaj dobrze czuć. Jest takie powiedzenie: „Najlepszym lekiem dla człowieka jest drugi człowiek, a najgorszym towarzyszem choroby jest samotność”. Mam nadzieję, że dzięki tej placówce samotność nie będzie mieć do państwa przystępu – powiedział wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski.

Wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania Klubu „Senior+” podziękował wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.
- Otwarcie „Klubu Senior+” to kontynuacja wieloletnich tradycji wspierania środowisk senioralnych przez Urząd Gminy w Mircu. W gminie działa Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Klub Aktywnego Seniora. Dzięki rządowej dotacji w wysokości ponad 148.000 złotych udało się stworzyć kolejne miejsce, w którym seniorzy znajdą dla siebie szeroką ofertę zajęć. W przyszłości będziemy się starać o kolejne pieniądze na kontynuację działalności. Życzę wszystkim, którzy będą korzystać z tej placówki, aby się tu dobrze czuli – powiedział wójt Mirosław Seweryn.

Głos zabrał też Andrzej Serafin, przewodniczący Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Mircu, który przeczytał „Odę do starości” Wisławy Szymborskiej.

Goście uroczystości mieli okazję zwiedzić pomieszczenia Klubu „Senior+” oraz wysłuchać koncertu w wykonaniu pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Mirca i panów z kapeli „Sąsiedzi” z Tychowa Starego.
Klub „Senior+”.

Klub zajmuje parter dawnego gimnazjum w Mircu. Znajduje się w nim pomieszczenie ogólnodostępne, które będzie pełnić rolę sali spotkań, wyposażone w dwa fotele, ławę, kanapę, telewizor, dwa stoły i regały. W pomieszczeniu kuchennym znajdują się sprzęty i urządzenia do przygotowania i spożycia posiłków: kuchenka elektryczna, lodówka, meble kuchenne, czajniki. Podopieczni Klubu „Senior+” mają do dyspozycji pomieszczenia do zajęć rehabilitacyjno - ruchowych, szatnie oraz łazienki z toaletami i prysznicami. Pomieszczenie rehabilitacyjno–ruchowe wyposażono w drabinkę, materace, sprzęt rehabilitacyjny: rower treningowy, bieżnie magnetyczną, stół do masażu, rotory do ćwiczeń manualnych i drobny sprzęt do ćwiczeń manualnych.

Tekst i foto: Urząd Gminy w Mircu

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl