Wtorek, 21 stycznia 2020
imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

Strona główna

Kryształowy jubileusz 15-lecia Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem

05.12.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

Piękny jubileusz 15-lecia działalności obchodziło w piątek 30 listopada Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem. Patronat honorowy nad wydarzeniem przyjął wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.

 

 

Uroczystość zgromadziła społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Jagodnem, gdzie mieści się placówka, przedszkolaków z pobliskiego Przedszkola Publicznego, mieszkańców Jagodnego oraz wielu znakomitych gości. Wśród gości byli między innymi: wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski, wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, przewodniczący Rady Gminy w Mircu Jan Zawisza wraz z grupą radnych: Sylwią Błach, Teresą Sieczką, Anną Kawalec, Marcinem Drabikiem, Piotrem Krukiem, Mirosławem Niewczasem. Licznie przybyli przyjaciele Muzeum Pamiątek Regionalnych, którzy często goszczą tam na różnych spotkaniach, warsztatach czy sympozjach. Wśród obecnych byli między innymi Dorota Tomaszewska dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec, brat Albert Gizan z klasztoru cystersów w Wąchocku, Aldona Adamczyk z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, wieloletni radny z Gadki Jan Raczyński, Jacek Tarnowski społecznik ze Starachowic.


Gratulacje i życzenia
Zgromadzonych gości przywitała Beata Stefańska, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi. Pani dyrektor przedstawiła krótko historię placówki oraz jej liczne dokonania. Jagoda Rafalska–Kawalec twórczyni i opiekunka muzeum złożyła podziękowania wielu osobom i instytucjom za pomoc w organizacji rozlicznych spotkań i uroczystości.

Gratulacje z okazji jubileuszu złożyli wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn i przewodniczący Rady Gminy Jan Zawisza, którzy na ręce twórczyń muzeum przekazali list gratulacyjny. Starosta Dariusz Dąbrowski do życzeń dołączył obraz złożony z pocztówek z historycznymi widokami Starachowic, radna Anna Kawalec wykonaną ręcznie bombkę, Teresa Łukomska, przyjaciel muzeum – kryształ ze znajdującym się wewnątrz kryształem soli, co stanowiło nawiązanie do kryształowego jubileuszu muzeum, Jacek Rafalski przedwojenny szyld Kasy Stefczyka działającej w Jagodnem. Życzenia dla twórców i opiekunów muzeum złożyły także dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec Dorota Tomaszewska oraz Agnieszka Maślak przyjaciel placówki.

Wykłady, prelekcje i koncert
Z okazji jubileuszu odbyły się ciekawe wykłady. Małgorzata Michałowska – Wójcik, dyrektor i kustosz Izby Regionalnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach mówiła o wartościach kultury ludowej. Omówiła szczegółowo elementy stroju krakowskiego, który zaprezentowali uczniowie szkoły w Jagodnem Julia Działak i Sebastian Dróżdż. Jacek Rafalski nauczyciel i autor książki „Na ścieżkach historii gminy Mirzec” przedstawił w trakcie prezentacji multimedialnej etymologię nazwy „Gadka”, a Katarzyna Zedel z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych omówiła proces powstawania skrzypiec, co było nawiązaniem do warsztatu lutnika Jana Rafalskiego z Jagodnego.

W sali gimnastycznej  natomiast odbył się przepiękny koncert, w którym udział wzięli Zespół Folklorystyczny „Kukułeczka” ze Starachowic i uczniowie Szkoły Podstawowej w Jagodnem. Uczniowie z Koła Artystycznego Szkoły Podstawowej Jagodnem zapraszali chętnych do Akademii Młodego Patrioty, a Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizowało warsztaty „Kokarda narodowa”. Z okazji andrzejek uczniowie z Koła Artystycznego szkoły zapraszali do kącika z wróżbami.

Jarmark Świętokrzyski
W czasie trwania obchodów jubileuszu w sali gimnastycznej zorganizowany został Jarmark Świętokrzyski. Stoiska ze swoimi wyrobami zaprezentowało kilkoro wystawców. Można było obejrzeć instrumenty ludowe z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. dr Aleksandra Potocka–Kuc z Kielc prezentowała techniki malarskie, Iwona Półtorak ze Skarżyska Kościelnego przywiozła swoje obrazy, Grażyna Gwóźdź z Jagodnego prezentowała haft, koronki i wyroby ze lnu, Kazimiera Marlica z Tychowa Nowego przywiozła wykonane przez siebie biżuterię, koronki i wytwory z wełny, Katarzyna Jałocha z Trębowca prezentowała ręcznie wykonane upominki i kompozycje florystyczne, Ewelina Rafalik - ręcznie wykonane upominki, a na stoisku Sławomira Surdego z Mirca można było zaopatrzyć się w miody i wyroby pszczele.

15 lat Muzeum Pamiątek Regionalnych
Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem powstało w 2003 roku. Jest efektem wielu działań dotyczących tematyki regionalnej, realizowanych w trakcie zajęć Koła Artystycznego Szkoły Podstawowej.
- Przedmiotem naszych zainteresowań jest troska o zachowanie odchodzących, bezcennych wartości dziedzictwa kulturowego Małej Ojczyzny, wsi, regionu, w którym mieszkamy. Galeria pamiątek gromadzonych przez uczniów stale się wzbogaca, stanowiąc świadectwo dziedzictwa kulturowego naszej okolicy. Spotkania w Muzeum Pamiątek Regionalnych są szansą rozwijania życia kulturalnego w tak małej społeczności jak nasza, przekazu kulturowego pokoleń – powiedziała Jagoda Rafalska – Kawalec opiekun Muzeum Pamiątek Regionalnych - Przez minione 15 lat odbywały się tu imprezy, seminaria, warsztaty etnograficzne, Spotkania z Niezwykłymi Ludźmi i Noce Muzeów. Gościliśmy dzieci, młodzież, pasjonatów z różnych stron Polski, studentów etnologii UW, turystów z Francji, Turcji, Hiszpanii, Węgier, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, USA.

Priorytety muzeum
- promowanie Małej Ojczyzny;
- odkrywanie śladów przeszłości;
- tworzenie i wzbogacanie ekspozycji MPR;
- poznawane rodzimego folkloru, tradycji, obrzędów, obyczajowości;
- odkrywanie uroku rękodzieła i plastyki obrzędowej;
- Inicjowanie spotkań pokoleń, realizacja edukacji regionalnej.

W Muzeum Pamiątek Regionalnych można oglądać następujące ekspozycje:
Regionalia,
Geologia,
Militaria i pamiątki wojenne,
Wynalazki techniki,
W szkole,
Archiwalne fotografie i stare dokumenty,
Numizmatyka,
W gospodarstwie domowym,
W zagrodzie wiejskiej,
W izbie,
Przedmioty kultu,
Tajemnice babcinego kuferka,
Kolekcja strojów regionalnych,
Warsztat tkacki,
Rękodzieło,
Plastyka obrzędowa,
Zabawki cacane i cudaczne,
Kostiumeria,
Fotogaleria.

Z pomocą Urzędu Gminy w Mircu wydano :
„Tradycje Muzyczne Jagodnego” - 2012,
Kalendarz 2014,
Kalendarz 2019.

Tekst: Urząd Gminy w Mircu
Foto: Emil Kukla, MPR, Urząd Gminy w Mircu

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171 wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 marta.ziomek@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174 wanda.wegrzyn@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl