Środa, 8 lipca 2020
imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Strona główna

Szkolne wieści z Trębowca

04.12.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Relacja z pierwszych trzech miesięcy pracy Szkoły Podstawowej w Trębowcu w roku szkolnym 2018/2019.

 

 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
3.09.2018r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Do szkoły dzieci wraz z rodzicami dotarły o godz. 10.30 po mszy świętej w kościele parafialnym. Uczniowie, pracownicy szkoły i nauczyciele odśpiewali hymn narodowy.
Dyrektor Krystyna Tomkowska powitała zebranych i życzyła sukcesów w nowym roku szkolnym. Naukę w oddziale przedszkolnym, pod opieką wychowawczyni Urszuli Gaik, rozpoczęli:  Paulina Potrzeszcz, Lena Banaczek, Gabriela Pająk, Zuzanna Wypych, Zuzanna Szaran, Maja Lisek, Jakub Spadło, Wiktor Rokita, Michał Niewczas, Paweł Bodera, Piotr Przygoda, Antoni Stompór.

Próbna ewakuacja
11.09.2018r. odbyła się próbna ewakuacja Szkoły Podstawowej w Trębowcu. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy w ciągu 3 minut opuścili szkołę i zebrali się przed placem zabaw, gdzie wychowawcy poinformowali dyrektor Krystynę Tomkowską o ilości osób obecnych w szkole i ewakuowanych. Ewakuacja przebiegła sprawnie, bez zakłóceń.

Marsz niepodległości do Seredzic
20.09.2018r. uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli i rodziców wzięli udział w marszu niepodległości do Seredzic. Zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym zwycięską bitwę Batalionów Chłopskich (ze zgrupowania „Ośki”) z oddziałami niemieckimi. Wysłuchali opowieści Krystyny Tomkowskiej o działaniach partyzanckich w czasie II wojny światowej. Po powrocie do szkoły uczestnicy marszu spotkali się przy wspólnym ognisku na placu szkolnym.

Spotkanie z policjantem
24.09.2018r. do szkoły przybyła Anna Kroner - policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Przedstawiła uczniom prezentację multimedialną o bezpieczeństwie na drodze. Rozmawiała z dziećmi o bezpiecznym zachowaniu na ulicy, w szkole i w grupie rówieśniczej.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
28.09.2018 roku w Szkole Podstawowej w Trębowcu to Narodowy Dzień Głośnego Czytania. Na zaproszenie nauczyciela biblioteki Doroty Tomkowskiej do szkoły przybyli zaproszeni goście, a wśród nich pielęgniarka środowiskowa z Ośrodka Zdrowia w Mircu  Regina Seweryn, zastępca przewodniczącej KGW Ziemi Mirzeckiej  Ewelina Rułka i zastępca przewodniczącej Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Trębowcu Ewelina Strycharska. W spotkaniu uczestniczyły dzieci klas 0-V. Goście a następnie uczniowie głośno odczytali  opowiadanie pt. „Zajęczyca Zuzia”. Przygody gangu Słodziaków zachwyciły dzieci, które z zapartym tchem słuchały opowieści. Zrozumiały, że pomoc i opieka nad innymi przynosi radość. Poznały zasady pierwszej pomocy, chętnie odgadywały zagadki pani pielęgniarki.
Uczniowie usłyszeli też o pracy w KGW, o wzajemnym działaniu. Doszły do wniosku, że warto porozumieć się w grupie i działać, bo wtedy można łatwiej osiągnąć cel.
Przykład współpracy Słodziaków, przedstawicieli służby zdrowia, rodziców i pań z koła gospodyń posłużył dzieciom do sformułowania klasowych zasad współdziałania. Lektura opowieści o Zuzi zachęciła wszystkich do czytania, częstego odwiedzania biblioteki szkolnej i organizowania wieczorów czytelniczych w zaciszu rodzinnym.
Uczniowie klasy II przystąpili do ogólnopolskiego konkursu „Szkolne przygody gangu Słodziaków”. Przeczytały wybrane opowiadania i tworzyły wspólnie komiks o dalszych przygodach Słodziaków.

Dzień Chłopaka
Chłopcy z naszej szkoły 28.09.2018r. obchodzili swoje święto. Otrzymali od dziewcząt upominki. Zjedli pizzę i słodkości zakupione przez rodziców.

Sprzątanie świata
1.10.2018r. wszyscy uczniowie wzięli udział w akcji pod hasłem ”Sprzątanie świata”. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas młodszych zadbały o czystość na boisku i placu zabaw. Klasy starsze sprzątały pobocze drogi w Trębowcu. Po pracowitym dniu przyszedł czas na wspólne ognisko. Organizacją akcji zajęły się: Małgorzata Rokita, Katarzyna Niewczas i Dorota Tomkowska.

Krusikowo w Trębowcu

8.10.2018r. do szkoły  przybyli pracownicy KRUS w Starachowicach. Dzieci obejrzały bajkę pt. „Przygody pszczółki Kruszynki i trzmiela Okruszka” na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym i domowym. Treść bajki i wypowiedzi pracowników KRUS były zaprezentowane w takiej formie, że dzieci  zainteresowały się tematem, chętnie słuchały i zadawały pytania. Uczniowie otrzymali pamiątkowe książeczki do malowania. Dziękujemy Ci, Krusikowo!

Dzień Papieski
11.10.2018r. Dzień Papieski w Szkole Podstawowej w Trębowcu przebiegał pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”. Na uroczystość przybyli uczniowie, rodzice, mieszkańcy Trębowca i zaproszeni goście: Stanisław Seweryn – radny i sołtys Trębowca, Sławomir Paszkowski – prezes OSP w Trębowcu, Maciej Rokita – komendant OSP w Trębowcu, KGW „ Trębolanki”. Dzieci słowem i pieśnią oddały hołd świętemu Janowi Pawłowi II. W akademii przygotowanej pod kierunkiem Bożeny Dróżdż i Małgorzaty Rokity. Lidia Majstrak odczytała wiersz poświęcony polskiemu papieżowi. W murach szkoły rozbrzmiały piękne pieśni religijne w wykonaniu KGW. „Rotę” zaintonował  Stanisław Seweryn, a podjęli wszyscy obecni. 

Dzień Nauczyciela
11.10.2018r. był Dniem Edukacji Narodowej w naszej szkole. Scenkę z życia szkolnego przygotowali uczniowie klasy V.  Dzieci z klasy II śpiewały piosenki i recytowały wiersze dla swoich wychowawców. Życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły złożyli: Samorząd Uczniowski  opiekunami orotą Tomkowską i Katarzyną Niewczas, rodzice, radny Trębowca oraz przedstawiciele OSP w Trębowcu.

Wizyta w MCK w Skarżysku-Kamiennej
Uczniowie klas 0-V wzięli udział w wycieczce do MCK w Skarżysku–Kamiennej. Obejrzeli spektakl teatralny „Śnieżka” i odwiedzili McDonalda. Zachowywali się bardzo grzecznie i pełni wrażeń powrócili do Trębowca.

Ślubowanie klasy I
26.10.2018r. do szkoły przybyli rodzice i zaproszeni goście: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, Stanisław Seweryn radny i sołtys Trębowca, Agata Mundzik - kierownik CUW. Wszystkich zebranych zgromadziła uroczystość ślubowania klasy I. Starsza brać uczniowska zarządziła rekrutację pierwszaków do Leśnej Szkoły w Trębowcu. W szkole pojawił się  król i jego poddani. Zaprezentowali oni taniec dworski i zorganizowali egzamin dla pierwszoklasistów. Dzieci wykazały się wiedzą i umiejętnościami. Zasłużyły na miano uczniów Szkoły Podstawowej w Trębowcu. Złożyły ślubowanie, a dyrektor Krystyna Tomkowska pasowała ich na uczniów. Dzieci otrzymały upominki od wójta, rodziców, koleżanek i kolegów z klasy II. W poczet uczniów zostali przyjęci:  Lena Marczak, Piotr Rułka, Bartosz Spadło, Julia Strycharska, Julia Wypych, Michał Ziółko.                                                                                                                                                                    W przedstawieniu wzięła udział starsza brać uczniowska w składzie: Filip Rosiński, Paweł Mundzik, Mateusz Spadło, Dawid Grzebuła, Maria Bodera, Jakub Rosiński,  Michał Potrzeszcz, Grzegorz Książek, Kacper Rułka, Aleksandra Potrzeszcz, Karolina Kaluga, Nikola Zając.            
Przygotowaniem  uroczystości zajęły się  wychowawczyni Dorota Tomkowska i plastyk Monika Łęcka.  Rodzice zaprosili zebranych na słodki poczęstunek.

Polska - moja ojczyzna
8 listopada w naszej szkole gościła agencja „LUPUS”, która poprowadziła dla uczniów zajęcia edukacyjne pod hasłem „ Polska - moja ojczyzna”. Ciekawe pomoce dydaktyczne i sposób prowadzenia spotkania pozwoliły zdobyć i utrwalić wiedzę o ojczyźnie. Uczniowie otrzymali dyplomy za uczestnictwo oraz  pamiątkowe zdjęcia w mundurach pilotów.

Ważna rocznica
W przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej w Trębowcu odbyła się środowiskowa uroczystość patriotyczna. Do szkoły przybyli zaproszeni goście: Marta Ziomek – sekretarz gminy Mirzec,  Stanisław Seweryn – radny-sołtys Trębowca, Sławomir Paszkowski – prezes OSP w Trębowcu, Maciej Rokita – komendant OSP w Trębowcu, KGW z Trębowca z Piotrem Gąsowskim – kierownikiem muzycznym oraz rodzice. Dzieci, przygotowane pod kierunkiem  Moniki Łęckiej, Małgorzaty Rokity oraz Iwony Dolegi wystąpiły w akademii pod hasłem „Ja wiem com dla Polski uczynił” (słowa Józefa Piłsudskiego). Zaprezentowały też plakaty na temat „100 lat Niepodległej”.                                                            Stanisław Seweryn przybliżył uczniom historię walk narodowo-wyzwoleńczych, a Sławomir Paszkowski opowiedział o partyzantach i żołnierzach z Trębowca zasłużonych w walce o niepodległość. Koło Gospodyń Wiejskich śpiewem sławiło Polaków i ojczyznę. Zabrzmiały wiersze patriotyczne własnego autorstwa mieszkanek Trębowca Lidii Majstrak i Zofii Rokity.
Dyrektor Krystyna Tomkowska podziękowała społeczności szkolnej i lokalnej za udział                           w uroczystości, który był wyrazem wdzięczności dla minionych pokoleń za wyzwolenie ojczyzny.  

Czujka czadu

20.11.18r. do szkoły przybył Marcin Nyga – naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Przeprowadził prelekcję i pokaz slajdów dla wszystkich uczniów pod hasłem „Czujnik czadu na straży twojego bezpieczeństwa. Troska o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży”. Spotkanie zorganizowała Urszula Gaik.

Andrzejki
Zgodnie z coroczną tradycją Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami Dorotą Tomkowską oraz Katarzyną Niewczas zorganizował 29 listopada zabawę andrzejkową. Dzieci z radością i zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowanych konkursach i zabawach. Wszyscy świetnie się zintegrowali przy wspólnych tańcach i śpiewach. Największym zainteresowaniem cieszyły się zabawy-wróżby, bo któż by nie chciał wiedzieć, kto zostanie jego małżonkiem albo co go czeka  w przyszłości. Na wszystkich uczestników czekał również słodki poczęstunek zakupiony przez rodziców.

Tekst: Krystyna Tomkowska
Foto: Urszula Gaik

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl