Sobota, 19 września 2020
imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

Strona główna

Relacja z obchodów 100-lecia niepodległości Polski

19.11.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

Przedstawienie, koncert i promocja książki w sobotę. Uroczysta msza i odsłonięcie pomnika w niedzielę. Mieszkańcy gminy Mirzec pięknie obchodzili 100-lecie odzyskania niepodległości.

 

 


Patriotyczne widowiska w Modrzewiowym Dworku
Świętowanie stulecia odzyskania niepodległości zaczęło się w sobotę po południu w gościnnych progach Modrzewiowego Dworku, miejsca symbolicznego, kojarzonego z postaciami Jadwigi i Józefa Prendowskich oraz Powstaniem Styczniowym. Tłumnie zebranych mieszkańców gminy Mirzec, członków zespołów folklorystycznych, harcerzy, nauczycieli, uczniów szkół przywitała najpierw Dorota Tomaszewska, dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec. Na widowni zasiedli także wójt gminy Mirosław Seweryn wraz z małżonką, proboszcz parafii świętego Leonarda w Mircu ksiądz kanonik Daniel Kobierski, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Osinach ksiądz Dariusz Maciejczyk, przewodnicząca Rady Gminy Agnieszka Idzik–Napiórkowska, wiceprzewodniczący Rady Gminy Jan Zawisza, najstarszy kombatant w gminie Mirzec Jan Dygas, radny powiatowy Dariusz Dąbrowski, Dariusz Stachowicz, radni gminy Mirzec.

Zaproszonych gości przywitał także wójt Mirosław Seweryn, który zaprosił do obejrzenia przygotowanych spektakli oraz do udziału w niedzielnych uroczystościach.
- Wierzę, że dzisiejsze spotkanie wprowadzi wszystkich zebranych w podniosłą atmosferę Narodowego Święta Niepodległości, które po raz setny będziemy obchodzić jutro. Również jutro będziemy świadkami uroczystości odsłonięcia Pomnika Niepodległości. Jest on wyrazem wdzięczności społeczeństwa gminy Mirzec za walkę i pracę naszych przodków, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością i możliwością mówienia po polsku – powiedział wójt Mirosław Seweryn.

Zebrani najpierw obejrzeli widowisko historyczne „Józef Piłsudski… Tylko Polsce służę”. Scenariusz do przedstawienia napisał Jacek Królak, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Osinach, który wcielił się w postać Piłsudskiego. O oprawę muzyczną i pomoc merytoryczną zadbała Zofia Siwiec, scenografię i dekoracje przygotowali Justyna Swat i Roman Stompor, a nagłośnieniem i obsługą sceniczną zajął się Piotr Spadło. W sztuce, która rozgrywała się w kilku planach czasowych, zagrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Osinach oraz mieszkańcy Osin. Przedstawienie przeplatane było występami zespołu „Wesołe Nutki” ze szkoły w Osinach i członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Osinach, występujących pod kierunkiem Zofii Siwiec i Iwony Ankurowskiej. W przedstawieniu wystąpili: Adam Ślawski (komendant Józef Piłsudski), Paweł Jabłoński (generał Tadeusz Rozwadowski), Jacek Królak (Józef Piłsudski), Iwona Seweryn (redaktor Danielewicz), Mateusz Sobczyk (jako młody Piłsudski czyli Ziuk), Adam Rafalik (Broniś, brat Józefa Piłsudskiego), Iwona Cholewińska (matka Józefa Piłsudskiego), Ewa Nowak (Aleksandra Piłsudska), Martyna Celuch i Weronika Nowak (córki marszałka Wanda i Jagódka). Obsługą sceny zajęły się Weronika Barwin i Roksana Kucharska.

Po widowisku, dzięki któremu widzowie mogli prześledzić losy marszałka Piłsudskiego od najmłodszych lat do odzyskania niepodległości, nadszedł czas na część koncertową spotkania. Zaczęli harcerze ze 104. Artystycznej Drużyny Harcerskiej oraz zespołu „Happy” prowadzonych przez Małgorzatę i Piotra Spadłów. Najmłodsi wykonawcy zaśpiewali dwa utwory „Wolność” oraz „Uwierz Polsko”. Następnie scenę przejęli członkowie zespołów folklorystycznych, przygotowanych do koncertu pod kierunkiem Piotra Gąsowskiego. Jako pierwszy wystąpił zespół folklorystyczny „Kumosie” z Gadki. Panie zaśpiewały pieśń „Przybyli ułani pod okienko”. Zebrani usłyszeli także „Ułani, ułani, malowane dzieci” w wykonaniu Małyskiej Doliny, „Deszcz jesienny” w wykonaniu Jutrzenki z Ostrożanki, „Świat cały śpi spokojnie” w wykonaniu Tychowian z Tychowa Nowego, „Bywaj dziewczę zdrowe” w wykonaniu Stanisława Packa i Agnieszki Wiśnios, „Szli Jędrusie” w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Mirca. „Piechotę” zaśpiewały Trębolanki z Trębowca, „Modlitwę obozową” – Gromada i kapela Sąsiedzi z Tychowa Starego, a „Pierwszy sierpnia” – Agnieszka Wiśnios z Tychowa Starego.

Ostatnią częścią sobotniego spotkania była promocja książki na temat gminy „Na ścieżkach historii gminy Mirzec” autorstwa nauczyciela Jacka Rafalskiego. Książkę prezentował nie tylko sam autor, ale także czwórka uzdolnionych teatralnie jego byłych uczniów: Zuzanna Gieras, Klaudia Barszcz, Jakub Działak i Maciej Poński, którzy zadbali o lekką i humorystyczną formę przedstawienia niełatwego procesu twórczego. Jacek Rafalski po przedstawieniu w wykonaniu swoich uczniów zupełnie na serio podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania książki – w szczególności wójtowi Mirosławowi Sewerynowi oraz Katarzynie Kąpale, prezes Stowarzyszenia „Wspólnie dla Gminy Mirzec”, które uzyskało na ten cel grant ze Stowarzyszania Lokalna Grupa Działania „Razem na Piaskowcu”. Pierwszy egzemplarz książki otrzymał od autora wójt Mirosław Seweryn. Książki dostali też wszyscy obecni na spotkaniu goście. Wielu z nich ustawiło się potem w kolejce po autograf autora.

Sobotnią uroczystość zorganizowano dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”. Na zadanie „Niepodległa dla Pokoleń” Biblioteka i Ośrodek Kultury w Mircu, organizator uroczystości, otrzymała kwotę 10.000 złotych.

Uroczyste odsłonięcie pomnika
Niedziela 11 listopada była głównym dniem obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Przygotowane przez Urząd Gminy w Mircu uroczystości były niezwykle podniosłe. Rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Leonarda w Mircu. Mszę odprawił ksiądz prałat Stanisław Szczerek, emerytowany kapłan z Ożarowa, który wygłosił patriotyczną homilię. Towarzyszył mu proboszcz parafii w Mircu ksiądz kanonik Daniel Kobierski. We mszy uczestniczyło kilkanaście pocztów sztandarowych OSP, szkół oraz trzech kół łowieckich działających na terenie gminy Mirzec. Nabożeństwo swoim śpiewem uświetnił mirzecki chór parafialny Addagio pod batutą Piotra Zająca.

Po mszy zgromadzeni w świątyni przeszli na centralny plac w Mircu, gdzie odbyła się druga, główna część uroczystości. Andrzej Kutwin, inspektor do spraw obronnych gminy Mirzec, który poprowadził uroczystość, przywitał krótko zebranych, podkreślając, że pomnik ustawiony został w miejscu symbolicznym – na tle Modrzewiowego Dworku i poprosił o zabranie głosu wójta gminy Mirzec Mirosława Seweryna.

Wójt przywitał zebranych: księży, gościa honorowego Jana Dygasa z Gadki – najstarszego kombatanta w gminie, członków Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, poczty sztandarowe, radnych Rady Powiatu w Starachowicach i radnych Rady Gminy Mirzec, strażaków zawodowych i ochotników wraz z władzami, zespoły folklorystyczne, harcerzy, nauczycieli, uczniów, przedstawicieli kół łowieckich, projektantów i wykonawców pomnika oraz licznie zgromadzonych mieszkańców gminy. Krótko przedstawił historię budowy pomnika. Monument powstał z inicjatywy mieszkańców gminy Mirzec, reprezentowanych przez Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika, któremu przewodniczył wójt Mirosław Seweryn. Decyzję o budowie podjęli w sierpniu 2018 roku radni Rady Gminy w Mircu. Pomnik zaprojektowała firma Pracownia Projektowa Puenta Irmina Bociarska z Grzybowej Góry. Wykonaniem pomnika zajęły się firmy: Wytwórnia Materiałów Budowlanych „GMS” Jarosław Gołda Wojciech Mąka ze Starachowic oraz Prodhurt - Bis ze Starachowic, która wykonała panele z blachy corten. Należy podkreślić, że źródłem inspiracji twórców pomnika był pomysł Gabrieli Majstrak, obecnie uczennicy klasy III gimnazjum.

- Odsłaniany dziś pomnik jest prosty i oszczędny w formie, lecz jakże wymowny. Jest to wyraz wdzięczności mieszkańców ziemi mirzeckiej za dar wolności, którym możemy się cieszyć od dziesięciu dekad. Układające się w kształt polskich granic kontury przypominają, że żyjemy w niezawisłym kraju, a wyryte w stalowych płytach daty bardzo ważnych dla historii Polski i historii gminy Mirzec wydarzeń przenoszą nas w przeszłość. Napisy przypominają nam także, że nie wszystkim naszym przodkom było dane cieszyć się tym, co my dziś mamy na co dzień – wolnością. Znanych z imienia i nazwiska bohaterów oraz rzesze tych zapomnianych upamiętnia umieszczony na cokole pomnika cytat z homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas mszy świętej odprawionej na Placu Zwycięstwa w Warszawie 2 czerwca 1979 roku. W tym szczególnym roku postarajmy się, aby 11 listopada był świętem radosnym i podniosłym, wyjątkowym dla każdego z nas. To wielki dzień, to rocznica narodzin naszej wolnej Ojczyzny. Celebrujmy dzisiejszy dzień godnie i radośnie, pamiętając jednocześnie, że wolność nie jest nam dana za darmo raz na zawsze – powiedział wójt Mirosław Seweryn.

Uroczystego odsłonięcia Pomnika niepodległości dokonali: mieszkaniec Gadki Jan Dygas pseudonim „Bukiet” uczestnik walk o wolność Ojczyzny w czasie II wojny światowej, przewodnicząca Rady Gminy w Mircu Agnieszka Idzik–Napiórkowska oraz wójt gminy Mirosław Seweryn. Modlitwę przy monumencie poprowadził ksiądz prałat Stanisław Szczerek, a poświęcenia pomnika dokonał ksiądz kanonik Daniel Kobierski, po czym nastąpiła uroczysta zmiana warty, którą przeprowadził gminny komendant strażaków Paweł Staszałek. Bardzo uroczyście przebiegło także składanie kwiatów przed pomnikiem. Kwiaty złożyły delegacje: Urzędu Gminy w Mircu z wójtem Mirosławem Sewerynem na czele, uczniów szkół podstawowych z terenu gminy, przedszkolaków, harcerzy, Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Mirzeckiej, Stowarzyszenia na rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda, Stowarzyszenia Wspólnie dla Gminy Mirzec, Koła Łowieckiego „Łoś”, Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach, Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Mirzec oraz Wytwórni Materiałów Budowlanych „GMS”, które budowała pomnik. Znicze zapalili mirzeccy harcerze, radny powiatowy Dariusz Dąbrowski oraz delegacja motocyklistów z klubu motocyklowego Moto Star Starachowice, którzy w samo południe dojechali liczną grupą na uroczystość.

O 12.00 zebrani na placu przed pomnikiem włączyli się w ogólnopolską akcję wspólnego śpiewania hymnu narodowego, po czym wójt Mirosław Seweryn przekazał dyrektor Alicji Raczyńskiej akt powierzenia opieki nad pomnikiem społeczności Szkoły Podstawowej imienia Kamili i Józefa Spytków w Mircu.

Godnym dopełnieniem uroczystości przed pomnikiem był koncert pieśni w wykonaniu 104. Artystycznej Drużyny Harcerskiej i zespołu „Happy” pod kierunkiem Małgorzaty i Piotra Spadłów oraz połączonych sił zespołów folklorystycznych z gminy, wspomaganych przez kapelę Sąsiedzi z Tychowa Starego. Panie zaśpiewały trzy pieśni: „O mirzecka ty ziemico”, „Po partyzancie dziewczyna płakała” i „Matczyne ręce”. Po paniach z zespołów ludowych zaprezentowali się harcerze. W ich wykonaniu zebrani także usłyszeli trzy pieśni: „Wolność”, „Uwierz Polsko” oraz „Niepodległa niepokorna”.

Koncert zakończył uroczystość patriotyczną w Mircu. Gminny komendant OSP Paweł Staszałek wydał rozkaz odprowadzenia pocztów sztandarowych, a wszyscy obecni udali się na poczęstunek. Czekała na nich gorąca, żołnierska grochówka.

Pomnik Niepodległości – symbolika i nowoczesność
Pomnik Niepodległości jest wkładem gminy Mirzec w ogólnopolskie obchody stulecia odzyskania niepodległości. Powstał z inicjatywy mieszkańców gminy Mirzec, reprezentowanych przez Komitet Organizacyjny Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Decyzję o budowie podjęła w sierpniu 2018 Rada Gminy w Mircu.

Zarówno lokalizacja jak i bryła pomnika mają znaczenie symboliczne. Pomnik znajduje się w centrum Mirca, na tle zabytkowego Dworku Modrzewiowego, kojarzonego z wydarzeniami Powstania Styczniowego.

Monument składa się z sześciu paneli z blachy stalowej corten, tak zwanej blachy rdzewiejącej, posadowionych na pokrytym ciemnym granitem cokole o wymiarach 3,3 m x 3,3 m. Na cokole umieszczony został napis – cytat z homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas mszy świętej odprawionej na Placu Zwycięstwa w Warszawie 2 czerwca 1979 roku:
„Wszystko co Polskę stanowi… To wszystko: dzieje Ojczyzny, tworzone przez każdego jej syna i każdą jej córkę od tysiąca lat – i w tym pokoleniu i w przyszłych - choćby to był człowiek bezimienny i nieznany”.

Płyty o wysokości 4 metrów tworzą układ przestrzenny. Stojąc na wprost pomnika zobaczymy, że wycięte w stalowych panelach kontury układają się w kształt granic Polski. Dodatkowa symbolika to napisy na płytach. Umieszczono ważne dla Polaków daty: 1794 – Insurekcja Kościuszkowska, 1830-1831 – Powstanie Listopadowe, 1863 – 1864 – Powstanie Styczniowe, 1914 – 1918 – I Wojna Światowa, 11 listopada 1918 – Niepodległość. Na ostatnim, szóstym panelu umieszczony został napis „Mieszkańcy Gminy Mirzec 2018”. Wybór blachy corten nie jest przypadkowy – nawiązuje do tradycji górniczych na terenie gminy i wydobycia rudy żelaza. Rdza na stalowych panelach może także podkreślać koleje losu wielu pokoleń zmagających się z niewolą zaborców. Płyty symbolizują rozdartą przez obcych najeźdźców Ojczyznę, która zrosła się w obecny kształt siłą milionów polskich serc.

Pomnik umieszczony jest na placu wyłożonym kostką granitową, którego ozdobę stanowią nasadzenia zieleni. Bardzo istotną rolę odgrywa iluminacja świetlna sprawiająca, że po zmroku napisy są doskonale widoczne i z daleka przyciągają uwagę.

Tekst: Urząd Gminy w Mircu
Foto: Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl