Sobota, 19 września 2020
imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

Strona główna

III Gminny Przegląd Solistów Pieśni Ludowej

29.10.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

W minioną sobotę, 27 października br., w Gadce miał miejsce III Gminny Przegląd Solistów Pieśni Ludowej.

 

 

 

Przegląd otworzyła przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Kumosie” Elżbieta Zagajna, recytując piękny wiersz o ziemi mirzeckiej.
Imprezę poprowadziły Mirosława Surdy i Elżbieta Bidzińska.
Oprawę akustyczną zapewnił Radosław Rosiński.

W wiejskiej świetlicy mieszczącej się w remizie OSP zaprezentowało się 14 solistów:
1. Dominika Potrzeszcz – „Tychowianie”
2. Zofia Myszka – „Jutrzenka”
3. Genowefa Sobuta – „Tychowianie”
4. Leokadia Jagodzińska – „Tychowianie”
5. Maria Rokita – „Małyska Dolina”
6. Krystyna Rafalska – „Kumosie”
7. Elżbieta Strycharska – „Trębolanki”
8. Lucyna Minda – „Osinianki”
9. Irena Zakrzewska – „Osinianki”
10. Anna Piętak – „Osinianki”
11. Anna Janikowska „ Osinianki”
12. Halina Kruk – „Gromada”
13. Wiesława Rokita – „Gromada”
14. Stanisław Pacek – „Gromada.

W przerwach między solistami, prezentującymi po 2 pieśni, wystąpiły gościnnie „Grzybowianki” z Grzybowej Góry; w zabawnych monologach zaprezentowała się Maria Rokita z Małyszyna; minikoncert miała też Kapela „Sąsiedzi” z Tychowa Starego w składzie: Mieczysław Kurek, Ryszard Niewczas i Władysław Ziewiecki.

Przegląd nie miał charakteru konkursu.

Pośród widzów byli m.in. wójt gminy Mirzec z małżonką, przewodnicząca Rady Gminy w Mircu Agnieszka Idzik-Napiórkowska, dyrektor domu kultury Marta Tomaszewska z mężem, sołtys Gadki Jadwiga Markiwicz i przewodnicząca Rady Sołeckiej w Gadce, a zarazem nowo wybrana radna Gadki, Sylwia Błach.

Wójt Mirosław Seweryn podziękował wszystkim biorącym udział w przeglądzie i jego organizatorom: „Kumosiom” i Świetlicy Wiejskiej w Gadce wspieranym przez Bibliotekę i Ośrodek Gminy Mirzec a także instruktorowi Piotrowi Gąsowskiemu, kierownikowi muzycznemu zespołów ludowych, który akompaniował solistom w czasie sobotnich występów.

Wójt Mirosław Seweryn podziękował również wszystkim mieszkańcom Gadki i gminy za udzielone mu w trakcie wyborów samorządowych niezwykle wysokie poparcie (przeszło 92% głosów na TAK !).

– Będzie mnie ono dopingować do dalszej wytężonej pracy na rzecz naszej Małej Ojczyzny – zakończył swą wypowiedź wójt.

Każdy z artystów otrzymał z rąk wójta Mirosława Seweryna, przewodniczącej Agnieszki Idzik-Napiórkowskiej oraz dyrektor Doroty Tomaszewskiej indywidualne podziękowanie w postaci pamiątkowego dyplomu.

Anna Piątek w imieniu ludowego zespołu reprezentacyjnego „Ziemia Mirzecka” podziękowała władzom gminy i dyrekcji BiOKGM za wsparcie udzielane grupie, która reprezentując nas na 52. Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej w sierpniu br., zajęła III miejsce w kategorii śpiewu grupowego, otrzymując okazały dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 800 zł. Anna Piątek przekazała dyplom na ręce dyrektor Doroty Tomaszewskiej, a wygraną pieniężną podzieliła równo pomiędzy wszystkie 8 zespołów ludowych działających na terenie gminy Mirzec.

Część oficjalną przeglądu zakończyła przewodnicząca Elżbieta Zagajna, dziękując wszystkim gościom, artystom i widzom za przybycie na imprezę. Pani przewodnicząca wyraziła przy okazji zadowolenie z tego, że wójt Mirosław Seweryn będzie pełnił swą funkcję w nadchodzącej 5-letniej kadencji. Podkreśliła też, że efekty mądrego zarządzania gminą Mirzec widać na każdym kroku. Podziękowała wszystkim dotychczasowym radnym Gadki, a szczególnie Janowi Jańcowi, Ryszardowi Błachowi, Ireneuszowi Zagajnemu i Janowi Raczyńskiemu za pracę wykonaną na rzecz wspólnoty wiejskiej i gminnej, zaś nowo wybranym radnym życzyła równie owocnej pracy w gminnym samorządzie, po czym wszyscy zgromadzeni w świetlicy odśpiewali przy akompaniamencie Piotra Gąsowskiego i „Sąsiadów” gromkie „Sto lat” wójtowi Mirosławowi Sewerynowi.

Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem ludowych piosenek przy znakomitym cieście, barszczu i pierogach - apetycznym dziele "Kumosi" i kuchmistrzyni Jadwigi Kozieł.

Tekst i foto: Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl