Niedziela, 5 lipca 2020
imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

Strona główna

Nowa pracownia ekologiczna w Osinach

19.10.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Osinach mają nową pracownię ekologiczną. Będą w niej poznawać nowe technologie pozwalające skutecznie chronić środowisko naturalne.

 

 

Nową pracownię oddano oficjalnie do użytku w środę 17 października. Gości przywitała dyrektor szkoły Zofia Siwiec. Na uroczystość przybyli wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, Ryszard Gliwiński, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Piotr Berentowicz, dyrektor do spraw edukacji ekologicznej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Jan Zawisza, radny z Osin i wiceprzewodniczący Rady Gminy w  Mircu, Agata Mundzik, kierownik Centrum Usług Wspólnych w Mircu, Iwona Olesińska, przewodnicząca Rady Rodziców, panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Osinianki” oraz rodzice uczniów. Niecodzienne wydarzenie zgromadziło całą społeczność szkolną – uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły.

Pracownia ekologiczna powstała w dużej mierze dzięki dofinansowaniu, które w wysokości 24.000 złotych przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Gmina Mirzec z własnego budżetu wyłożyła 6.000 złotych. Za wsparcie finansowe dziękował przedstawicielom WFOŚiGW wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.
- Serdecznie dziękujemy za to wsparcie. Jestem przekonany, że sprzęt będzie efektywnie wykorzystany. Dzieci uczestniczą w różnych konkursach przyrodniczych i ekologicznych. To wyposażenie, które udało się zakupić przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska z pewnością będzie wpływać na jeszcze lepsze wyniki.  To druga pracownia otwierana na terenie gminy Mirzec. Pierwszą otworzyliśmy w zeszłym roku w Szkole Podstawowej w Mircu. Mam nadzieję, że pracownia w Osinach nie jest ostatnią w naszej gminie – powiedział wójt Mirosław Seweryn i dodał, że podziękowania należą się również radnemu z Osin Janowi Zawiszy, który mocno lobbował, aby pracownia powstała w Osinach.

- Dzięki zestawom doświadczalnym będziecie mogli poznać technologie przyszłości pozwalające chronić środowisko naturalne. Czujnik czystości powietrza na bieżąco będzie informował, czy danego dnia powietrzem w Osinach można bezpiecznie oddychać. Mam nadzieję, że dzięki lekcjom w pracowni ekologicznej zdobędziecie wiedzę, którą będziecie mogli przekazać swoim rodzicom i dziadkom – powiedział Ryszard Gliwiński, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Zanim uczniowie i zaproszeni goście weszli do nowej pracowni, odbył się mały egzamin. Dyrektor Zofia Siwiec zapytała uczniów, dlaczego tak ważne jest dbanie o czystość środowiska naturalnego. Otrzymała wiele wyczerpujących odpowiedzi. Pięknie zaprezentowali się uczniowie pierwszej klasy, którzy z dużym zaangażowaniem uczyli starszych kolegów, jak należy właściwie segregować odpady.

Uczniowie otrzymali upominki od gości z Kielc, po czym mogli po raz pierwszy własnoręcznie przetestować otrzymany sprzęt. Uczniowie w grupach sporządzali preparaty do oglądania pod mikroskopem, odkwaszali glebę, filtrowali zanieczyszczoną wodę i budowali model samochodu napędzanego wodorem. Ich pracę obserwowali zaproszeni goście, a lekcję poprowadziła Aneta Stasiak, nauczycielka przyrody, biologii, fizyki, geografii i techniki w szkole w Osinach.

Podczas pierwszej lekcji uczniowie skorzystali z małej części otrzymanego wyposażenia pracowni ekologicznej. W jego skład wchodzi wiele zestawów prezentujących proekologiczne rozwiązania. Są to między innymi zestawy do uzyskiwania energii ze słonej wody, ogniwo wodorowe i fotowoltaiczne, zestaw do uzyskiwania energii termalnej, turbina wiatrowa, turbina wodna, miernik prędkości wiatru, promieniowania UV, pakiety do badania składu wody oraz zanieczyszczeń gleby, lornetki, termometry, waga, aparat fotograficzny. Do pracowni zakupiono też nowe meble i tradycyjną tablicę. Bardzo ważną częścią wyposażenia jest czujnik jakości powietrza. Zostanie on umieszczony na budynku szkoły, a mieszkańcy będą mogli on-line sprawdzić aktualny stan powietrza w Osinach.

Tekst i foto: Urząd Gminy w Mircu

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl