Wtorek, 28 stycznia 2020
imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

Strona główna

100 lat Szkoły Podstawowej im. Eugenii Staniewskiej w Małyszynie

08.10.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

Uczniowie, absolwenci, zaproszeni goście i mieszkańcy wsi wypełnili w sobotnie popołudnie salę sportową Szkoły Podstawowej w Małyszynie. Placówka świętowała stulecie swego istnienia.

 

 

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Następnie dyrektor szkoły Katarzyna Rychlik powitała zaproszonych gości. Byli wśród nich m.in.: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn z małżonką, radni gminy Mirzec z przewodniczącą Rady Gminy w Mircu Agnieszką Idzik-Napiórkowską, kierownik Centrum Usług Wspólnych Agata Mundzik z pracownikami, delegacje nauczycieli ze szkół działających w gminie Mirzec,  przedstawiciele Stowarzyszenia LGD „Razem na Piaskowcu”, członkowie Rady Sołeckiej Małyszyna, członkowie Komitetu Budowy Szkoły w Małyszynie, radni i sołtysi minionych kadencji. Organizatorzy pamiętali o byłych dyrektorach szkoły i emerytowanych nauczycielach. Na jubileusz zaproszeni zostali: Władysław Brodawka, Irena Górecka, Stanisław Stanecki, Kazimiera Idzik, Stanisław Zięba, Marianna Słyk, Krystyna Kleczaj, Jolanta Stodulska, Michalina Sałata, Barbara Gębusia, Zdzisława Bonio, Bogumiła Turek, Barbara Dec, Irena Rafalska, Krystyna Kafara, Zofia i Czesław Maciejczakowie, Regina Kwiecień, Maria Zięba-Gordiejew, Krzysztof Szwed, Anna Celuch, Waldemar Jaskros, Marzanna Kruk, Marek Krzywonos oraz księża pracujący w szkole: Marcin Sajnóg, Piotr Popiel, Rafał Majewski, Jarosław Banasik, Mariusz Leszczyk i Bartłomiej Goździkiewicz. Pamiętano również o pracownikach-emerytach technicznych szkoły.

Dyrektor Katarzyna Rychlik podziękowała za wspaniałą pracę nauczycielom – ludziom z pasją i obsłudze technicznej szkoły. Wszyscy oni według dyrektor tworzą jedną wielką rodzinę, dzięki czemu wychowanie i kształcenie w placówce stoi na wysokim poziomie. Słowa podziękowania skierowała także pod adresem Rady Sołeckiej Małyszyna oraz Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Małyszynie i rodziców uczniów.
- Jestem dumna i zaszczycona, że mogę pracować i współpracować z takimi ludźmi – zakończyła swe wystąpienie dyrektor Katarzyna Rychlik.

Następnie absolwentka szkoły, a obecnie jej nauczycielka Aneta Kozieł przedstawiła historię szkoły za pomocą multimedialnej prezentacji własnego autorstwa. Po czym szkolna młodzież przygotowana przez Agnieszkę Franczyk i Bożenę Zielińską dała wspaniały patriotyczny występ, za który zgromadzona w sali publiczność nagrodziła młodych, zdolnych aktorów oraz ich opiekunów burzą oklasków na stojąco.

Perfekcyjnie zagrany spektakl docenił w swym wystąpieniu wójt Mirosław Seweryn, który pogratulował szkole wspaniałego jubileuszu i solidnej, sumiennej pracy z młodzieżą. Wespół z przewodniczącą Agnieszką Idzik-Napiórkowską wręczyli dyrektor Katarzynie Rychlik list gratulacyjny.

Z gratulacjami pośpieszyła też Rada Sołecka Małyszyna i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Małyszynie. Ta ostatnia odnowiła w tym roku nagrobek patronki szkoły, byłej nauczycielki Eugenii Staniewskiej spoczywającej na cmentarzu w Jasieńcu Iłżeckim.

W kolejnym punkcie programu złożono podziękowania przybyłym na jubileusz emerytowanym nauczycielom i dyrektorom szkoły, w imieniu których głos zabrał Stanisław Stanecki wyraźnie wzruszony przybyciem do szkoły, gdzie przepracował, jak podkreślił, jedną trzecią swego życia.

W imieniu absolwentów wystąpił Wojciech Kozieł-Łęcki, poeta, satyryk i krytyk literacki, autor opowiadań, powieści i utworów dramatycznych, dziennikarz, z zawodu mgr inż. mechanik-automatyk-logistyk. Jako prezent przekazał szkole w postaci książek swój artystyczny dorobek. Po nim wystąpiły panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. „Małyska Dolina” zaśpiewała kilka piosenek przygotowanych pod kierunkiem Piotra Gąsowskiego specjalnie na tę okazję.

Część oficjalną zakończył wjazd na salę tortu, który podzieliła pomiędzy wszystkich uczestników jubileuszu dyrektor Katarzyna Rychlik, po czym rozpoczęły się spotkania w gronie znajomych i wspominanie szkolnych czasów przy gorącej grochówce, kiełbaskach z grilla i cieście. Dzieci korzystały z gier i zabaw przygotowanych przez profesjonalnych opiekunów, a dorośli bawili się przy dźwiękach muzyki.

Całość uroczystości prowadziła Aneta Cieśla-Pedryc.

Tekst i foto: Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171 wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 marta.ziomek@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174 wanda.wegrzyn@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl