Wtorek, 21 stycznia 2020
imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

Strona główna

Obchody 74. rocznicy partyzanckiej bitwy pod Tychowem Starym

17.09.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

W minioną niedzielę, 16 września 2018 r., w tychowskim lesie obchodzono 74. rocznicę zwycięskiej bitwy partyzantów BCh dowodzonych przez Tadeusza Wojtyniaka „Bacę” ze zgrupowania Jana Sońty "Ośki” z oddziałem Wehrmachtu i SS.

 

 

Punktualnie o godzinie 15.00 rozpoczęła się msza święta odprawiona przez ks. prałata Bogdana Lipca, kapelana Okręgu Świętokrzyskiego BCh w intencji poległych za ojczyznę. Ksiądz prałat został odznaczony pod koniec ubiegłego roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę. Mszę koncelebrowali: ks. kan dr Włodzimierz Czerwiński, ks. kan. Ryszard Batorski oraz ks. kan. dr Andrzej Barzycki z Ostrowca, który wygłosił patriotyczne kazanie. W uroczystościach uczestniczył również ks. Paweł Bańkowski z Mirca. W liturgii słowa udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Tychowie Starym. Liturgicznym śpiewem kierowała Dominika Chmielewska.

Po mszy głos zabrał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, który w imieniu swoim i Koła Miejskiego Ogólnopolskiego Związku Batalionów Chłopskich w Starachowicach powitał wszystkich przybyłych na uroczystość, wśród których byli m.in.: brat Tadeusza Wojtyniaka – Mieczysław z rodziną, Jan Sałek – prezes Zarządu Okręgowego Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy BCh w Kielcach, Lidia Zuwała - wiceprezes Okręgowego Związku Żołnierzy BCh w Starachowicach, Aleksander Zaborski ze Starachowickiego Koła BCh, Jan Dygas z Gadki – żołnierz BCh, Kazimierz Dziekoński – przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Starachowicach. Byli także przedstawiciele: Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Kombatantów RP i Osób Represjonowanych, Związku Sybiraków, Oddziału Kombatantów w Kazanowie i Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK. Wymienionym towarzyszył poczet sztandarowy organizacji kombatanckiej BCh w Starachowicach.

W dalszej kolejności wójt Mirosław Seweryn powitał przedstawicieli władz samorządowych: radnego Sejmiku Świętokrzyskiego Andrzeja Prusia, wiceprezydenta Starachowic Jerzego Miśkiewicza, radnych Rady Powiatu w Starachowicach, wiceprzewodniczącego Rady Gminy w Mircu Jana Zawiszę wraz z radnymi Janem Myszką i Piotrem Krukiem oraz sołtysów, przedstawicieli Lasów Państwowych, strażaków z OSP w Tychowie Starym z prezesem Władysławem Zającem i prezesem Zarządu Gminnego OSP Tadeuszem Sobczykiem, przewodniczącego Koła Emerytów i Rencistów w Mircu Andrzeja Serafina, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Tychowie Starym z dyrektor Beatą Witkowską i mieszkańców gminy Mirzec. Krótkie wystąpienia mieli: Andrzej Pruś oraz Stanisław Durlej – współautor książki „Ruch Ludowy na Ziemi Świętokrzyskiej 1996 – 2015”.

Po części oficjalnej uczniowie z Tychowa Starego przygotowani przez Izabelę Surdy-Niewczas i Alę Bonio recytowali wiersze i śpiewali patriotyczne piosenki. Ich występ stał na bardzo wysokim poziomie.

Ostatnim oficjalnym punktem uroczystości było złożenie wieńców i zapalenie zniczy u stóp pomnika.

Na wszystkich uczestników spotkania czekała wspaniała grochówka, którą przygotowała restauracja Wiktoria z Mirca. O stronę techniczną całego przedsięwzięcia zadbali strażacy z Tychowa Starego.

Tekst i foto: Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171 wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 marta.ziomek@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174 wanda.wegrzyn@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl